Proste przyjemności

Seria: Spojrzenia
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Plain pleasures
homoseksualizm, lesbijka

Jedyny obszerniejszy zbiór opowiadań amerykańskiej pisarki, którą Truman Capote określił mianem geniusza, a poeta John Ashbery napisał, że była jedną z najlepszych współczesnych pisarek, tworzących w jakimkolwiek języku. Publikacja powieści Dwie poważne damy w 1943 r. utwierdziła jej reputację liczącej się pisarki awangardowej. W roku 1953 ukazała się sztuka In the Summer House, a w 1966 zbiór opowiadań Proste przyjemności.
Opowiadania zawarte w prezentowanym zbiorze, fascynujące dopełnienie wielkiej powieści Dwie poważne damy, obracają się wokół konfliktów, zgłębiają ukryte życie ludzi, ich osobiste doświadczenie grzechu i zbawienia. Bohaterowie, gotowi podjąć ryzyko konsekwencji swoich działań, ośmielają się żyć na własnych warunkach.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

lajt | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

Bardzo dobre eseje, nacechowane bólem, problemami emocjonalnymi i fizycznymi. Proste w sferze tekstowej, wymagające w odbiorze.

Szeptucha | 2014-06-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 14 czerwca 2014

Opowiadania bywają zaskakujące i pełne niedopowiedzeń, ale dla mnie najciekawszy był wstęp.

Marysia | 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Bywa, że brakuje powietrza, zamiast duszy ma się czarną dziurę i ręce dygoczą i trzęsą się i tusz na mimowolnie zygzakującej szczoteczce idealnie pokrywa rzęsy i nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego że się istnieje. A ta pani zamiast czarnego mazidła ma w ręku długopis i z każdego zdania wypływa takie właśnie bycie każdym włóknem ciała.

pan_nilsson | 2015-03-02

W bardzo nieefekciarski i enigmatyczny sposób Bowles w swych opowiadaniach zdradza swój niepośledni talent. Łatwo podczas nieuważnego czytania przegapić wszystkie niuanse składające się na wspaniałość tej prozy.

Małgorzata | 2016-09-29
Leehoo | 2016-06-05