Raj

Paradise
8372007500
literatura amerykańska
Lenka

Simon, wzięty architekt z Filadelfii, znudzony pozbawioną emocji mieszczańską egzystencją, opuszcza żonę i przenosi się do Nowego Jorku, gdzie roztacza opiekę nad trzema przygodnie poznanymi, pięknymi młodymi kobietami, które podobnie jak on znalazły się na zakręcie życiowym. Dziewczyny z wdzięczności, a również dlatego, że tak pojmują rolę kobiety w świecie, w którym przyszło im żyć, za punkt honoru stawiają sobie zaspokojenie potrzeb seksualnych swojego opiekuna, ziszczenia fantazji erotycznych amerykańskiego mężczyzny w średnim wieku... Bohaterowie ?Raju? to ludzie dotknięci chorobą cywilizacyjną, polegającą na niemożności porozumienia się. I chociaż wciąż go szukają, to jednak czynią to beznamiętnie bez wiary w powodzenia swoich wysiłków.

źródło opisu: http://merlin.pl

źródło okładki: http://merlin.pl

Bogdan | 2014-01-09
Przeczytana: 1996 rok

Raj nieumeblowany

Tekst "Raju" jest podzielony na krótkie, najwyżej trzystronicowe fragmenty, z których większość to dialogi pomiędzy Simonem - chwilowo samotnym, dość zamożnym architektem w średnim wieku - a trzema młodymi, atrakcyjnymi i niezbyt inteligentnymi kobietami. Przez kilka niezapomnianych dla Simona miesięcy korzystały one z gościny w jego co prawda nieumeblowanym, ale za to przestronnym, nowojorskim mieszkaniu. Oprócz tego pojawiają się w tekście równie krótkie fragmenty rozmów Simona z jego lekarzem (który nie jest psychoanalitykiem!) podsumowujących z nieco późniejszej perspektywy doświadczenia bohatera z tego okresu szczęścia i pełnej satysfakcji, jak konsekwentnie (choć nieprzekonująco) twierdzi on sam.

Tak przedstawia się w ogólnym zarysie fabuła tej powieści. Na pozór może ona wydać się dość banalna. Przecież starzejący się mężczyzna i jego bardziej lub mniej mroczny przedmiot pożądania to motyw bardzo już zużyty - nie tylko przez pisarzy. Jednak w przypadku...

Nie spodobała mi się ta książka. Opowieść o doszukiwaniu się pozornego sensu w braku szacunku do swojego ciała i rozwiązłości. Fajnie że cienka.

Johnny | 2013-05-29

Kupiłem tą książkę dwa lata na jakieś przecenie w supermarkecie, bez powodu i może z nadmiaru pięciu złotych, które owa książka kosztowała. Jak dla mnie jest to ciekawy przykład postmodernistycznej wizji kontekstów społecznych, norm i zasad, które nie mają swojego podkreślenia w opisywaniu jakichkolwiek emocji. Tą książkę czyta się jak część jakiegoś większego utworu. Wchodzimy w ten dziwaczny świat architekta w średnim wieku. Trzy kobiety i jeden facet, czekamy co się wydarzy.. Czekamy... czekamy.... i nic. Może właśnie to stanowi urok tej pozycji.

marzena | 2012-04-03
Przeczytana: 21 października 2009

Wzięty architekt z Filadelfii, znudzony pozbawioną emocji mieszczańską egzystencją, opuszcza żonę i przenosi się do Nowego Jorku, gdzie roztacza opiekę nad trzema młodymi kobietami. Te, z wdzięczności postanawiają zaspokoić fantazje erotyczne swego dobrodzieja... Bohaterowie to ludzie dotknięci chorobą cywilizacyjną, polegającą na niemożności porozumienia się. I chociaż go szukają, to jednak czynią to beznamiętnie i bez wiary w powodzenie swych wysiłków.

bez rewelacji, niekiedy dłużące sie i nie mające znaczenia dialogi.

ekaterini | 2016-07-04
Mariusz | 2015-10-15