Królewna Śnieżka

Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
Snow White
8371205708

Królewna Śnieżka to reinterpretacja znanej wszystkim historii, ale raczej filmowej opowieści Walta Disneya niż baśni braci Grimm. Powieść jest kpiną z amerykańskiej mentalności (w przeciętnym amerykańskim mieście krasnoludki muszą produkować chińskie zupki dla dzieci, zła czarownica prześladuje swoje ofiary anonimami, książę ukrywa się w klasztorze), ale jej głównym bohaterem jest język. ...

Królewna Śnieżka, prekursorka powieści modernistycznej, czekała na polski debiut ponad 30 lat. I nawet jeśli eksperymentalna warstwa książki już nie zaskakuje, to gra językiem, skojarzeniami, ironia i nieoczekiwane puenty ciągle zapewniają niezwykle ciekawą lekturę.

źródło opisu: Rebis, 1999

źródło okładki: Rebis, 1999

Kanclerz | 2012-09-03

Bajka/NieBajka.
Opowieść na pierwszy rzut oka, wycięta z kolorowej książeczki Disneya ze śliczną Królewną i uroczymi Krasnoludkami. Jednak naraz w tym wszystkim wyrasta wielkie imperium Stanów Zjednoczonych ze swą hipokryzją wolności i demokracji. Książka aż kipi barwami i humorem, często bardziej sarkazmem niżeli czystym humorem, jednak to dodatkowo dodaje jej smaku.
Powieść w stylu: "jak wygląda świat bajkowy to cudownym pocałunku Księcia".

ira | 2015-07-24
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2015

Nie rozumiem, nie znam się, nie mówi do mnie.
Ani forma, ani treść.
Wyjścia są dwa: albo jestem zupełnym, słabym nawet na mniej subtelne aluzje, jełopem, albo jeden facet spłodził dla żartu totalny bełkot, a kupa pseudoznawców dorabia teraz do tego wyższe teorie pełne coraz to bardziej dziwacznie brzmiących terminów. Wasz wybór.

radexxx | 2012-11-13
Przeczytana: maj 2012

Postmodernistyczne gówno. Irytująca pseudo - zabawa słowem i konwencjami znudziła mnie bardzo szybko. Typowy przykład przerostu formy nad treścią, której zwyczajnie tu brak.

ekaterini | 2016-07-04
nat__ | 2016-03-21