Misterioso

Cykl: Drużyna A (tom 1)
Wydawnictwo: Muza
Misterioso
Odcień-purpury

Znany szwedzki finansista zostaje brutalnie zamordowany, po nim kolejny i jeszcze następny. W celu wykrycia sprawcy komenda policji tworzy specjalną Grupę A, złożoną z sześciu policjantów z całego kraju. Grupa ma za zadanie wykryć, kto jest sprawcą zuchwałych zabójstw. Media nazwały mordercę Łowca Rekinow. Ślady wiodą do rosyjskiej mafii. W trakcie pościgu za seryjnym mordercą upada piękna, lecz fałszywa fasada wielkich interesów, odsłaniają się brudy, perwersja i gwałty. Arne Dahl daje nam próbkę świetnego stylu i niezwykłej zręczności w komponowaniu emocjonującej powieści kryminalnej. Wszystkie jego książki to doskonały obraz społeczeństwa i komentarz do współczesności. To mocne kryminały w tak popularnym dziś skandynawskim stylu.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2010

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

gwiazdka | 2018-05-27
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 maja 2018

Moje pierwsze spotkanie, niezbyt udane, z Arne Dahl. Co na pewno podobało mi się w „Misterioso” to intryga. Ciekawy wątek kryminalny, w miarę poprawne wyjaśnienie, zaplątane wątki poprzedzające. Tylko problem w tym, iż postaci miały same nazwiska, żadnych cech, które odróżniałyby ich od siebie. Do tego niekoniecznie sprawna narracja, chwilami nieudolność mogłabym przypisać tłumaczowi, ale były takie wyrażenia, że winny był tylko i wyłącznie autor. I jeszcze „subtelne” sceny erotyczne, nic nie wnoszące, pisane tylko pod męską publikę. Dam autorowi jeszcze szansę, ale na razie jestem trochę rozczarowana. Z drugiej strony, sądząc po opiniach, początkowe części są słabsze, potem robi się coraz lepiej, zobaczę, czym uraczy mnie Dahl.

książek: 2054
jamczyk | 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Pierwsza sprawa Drużyny A. Intrygujący bohaterowie, trochę przerysowana fabuła i odrobina jazzu. Raczej zachęca do sięgnięcia po dalsze części.

Wioletta | 2017-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2017

Nie było łatwo się skupić, z braku czasu czytałam w bardzo wielu podejściach, za przyczynę tego powiedzmy chaosu uznaję też mnogość nazwisk i nazw, szwedzkich, które wcale nie były dla mnie łatwe do zapamiętania.
Zostałam jednak skutecznie zachęcona, gdyż nie jest banalnie, stylowo bardzo w porządku, drużyna spora, jednak starannie dobrana, jej członkowie zaciekawiają, a w szczególności Paul Hjelm (psst hełm?), a tak mówię, jako kobieta.
I mgła Misterioso kusi...

Miss_Jacobs | 2010-11-23
Przeczytana: 19 listopada 2010

Dobry kryminał. Czymże się charakteryzuje? Może postacią silnego i przebiegłego detektywa? Wiele kryminałów w końcu posługuje się tym schematem. Jednak czy w rzeczywistości tak to wygląda? Nie. W realnym świecie nad sprawami najgroźniejszych przestępców piecze biorą zespoły funkcjonariuszy.
Z pomocą Arne Dahla możemy poznać niektóre tajniki pracy jednej z takich grup: Drużyny A. Ta jak można się domyślić do najłatwiejszych nie należy.
Cechami, które biją z kart powieści a zarazem od bohaterów są lojalność i odpowiedzialność. Policjantem nie jest się od 8 do 18. Kiedy od naszej obecności zależy życie innych oczywiste staje się przebywanie w pracy przez 24 godziny na dobę aż do momentu zakończenia sprawy wyrokiem sądowym.
W życiu musimy dokonywać wyboru. Zawsze jest „coś za coś”. Więcej czasu w pracy oznacza mniej czasu w domu. Czasami może zdarzyć się tak jak w przypadku głównego bohatera Paula Hjelma, który życie obok swojej rodziny zamiast żyć razem z nią i być jej pełnoprawnym...

Joanna Gołaszewska | 2010-10-01
Przeczytana: 01 października 2010

W Sztokholmie ginie dwóch wysoko postawionych biznesmenów. Byli oni członkami licznych rad nadzorczych, bardzo bogaci, grali w golfa, żeglowali, należeli do tajnych bractw, mieli rodziny i kochanki. Nie odstawali zbytnio od schematu i dlatego blady strach padł na im podobnych. Sztokholmski wydział kryminalny postanowił utworzyć specjalną jednostkę, trochę ponad prawem, z mozliwościami wykonywania działań niestandardowych, a wszystko po to, żeby złapać mordercę.

Schemat intrygi wydaje się być intrygujący, prawda? A mimo wszystko nie wciągnęła mnie ta książka tak, jak spodziewałam się tego po blurbie. W powieści był klimat marazmu, jakiegoś pełzania w smole, główny bohater właściwie sam nie wiedział, czego chce. Czy chce romansu czy chce żony? Wyjechał z małego miasteczka do Sztokholmu chyba z ulgą? A śledztwo miało być intrygujące, z żalem jednak stwierdzam, ze nie było. Przez większość książki miałam wrażenie, ze policjanci gonią własny ogon.
Za co w takim razie dałam 4? Bo wydaje...

"Dahl pisze najlepsze powieści kryminalne naszych czasów" - napisał po wydaniu tej powieści w 1999 r. "Die Zeit". Musiał to być bardzo kiepski okres dla kryminałów, skoro tak słabe powieści określano wówczas mianem najlepszych.
Niestety napięcia w tej książce nie ma za grosz, a całość jest tak sztuczna i wyprana z autentycznych emocji, że czytelnik co chwilę się zastanawia "halo, czy rzeczywiście tak się zachowują i tak ze sobą rozmawiają żywi ludzie?". Do tego przez drętwy język narracji czyta się tę książkę jak po grudzie i w efekcie traci zainteresowanie rozwiązaniem zagadki "kto jest sprawcą". Oczywiście na końcu czytelnik się tego dowiaduje, ale wtedy jest już tak zmęczony powieścią, że zamiast pełnego napięcia zdziwienia "aha, a więc to tak!" odczuwa raczej ulgę typu "uff, skończyło się jak się skończyło, dobrze, że to już koniec".
To pierwsza powieść cyklu o Drużynie A i muszę przyznać, że zdecydowanie mnie nie zachęciła do sięgnięcia po kolejne części. Rzadko mi się...

JaBa | 2016-08-29
Na półkach: Przeczytane, Kryminały, 2016
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

W sumie to trudno mi coś o książce napisać, bo mam mieszane uczucia.
Byłaby bardzo dobra, gdyby nie było w niej zbyt dużo szczegółów, akcja toczyłaby się jakoś żwawiej, napięcie było w całej książce, a nie dopiero pod sam jej koniec.
Fajne jest to, że nie ma jednego wyraźnego bohatera, choć do tej roli pretenduje Hjelm, ale wszyscy członkowie Drużyny A odgrywają ważne role w toczącym się śledztwie.
Fajne jest to, że Drużyna A ma specjalne uprawnienia i jej członkowie potrafią odegrać rolę 'złego gliny' wtedy, gdy to konieczne.
Nie podobało mi się nagromadzenie szczegółów ekonomicznych, informacje o spółkach, charakterystyczne dane dla Szwecji, no po prostu nadmiar, w którym można się pogubić.
Z drugiej strony fajne było pokazanie jak pracuje zespół, jak zdobywają i analizują dane, próbując dopasować je do już znanych faktów i by wykryć następne ruchy sprawcy.
Ogólnie zgadzam się z opinią "aaali1".
I też dam Dahlowi drugą szansę :)

aaali1 | 2014-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

„Misterioso” to pierwsza książka otwierająca serię o detektywach z jednostki specjalnej Drużyna A, autorstwa Arnego Dahla- szwedzkiego pisarza kryminałów. Policjanci muszą rozwiązać problem tajemniczych zabójstw dokonanych na biznesmenach.

Wrażenia po tej książce mam mieszane. Tło wydarzeń pełne intryg i powiązań mafijnych jest bardzo tajemnicze. Jednak narracja prowadzona jest bardzo chaotycznie i brak wyrazistych postaci sprawiło, że w połowie książki zastanawiałam się czy warto ją dokończać.
Jednak skończyłam i w przyszłości myślę, że sięgnę po inne książki i dam Arnemu Dahlowi jeszcze jedną szansę.

Anna | 2014-03-11
Przeczytana: 05 marca 2014

Co raz bardziej zakochuję się w kryminałach skandynawskich.
Pomimo ich wad, które z czasem stają się zaletami, np. długie opisy przemyśleń ich tematyka wciąga. Nie ogłupiają lecz pozwalają czytelnikowi myśleć, dedukować. I ciągle zaskakują.
Polecam gorąco.

Gosia Kamińska-Janik | 2014-01-18

Bardzo ciekawa ksiazka, wciagajaca historia. Nie wiem dlaczego niektorzy uznali ja za nudna. Mnie wciagnela