Niziny

Tłumaczenie: Katarzyna Leszczyńska
Wydawnictwo: Czarne
Niederungen

„Niziny” pisała Herta Müller, pracując jako tłumaczka w fabryce w Timişoarze. Ukazały się po raz pierwszy w ocenzurowanej formie w Rumunii. I odmieniły jej życie. Z jednej strony ten zbiór tekstów, poświęconych przede wszystkim banackiej wsi, ściągnął na autorkę ataki rumuńskich Niemców za kalanie „rodzinnego gniazda”. Z drugiej — po opublikowaniu pełnej wersji w roku 1984 w Niemczech — przyniósł jej pierwsze nagrody, uznanie dla „nowego głosu” niemieckojęzycznej literatury. Wyrwał Müller z anonimowości, a tym samym ze szponów służb bezpieczeństwa. Tytułowe opowiadanie opisuje niemiecką wieś w Banacie z perspektywy dziecka. Jego spojrzenia, gesty, lęki konfrontowane są ze światem dorosłych, posiadających władzę nad życiem i śmiercią. Przejście między trzeźwą obserwacją a groźną fantazją jest prawie niewidoczne, granica nieustannie się zaciera, upiory stanowią realne niebezpieczeństwo, nie mniejsze jednak niż sama codzienność. Trudno pozbyć się uczucia zamknięcia w jakimś koszmarze, z którego nie ma wyjścia. Müller opisuje świat zdominowany przez nienawiść i okrucieństwo, przez bezduszne rytuały i normy.
(Katarzyna Leszczyńska)

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Justyna Wydra | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Proza Herty Mueller jest przygnębiająca w swojej ostrej szczerości. Jest powtarzalna. Jest poetycka.
Króciuteńkie opowiadanka (poza dłuższymi tytułowymi "Nizinami") przenoszą czytelnika w świat, w którym raczej z własnej woli nie chciałby się znaleźć. Świat z dzieciństwa autorki - Niemki ze szwabskiej wsi w Rumunii.

Tu nic nie jest ładne. Nic nie jest dobre. Nic nie jest miłe. Nawet miłość. I nie ma nadziei, że cokolwiek się zmieni na lepsze. Wszędzie zgnilizna - śliwek, buraków, kolb kukurydzy. Kwik okrutnie traktowanych zwierząt. Ludzkie nieszczęścia, przykryte cienką warstwą pozoru.

Musiałabym być niespełna rozumu, by dodać opowiadania z tomu "Niziny" do ulubionych. Są okrutne w prosty, mocny sposób. Żałuję, że je przeczytałam. Będą mi się śniły po nocach.

Punkty ujmuję za monotonię - Mueller w kółko wałkuje ten sam temat.

goskrzys | 2017-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2017

Zżymałam się początkowo na styl pisarki - bo, kurczę, co to za rwane zdania, same oznajmienia, bez opisów, wyzute z uczuć, zimne, bezpłciowe niemal? Ale z każdym kolejnym akapitem kładłam coraz bardziej uszy po sobie, bo jednak taki właśnie styl idealnie pasuje do tych historii. Te urwane zdania automatycznie tworzą w głowie obrazki, kalejdoskop makabry, bezradności, tłumionego gniewu i rozpaczy.

Bo nie są to opowieści o szczęśliwym dzieciństwie na wsi. Nad całością panuje gęsta atmosfera, w której co chwilę pojawia się śmierć - a to pod postacią zabijanej muchy, a to zarzynanego prosiaka, czy wreszcie umierającego sąsiada, ojca i tak dalej. A najgorsze, że to umieranie pozbawione jest jakiejkolwiek wzniosłości - jest czystą fizjologią, codziennością, czymś trywialnym, mimo że jednak strasznym i makabrycznym. Aż ciarki momentami przechodzą, gdy człowiek sobie pomyśli, że to nie jest fikcja, że los zgotował taką codzienność niejednemu dzieciakowi...

Trauma z dzieciństwa przekłada...

anticool | 2014-03-06

Gdybym potrafiła pisać, chciałabym pisać jak Muller. Tworzyłabym, tak jak ona, zdania niby proste, ale jednocześnie ciężkie i zimne jak ołów. I ci, którzy by je potem czytali, baliby się, że te zdania spadną im na głowę i zabiją swoim ciężarem. Ale nie zważając na ryzyko, że krew z rozbitej głowy zabryzga kartki książki, brnęliby w nie dalej.

Maciej85 | 2013-10-17
Przeczytana: 17 października 2013

Poetycka proza...
Opowieść o wszechobecnych lękach, podsycanych przez środowisko, w którym dorasta bohaterka. Narzucane arbitralnie przez rodziców i społeczność wsi schematy zachowań ograniczają swobodę, tępią indywidualizm dziecka. Z tekstu Muller przedziera się zgnilizna, brud i brzydota świata. Nieświadomie unieszczęśliwiamy siebie nawzajem.

wiesia | 2013-09-17
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 2012 rok

Przejmujące i piękne.

inheracil | 2011-05-30

Dobry debiut. Widać wszystkie charakterystyczne dla twórczości Muller cechy: tematykę niemieckiej wsi, poetyckie obrazy, ostrożnie używany język. Jest to bez wątpienia dzieło interesujące, ale dalekie od wybitności. Jeżeli ktoś bardzo lubi Hertę Muller polecam z całego serca, jeżeli jeszcze jej nie zna powinien sięgnąć po coś innego.

Monika | 2013-11-13

Język którym pisze Muller jest mroczny i ostry.
Autorka nie boi się łamać schematów tradycyjnej literatury która dość często upraszcza otaczający nas świat.
Choć minęło kilka lat od chwili w której ją przeczytałam mam ją cały czas w pamięci i zamiar wrócenia do niej ponownie.

FromNorwayWithLove | 2018-03-24
Przeczytana: 18 marca 2018