Zimna stal

Cykl: Czarna Trylogia Sztokholmska (tom 2) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Aldrig Fucka Upp
Sztokholm, literatura szwedzka

W stolicy Szwecji rozgrywa się sensacyjna historia, w której splatają się wątki przestępcze, polityczne i społeczne. Mahmud – młody Irakijczyk, były więzień, próbujący ułożyć sobie życie, Thomas – policjant, który walczy z blokowaniem jego śledztwa w sprawie pewnego morderstwa, oraz Niklas – zagubiony i samotny weteran wojenny, który szuka zemsty… Gdy ci trzej znajdą się w tym samym miejscu i czasie, rozpocznie się walka na śmierć i życie.

Kto z niej wyjdzie cało? Jakie są motywacje bohaterów i rozwiązanie zagadki tajemniczego zabójstwa?

"Zimna stal", druga część "Czarnej Trylogii Sztokholmskiej", łączy mroczną, intrygującą fabułę ze znakomicie odmalowaną atmosferą niebezpiecznego miasta i realizmem językowym. Proza ta zarazem daje pojęcie o stanie szwedzkiego społeczeństwa dobrobytu, o frustracjach imigrantów, przemocy wobec kobiet i napięciach politycznych, o biurokracji i zorganizowanej przestępczości.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2009

źródło okładki: http://www.wab.com.pl

Zyrafu | 2014-02-17
Przeczytana: 09 lutego 2014

Sięgnąłem po "Zimną stal" zaraz po przeczytaniu pierwszej części trylogii - "Szybkiego cashu" - głównie dlatego, że chciałem się dowiedzieć, co stało się z bohaterami pierwszego tomu.
I tu pierwsza niespodzianka - z trójki bohaterów poprzedniej książki pojawia się tu tylko Jorge i to w dodatku w niewielkiej, epizodycznej roli.
Zaczynamy z trójką nowych bohaterów - to zaskoczenie numer dwa - Lapidus zadbał tym razem o większą różnorodność. W "Szybkim cashu" wszyscy byli z tej samej bajki, co mogło wywoływać znużenie. Tutaj mamy trzech różnych bohaterów - Araba Mahmuda będącego mentalnym przedłużeniem bohaterów pierwszej części, policjanta oraz byłego najemnika zmagającego się z szokiem pourazowym. Oczywiście domyślamy się, że losy całej trójki prędzej czy później się przetną i tak się dzieje. Oprócz barwnych, komiksowych przygód sztokholmskiego półświatka (czym w gruncie rzeczy był "Szybki cash") dostajemy tu dużo więcej: pełnokrwisty kryminał, opowieść o przyjaźni i szaleństwie....

lea88 | 2014-04-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Sięgnęłam po 2 tom, bo pierwsza część bardzo mi się spodobała. Ponadto obejrzałam film, widziałam, że nakręcili też kolejną część, więc chciałam najpierw zapoznać się z książką.

Faktycznie zaskoczenie- pojawiają się nowi bohaterowie, chociaż jest odwołanie do postaci przewijających się w tomie 1.

Najbardziej podoba mi się schemat książki - 3 bohaterów, pozornie z innych światów, pozornie niezwiązanych ze sobą. Jednak ich wątki z czasem zazębiają się, aby w finałowych scenach spotkać się i uczestniczyć razem w dramatycznej akcji.

Powieść cechuje się dość nietypową dla skandynawskiej literatury dynamiką. Ponadto autor oszczędza nam okrutnych opisów krwawych scen.
W przeciwieństwie do poprzedniej części, tu nie przeszkadzały mi długie opisy czy przeskoki w czasie. Czytało się naprawdę bardzo przyjemnie. Do tego wątek historyczno- polityczny :).

Polecam. Nie mogę doczekać się już kiedy wezmę się za 3 tom.

nikaahonen | 2014-06-01

Po stokroć fuj. To kuriozalne, bezwartościowe coś z całą pewnością nie zasługuje na miano beletrystyki. Tyle w tych słowach piękna, co w kupie łajna, na której skończyła reymontowska Jagna. Może i fabuła sama w sobie nie jest zła, ale wszystkie ewentualne plusy (nawet postać Niklasa) przyćmiewa koszmarny, śmieciowy język.

Ale, ale, zapewne po prostu do mojego skostniałego mózgu kształtowanego na nudziarzach Dumasie i Dickensie nie przemawia taka "awangardowa" literatura... Serdecznie zatem przepraszam za moje powyższe bluźnierstwa wszystkich, którzy dostrzegają wybitną wartość tego utworu. Niniejszym obiecuję również, że Lapidusa już więcej czytać (a co za tym idzie - krytykować) nie będę. Amen.

Kwiatek | 2016-01-02

Dla mnie rewelacja! I nie zgodzę się, że tłumacz skiepścił sprawę. Tłumaczenie bomba. Stajl wywąchany ;)

Micho | 2015-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Ależ jestem zły po skończonej lekturze. A to dlatego, że powieść zaczyna się wyśmienicie i trzyma w skupieniu. Do czasu. Im bliżej finału, tym mniej lektura wciągająca. Powoli wszystko się rozmywa. "Zimna Stal" przechwytuje niestety wadę "Szybkiego Cashu" - angielskie wstawki. Jest ich mniej, ale nie znaczy to, że mniej drażnią. Cóż, chyba taki styl autora.

Na początku lektury byłem zachwycony, pod koniec niestety entuzjazm opadł. A szkoda, bo powieść miała świetny potencjał, bardzo wyrazistych i intrygujących bohaterów i ciekawą fabułę. Szkoda, że poziom nie został utrzymany do końca.

Blanka | 2016-04-29

Niezmiennie zachwycona stylem Lapidusa. W tej części "Czarnej trylogii" szczególnie. Trzeba wczuć się w ten klimat, ale jeśli już tego dokonasz, nie przejdziesz obojętnie obok tej książki.

Krzysztof | 2015-11-05
Przeczytana: 18 listopada 2015

Według mnie lepsza niż Szybki Cash.

Meggi | 2015-12-04
Przeczytana: 03 grudnia 2015