Czas szybko się starzeje

Tłumaczenie: Joanna Ugniewska
Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Il tempo invecchia in fretta
978-83-07-03231-3
opowiadania
niebieska

Czas szybko się starzeje zawiera dziewięć opowiadań, w których, jak zwykle u Tabucchiego, głównym motywem jest utrata, przeszłość, melancholia, pamięć, tym razem jednak w nowej dla tego autora scenerii, głównie krajów byłego bloku krajów realnego socjalizmu; ich bohaterowie: generał węgierskiej armii w 1956 roku, rumuński Żyd, agent w dawnej NRD śledzący Bertolda Brechta należą wszyscy do kategorii "byłych", ich pamięć powraca uparcie do przeszłości w pragnieniu wypełnienia pustki, choćby najgorszymi wspomnieniami. Ich indywidualne losy układają się w historię "krótkiego wieku", w którym czas "szybko się zestarzał" i przeszedł do porządku dziennego nad jednostkowymi dramatami, które Tabucchi przedstawia bez cienia moralizatorstwa, z głębokim współczuciem.

Dariusz Karbowiak | 2015-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2015

Wspólnym tematem zbioru opowiadań A. Tabucchiego jest czas, a w zasadzie zmieniające się wspomnienia wraz z upływem czasu. W dziesięciu opowiadaniach przedstawieni są ludzie z różnych części Europy. Kontynentu który najbardziej zmienił się w ciągu ostatnich 20 lat. Dlaczego dwudziestu a no dlatego, że w ostatnim opowiadaniu „Kontrtempo”, mamy moment w którym autor ukazuje nam miejsce na Krecie (skąd nasze początki, a czas tam się zatrzymał), wysyłając nas o dwadzieścia lat w przód i pisze: „Ile lat później, nie wiadomo, i ten, kto znał tę historię, nie wyrażał się jasno, dwadzieścia lat na przykład, to w życiu człowieka dużo, ponieważ jeśli w 2008 sześćdziesięcioletni mężczyzna jest jeszcze w pełni sił, w 2028 będzie starcem, z ciałem zniszczonym przez czas.” (Kontrtempo). Czas nie zniszczy jednak naszych wspomnień, które „czasami ma się ochotę opowiedzieć innym nasze wspomnienia, oni słuchają twoich opowieści i może nawet rozumieją wszystkie jej subtelności, ale to wspomnienia...

Joanna Topolska | 2013-03-18

Opowiadania które swoim klimatem oddają tak wiele smaku, przestrzeni,jakoś czuje się te miejsca. Jedne z najlepszych opowiadań jakie czytałam kiedykolwiek.

Wyverna | 2011-05-13
Przeczytana: 12 maja 2011

Moja przygoda z jego pisarstwem zaczęła się dobre 10 lat temu od zachwytu "Słowami na opak", "Snami o snach", "...twierdzi Pereira". Ale ostatnio poczułam, że mimo mojego uwielbienia dla włoskiego pisarza coraz bardziej obce stają się dla mnie jego najnowsze pozycje. "Tristano umiera" wciąż czeka na mój dobry humor, ponieważ zaczynałam ją już dwa razy i nie jestem w stanie przedrzeć się przez ciąg zdań na pół strony, strumień świadomości, w którym szybko się gubię.
Bałam się, że podobny los czeka "Czas szybko się starzeje" i po pierwszym opowiadaniu ze smutkiem uznałam, że chyba wezmę literacki rozwód z Tabucchim. Ale okazało się na szczęście, że nie brakuje tu nadal ciekawych historii z lekką nutą melancholii, opisywanych mistrzowskim piórem bystrego obserwatora ludzkich losów. Co ciekawe, większość z nich miała swój pierwowzór w realnym świecie, w spotkaniach z konkretnymi ludźmi - nas, Polaków, może szczególnie zaciekawić opowieść "Festiwal", dedykowana Krzysztofowi...

żabka | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Wydawać by się mogło, że to mała i drobna książka i to prawda. Niemniej jednak głębię, którą zawiera pochłania czytelnika w zupełnie inny świat i postrzegania "Czasu". Świrena książka godna polecenia.

Monika | 2016-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2016

Krótkie, smutne, poruszające historie napisane w ciekawym stylu. Imitacja toku myślenia. Myśli wyrażane spontanicznie, chociaż wbrew pozorom - poukładane.

lola | 2016-09-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane