Misterioso

Cykl: Drużyna A (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
Misterioso
Odcień-purpury

Znany szwedzki finansista zostaje brutalnie zamordowany, po nim kolejny i jeszcze następny. W celu wykrycia sprawcy komenda policji tworzy specjalną Grupę A, złożoną z sześciu policjantów z całego kraju. Grupa ma za zadanie wykryć, kto jest sprawcą zuchwałych zabójstw. Media nazwały mordercę Łowca Rekinow. Ślady wiodą do rosyjskiej mafii. W trakcie pościgu za seryjnym mordercą upada piękna, lecz fałszywa fasada wielkich interesów, odsłaniają się brudy, perwersja i gwałty. Arne Dahl daje nam próbkę świetnego stylu i niezwykłej zręczności w komponowaniu emocjonującej powieści kryminalnej. Wszystkie jego książki to doskonały obraz społeczeństwa i komentarz do współczesności. To mocne kryminały w tak popularnym dziś skandynawskim stylu.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2010

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

jamczyk | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Pierwsza sprawa Drużyny A. Intrygujący bohaterowie, trochę przerysowana fabuła i odrobina jazzu. Raczej zachęca do sięgnięcia po dalsze części.

Miss_Jacobs | 2010-11-23
Przeczytana: 19 listopada 2010

Dobry kryminał. Czymże się charakteryzuje? Może postacią silnego i przebiegłego detektywa? Wiele kryminałów w końcu posługuje się tym schematem. Jednak czy w rzeczywistości tak to wygląda? Nie. W realnym świecie nad sprawami najgroźniejszych przestępców piecze biorą zespoły funkcjonariuszy.
Z pomocą Arne Dahla możemy poznać niektóre tajniki pracy jednej z takich grup: Drużyny A. Ta jak można się domyślić do najłatwiejszych nie należy.
Cechami, które biją z kart powieści a zarazem od bohaterów są lojalność i odpowiedzialność. Policjantem nie jest się od 8 do 18. Kiedy od naszej obecności zależy życie innych oczywiste staje się przebywanie w pracy przez 24 godziny na dobę aż do momentu zakończenia sprawy wyrokiem sądowym.
W życiu musimy dokonywać wyboru. Zawsze jest „coś za coś”. Więcej czasu w pracy oznacza mniej czasu w domu. Czasami może zdarzyć się tak jak w przypadku głównego bohatera Paula Hjelma, który życie obok swojej rodziny zamiast żyć razem z nią i być jej pełnoprawnym...

"Dahl pisze najlepsze powieści kryminalne naszych czasów" - napisał po wydaniu tej powieści w 1999 r. "Die Zeit". Musiał to być bardzo kiepski okres dla kryminałów, skoro tak słabe powieści określano wówczas mianem najlepszych.
Niestety napięcia w tej książce nie ma za grosz, a całość jest tak sztuczna i wyprana z autentycznych emocji, że czytelnik co chwilę się zastanawia "halo, czy rzeczywiście tak się zachowują i tak ze sobą rozmawiają żywi ludzie?". Do tego przez drętwy język narracji czyta się tę książkę jak po grudzie i w efekcie traci zainteresowanie rozwiązaniem zagadki "kto jest sprawcą". Oczywiście na końcu czytelnik się tego dowiaduje, ale wtedy jest już tak zmęczony powieścią, że zamiast pełnego napięcia zdziwienia "aha, a więc to tak!" odczuwa raczej ulgę typu "uff, skończyło się jak się skończyło, dobrze, że to już koniec".
To pierwsza powieść cyklu o Drużynie A i muszę przyznać, że zdecydowanie mnie nie zachęciła do sięgnięcia po kolejne części. Rzadko mi się...

JaBa | 2016-08-29
Na półkach: 2016, Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

W sumie to trudno mi coś o książce napisać, bo mam mieszane uczucia.
Byłaby bardzo dobra, gdyby nie było w niej zbyt dużo szczegółów, akcja toczyłaby się jakoś żwawiej, napięcie było w całej książce, a nie dopiero pod sam jej koniec.
Fajne jest to, że nie ma jednego wyraźnego bohatera, choć do tej roli pretenduje Hjelm, ale wszyscy członkowie Drużyny A odgrywają ważne role w toczącym się śledztwie.
Fajne jest to, że Drużyna A ma specjalne uprawnienia i jej członkowie potrafią odegrać rolę 'złego gliny' wtedy, gdy to konieczne.
Nie podobało mi się nagromadzenie szczegółów ekonomicznych, informacje o spółkach, charakterystyczne dane dla Szwecji, no po prostu nadmiar, w którym można się pogubić.
Z drugiej strony fajne było pokazanie jak pracuje zespół, jak zdobywają i analizują dane, próbując dopasować je do już znanych faktów i by wykryć następne ruchy sprawcy.
Ogólnie zgadzam się z opinią "aaali1".
I też dam Dahlowi drugą szansę :)

Anna | 2014-03-11
Przeczytana: 05 marca 2014

Co raz bardziej zakochuję się w kryminałach skandynawskich.
Pomimo ich wad, które z czasem stają się zaletami, np. długie opisy przemyśleń ich tematyka wciąga. Nie ogłupiają lecz pozwalają czytelnikowi myśleć, dedukować. I ciągle zaskakują.
Polecam gorąco.

aaali1 | 2014-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

„Misterioso” to pierwsza książka otwierająca serię o detektywach z jednostki specjalnej Drużyna A, autorstwa Arnego Dahla- szwedzkiego pisarza kryminałów. Policjanci muszą rozwiązać problem tajemniczych zabójstw dokonanych na biznesmenach.

Wrażenia po tej książce mam mieszane. Tło wydarzeń pełne intryg i powiązań mafijnych jest bardzo tajemnicze. Jednak narracja prowadzona jest bardzo chaotycznie i brak wyrazistych postaci sprawiło, że w połowie książki zastanawiałam się czy warto ją dokończać.
Jednak skończyłam i w przyszłości myślę, że sięgnę po inne książki i dam Arnemu Dahlowi jeszcze jedną szansę.

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 01 października 2010

W Sztokholmie ginie dwóch wysoko postawionych biznesmenów. Byli oni członkami licznych rad nadzorczych, bardzo bogaci, grali w golfa, żeglowali, należeli do tajnych bractw, mieli rodziny i kochanki. Nie odstawali zbytnio od schematu i dlatego blady strach padł na im podobnych. Sztokholmski wydział kryminalny postanowił utworzyć specjalną jednostkę, trochę ponad prawem, z mozliwościami wykonywania działań niestandardowych, a wszystko po to, żeby złapać mordercę.

Schemat intrygi wydaje się być intrygujący, prawda? A mimo wszystko nie wciągnęła mnie ta książka tak, jak spodziewałam się tego po blurbie. W powieści był klimat marazmu, jakiegoś pełzania w smole, główny bohater właściwie sam nie wiedział, czego chce. Czy chce romansu czy chce żony? Wyjechał z małego miasteczka do Sztokholmu chyba z ulgą? A śledztwo miało być intrygujące, z żalem jednak stwierdzam, ze nie było. Przez większość książki miałam wrażenie, ze policjanci gonią własny ogon.
Za co w takim razie dałam 4? Bo wydaje...

Bosy_Antek | 2012-08-13

Kto stoi za Kryzysem? Bez względu na to, jakiej spiskowej teorii kibicujemy, zgodzimy się na jedno – Kryzys jest efektem złych, podstępnych, skażonych chciwością decyzji ludzi sterujących ruchem pieniądza.

Co mogą zrobić zwykli ludzie? Mrówki oszczędzające na lokatach, nieszczęśnicy związani kredytami? Nic. Nawet ruchy obywatelskie mogą co najwyżej głośno protestować, tupać nogą i powiesić kilka transparentów, a i tak nic się nie zmieni. Pieniądz, jego siła, wszechobecne sfery biznesowe mające wpływy na każdym szczeblu państwa istnieją niejako ponad prawem.

Szwedzki pisarz kryminałów Arne Dahl pokazuje, co dzieje się, gdy jedna z mrówek postanawia rzucić wyzwanie Systemowi i na własną rękę wymierza sprawiedliwość. Giną, metodycznie eliminowani, ważni dla szwedzkiej gospodarki biznesmeni. Każdy we własnym domu, z dwiema dziurami w głowie. Specjalnie powołana do życia grupa policjantów stara się zapobiec kolejnym zbrodniom.

„Misterioso” daje się czytać jako ponury moralitet, w...

| 2010-10-08

"Misterioso" jest książką napisaną przez szwedzkiego pisarza Arne Dahl, a właściwie Jana Arlanda. Na swoim koncie autor powieści posiada prestiżowe nagrody, a także cykl dzieł kryminalnych, dzięki którym uznanie swoich fanów.

Wydział kryminalny Komendy Głównej Policji, po kilku zabójstwach biznesmenów zmuszony jest do zwołania specjalnej jednostki, która będzie miała za zadanie rozwiązać zagadkę tajemniczych morderstw. Funkcjonariusze walczą z czasem, by w pewnym momencie mogli złapać trop rosyjskiej mafii.

Lektura Arne Dahla trzyma w napięciu przez cały czas trwania akcji. Czymś niezwykłym było obserwowanie działań szwedzkiej policji walczącej - w pocie czoła - z czasem. Po przeczytaniu "Misterioso" upewniłam się w zdaniu, iż autor tej powieści jest genialnym pisarzem, po którego pozycję pewnością sięgnę jeszcze nie raz. W końcu nie ma to, jak dobry kryminał z brawurowymi i genialnymi opisami.

Duży wkład w przeczytanie tej lektury miała także jej okładka. Mimo, że już od...

Gosia Kamińska-Janik | 2014-01-18

Bardzo ciekawa ksiazka, wciagajaca historia. Nie wiem dlaczego niektorzy uznali ja za nudna. Mnie wciagnela