Zimna stal

Okładka książki Zimna stal Jens Lapidus
Okładka książki Zimna stal
Jens Lapidus Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Czarna Trylogia Sztokholmska (tom 2) Seria: Mroczna Seria kryminał, sensacja, thriller
Czarna Trylogia Sztokholmska (tom 2)
Mroczna Seria
Aldrig Fucka Upp
W.A.B.
2009-01-01
2009-01-01
2008-05-01
Mariusz Kalinowski
Sztokholm literatura szwedzka

Szalenie interesująca część, według mnie lepsza od swojej poprzedniczki. Mamy tu do czynienia z bardzo dobrze stworzoną historią główną, a także ze znakomicie zarysowanym tłem społeczno - politycznym. Autor wykreował niecodziennych oraz intrygujących bohaterów. Z każdą kolejną stroną coraz bardziej wnikamy w ich historię. Super książka, teraz czas na film.

Niezmiennie zachwycona stylem Lapidusa. W tej części "Czarnej trylogii" szczególnie. Trzeba wczuć się w ten klimat, ale jeśli już tego dokonasz, nie przejdziesz obojętnie obok tej książki.

Według mnie lepsza niż Szybki Cash.

Według mnie lepsza niż Szybki Cash.

Ależ jestem zły po skończonej lekturze. A to dlatego, że powieść zaczyna się wyśmienicie i trzyma w skupieniu. Do czasu. Im bliżej finału, tym mniej lektura wciągająca. Powoli wszystko się rozmywa. "Zimna Stal" przechwytuje niestety wadę "Szybkiego Cashu" - angielskie wstawki. Jest ich mniej, ale nie znaczy to, że mniej drażnią. Cóż, chyba taki styl autora.

Na początku lektury byłem zachwycony, pod koniec niestety entuzjazm opadł. A szkoda, bo powieść miała świetny potencjał, bardzo wyrazistych i intrygujących bohaterów i ciekawą fabułę. Szkoda, że poziom nie został utrzymany do końca.

Na początku...

Po stokroć fuj. To kuriozalne, bezwartościowe coś z całą pewnością nie zasługuje na miano beletrystyki. Tyle w tych słowach piękna, co w kupie łajna, na której skończyła reymontowska Jagna. Może i fabuła sama w sobie nie jest zła, ale wszystkie ewentualne plusy (nawet postać Niklasa) przyćmiewa koszmarny, śmieciowy język.

Ale, ale, zapewne po prostu do mojego skostniałego mózgu kształtowanego na nudziarzach Dumasie i Dickensie nie przemawia taka "awangardowa" literatura... Serdecznie zatem przepraszam za moje powyższe bluźnierstwa wszystkich, którzy dostrzegają wybitną wartość tego utworu. Niniejszym obiecuję również, że Lapidusa już więcej czytać (a co za tym idzie - krytykować) nie będę. Amen.

Ale, ale, zapewne po prostu do mojego skostniałego...

Sięgnęłam po 2 tom, bo pierwsza część bardzo mi się spodobała. Ponadto obejrzałam film, widziałam, że nakręcili też kolejną część, więc chciałam najpierw zapoznać się z książką.

Faktycznie zaskoczenie- pojawiają się nowi bohaterowie, chociaż jest odwołanie do postaci przewijających się w tomie 1.

Najbardziej podoba mi się schemat książki - 3 bohaterów, pozornie z innych światów, pozornie niezwiązanych ze sobą. Jednak ich wątki z czasem zazębiają się, aby w finałowych scenach spotkać się i uczestniczyć razem w dramatycznej akcji.

Powieść cechuje się dość nietypową dla skandynawskiej literatury dynamiką. Ponadto autor oszczędza nam okrutnych opisów krwawych scen.
W przeciwieństwie do poprzedniej części, tu nie przeszkadzały mi długie opisy czy przeskoki w czasie. Czytało się naprawdę bardzo przyjemnie. Do tego wątek historyczno- polityczny :).

Polecam. Nie mogę doczekać się już kiedy wezmę się za 3 tom.

Najbardziej podoba mi się schemat książki - 3 bohaterów, pozornie z innych...

Sięgnąłem po "Zimną stal" zaraz po przeczytaniu pierwszej części trylogii - "Szybkiego cashu" - głównie dlatego, że chciałem się dowiedzieć, co stało się z bohaterami pierwszego tomu.
I tu pierwsza niespodzianka - z trójki bohaterów poprzedniej książki pojawia się tu tylko Jorge i to w dodatku w niewielkiej, epizodycznej roli.
Zaczynamy z trójką nowych bohaterów - to zaskoczenie numer dwa - Lapidus zadbał tym razem o większą różnorodność. W "Szybkim cashu" wszyscy byli z tej samej bajki, co mogło wywoływać znużenie. Tutaj mamy trzech różnych bohaterów - Araba Mahmuda będącego mentalnym przedłużeniem bohaterów pierwszej części, policjanta oraz byłego najemnika zmagającego się z szokiem pourazowym. Oczywiście domyślamy się, że losy całej trójki prędzej czy później się przetną i tak się dzieje. Oprócz barwnych, komiksowych przygód sztokholmskiego półświatka (czym w gruncie rzeczy był "Szybki cash") dostajemy tu dużo więcej: pełnokrwisty kryminał, opowieść o przyjaźni i szaleństwie. Trzech różnych bohaterów różnicuje też język opowieści; dużo mniej tu komiksu typowego dla "Szybkiego cashu".
Podsumowując drugi tom sztokholmskiej trylogii Lapidusa jest moim zdaniem po prostu lepszy, niż pierwszy, a niebawem mam zamiar się przekonać, jak prezentuje się "Życie de luxe" - ostatnia część cyklu.

Zaczynamy z trójką nowych bohaterów - to...

ROWNIE DOBRA JAK PIERWSZA

ROWNIE DOBRA JAK PIERWSZA

Dla mnie rewelacja! I nie zgodzę się, że tłumacz skiepścił sprawę. Tłumaczenie bomba. Stajl wywąchany ;)

👍👍👍💪💪💪😎

👍👍👍💪💪💪😎