Forty Stories
83-06-02855-4
tfuskafka

"40 opowiadań" to wybór najlepszych utworów mistrza krótkich form prozatorskich- barwna, chaotyczna na ogół mozaika, tworząca w sumie zwarty i konsekwentny obraz świata, w którym żyjemy. Barthelme zastanawia się nad smutkiem codziennego życia i tragizmem naszych czasów w niezwykle wdzięczny sposób. Jest jednocześnie śmiertelnie poważny i dowcipny, sam dowcip z kolei potrafi być prostacki i niezwykle wyrafinowany. Książka bawi, śmieszy, smuci, daje do myślenia, a przede wszystkim cieszy.

magnolia | 2013-08-23

Kilka opowiadań naprawdę dobrych, np. Rozmowa z Goethem, opowiadanie o wieszaniu Colbiego, to o geniuszu i jeszcze kilka innych. Niektóre jednak kompletnie ale to kompletnie niezrozumiałe. I piszę to ja, zachwycona językiem "Mechanicznej pomarańczy". Momentami Barthelme przesadził.

dintah | 2014-07-06

wciągające, kafkowsko-schulzowskie, szczególnie "lot gołębi"

Waldemar Jedarski | 2013-05-17

Super książka!