Homely Girl, A Life and Other Stories
978-83-7469-765-1
Nowy Jork, lata 40
dona

Trzy opowiadania zebrane w tomie Noc montera łączy wspólne tło: Nowy Jork lat czterdziestych. W Dziewczynie bez urody historia kobiety przeżywającej osobisty kryzys nakłada się na obraz nastrojów społecznych i politycznych okresu wojny. Sława to humorystyczny epizod z życia popularnego twórcy. Nowela tytułowa, prawdziwy popis kunsztu prozatorskiego, to opowieść o człowieku, który odnosi nieoczekiwane zwycięstwo nad własnymi słabościami. Choć reputacja pisarska Millera opiera się głównie na jego dokonaniach w dziedzinie dramatu, nowele dowodzą, iż jest on również świetnym prozaikiem, potrafiącym precyzyjnie odmalować rzeczywistość widzialną i wejrzeć w głąb ludzkiej duszy.

ira | 2013-12-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Z trzech zawartych w tomiku opowiadań wrażenie zrobiło na mnie tylko tytułowe. To w "Nocy montera" znalazłam najwięcej emocji, doświadczeń, atmosfery Nowego Jorku lat czterdziestych. To po lekturze tego właśnie tekstu na chwilę zadumałam się nad jego treścią.
"Sława" jednym okiem mi weszła, drugim wyszła. Chyba za dużo w naszym życiu celebrytów z nie wiadomo czyjej łaski, żeby tego typu rozterki budziły we mnie jakiś oddźwięk.
"Dziewczyna bez urody" natomiast wywołała u mnie irytację. Nie zmusił mnie niestety autor do głębszego zastanowienia się nad treścią tego opowiadania - może ma ono swoje drugie czy nawet trzecie dno - a historia kobieciny, która przez 60 lat życia myśli wyłącznie o tym, że jest nieładna, nie ma prawa spotkać się z pozytywną reakcją z mojej strony.
Nie żałuję, że zapoznałam się z tą klasyczną już pozycją, ładnie to będzie wyglądało w moim czytelniczym cv - ale jednocześnie nie mogę się oprzeć wrażeniu, że spokojnie dałabym sobie w życiu radę bez tego...

Katarzyna Kunowska | 2014-04-06

Świetne są te trzy opowiadania. Każde inne, jednak wspólnym mianownikiem wszystkich jest Nowy Jork lat 40. i zagubione ludzkie dusze. A.Miller to nie tylko genialny dramaturg, ale też wspaniały prozaik. Polecam.

Klaudyna | 2011-03-13
Przeczytana: 13 marca 2011

Arthur Miller pokazał, że jest nie tylko wybitnym dramaturgiem, ale także prozaikiem. Jestem pod wielkim wrażeniem jego talentu.

Trzy opowiadania. Trzy różne historie. I Nowy Jork w latach czterdziestych. Na pozór tematyka może wydawać się nuda: kobieta w okresie kryzysu, pisarz i jego sława czy monter w stoczni. Jednak kiedy się je czyta, widać że autor w mistrzowski sposób nakreślił swoje postaci i to czym się zajmują, że chce się dowiedzieć jaki będzie koniec każdej z nowel. Poza tym bardzo plastycznie i realistycznie został opisany Nowy Jork w czasie II wojny światowej. Łatwo go sobie wyobrazić, nawet jeśli widzieliśmy to miasto tylko na zdjęciach.

gorzka | 2011-09-23
Przeczytana: wrzesień 2011

Jeśli ktoś ma ochotę na ambitną literaturę piękną nie będącą jednocześnie opasłym tomiskiem typu "Anna Karenina" to zdecydowanie polecam lekturę Millera. Książka okazała się dla mnie podwójnie miłym zaskoczeniem: pierwszym, ponieważ to świetna twórczość amerykańska, o której moja opinia była zwykle niezbyt pochlebna, drugim, gdyż każde z opowiadań jest naprawdę dobre i wciąga. Lektura, która nie skradnie zbyt wiele czasu, a czytelnikowi pozwoli choć na chwilkę przenieść się do nowojorskiego świata Millera.

książek: 2028
Monika | 2011-08-09
Przeczytana: 25 lutego 2010

"Noc montera" to zbiór trzech opowiadań połączonych ze sobą miejscem oraz czasem rozgrywania się fabuły: Nowy Jork lat czterdziestych. Tło polityczne, początek II wojny światowej mocno odcisnął się na bohaterach i każde z nich całkowicie inaczej to odebrało.
W 'Dziewczynie bez urody' historia kobiety przeżywającej osobisty kryzys nakłada się na obraz nastrojów społecznych i politycznych okresu wojny. Mocno autor zarysował niepokój ówczesnych Amerykan, a emocje rodzące się w sercu młodej kobiety są niesamowicie żywe. Niemal czuje się jej zagubienie.
'Sława' to humorystyczny epizod z życia popularnego twórcy sztuk wystawianych na Broadwayu. Nie wiem czemu,ale to opowiadanie przypomniało mi "Nine", musical, który można obejrzeć w kinach. Obu bohaterów łączy kryzys twórczy i dziwna niechęć do tej całej sławy.
Opowiadanie tytułowe to opowieść o człowieku, który odnosi nieoczekiwane zwycięstwo nad własnymi słabościami. Tony pracując w Stoczni Marynarki Wojennej przeżywa na nowo swoje...

tanya | 2012-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2012

Gdyby wydawca ułożył opowiadania w innej kolejności, pewnie piałabym z zachwytu: pierwsze było dla mnie najlepsze, rewelacyjne wręcz, kolejne - coraz gorsze. Co nie znaczy, że pan Miller mnie rozczarował; przeciwnie, z przyjemnością weszłam w Nowy Jork z tamtych lat. Bo ja w ogóle lubię Nowy Jork w wersji vintage.

BuchBuch | 2013-03-06

Na zbiór składają się Dziewczyna bez urody, Sława i Noc montera, kunsztowne opowiadania autora, bardziej kojarzonego jednak z dramatami. Doprawdy, potrzeba wielkiego talentu, by odnaleźć się w krótkiej formie literackiej, ale też by wyjść z tego formatu zwycięsko. Twórcy opowiadań zawsze darzeni byli przeze mnie wielką estymą, szczególnie ci, których dorobek jest po prostu mistrzowski jak chociażby Iwaszkiewicz, Keret czy wspaniały de Maupassant. Arthur Miller zbiorem Noc montera dał wyraz własnej sile i dobrej kondycji twórczej.
Pierwsza historia zamyka się w losach Janice Sessions, pełnej dylematów kobiety, która zmaga się, a raczej poszukuje własnej drogi, a wszystko to dzieje się w nowojorskiej scenerii czasów II wojny światowej. Mamy więc, poza brakiem zrozumienia życia przez Janice, podgląd na nastroje społeczne, wiodące sympatie polityczne, jakie istniały w owym czasie w Wielkim Jabłku. Nadmienię, że zmieniały się równie często co sama bohaterka.
Sława to dosadny i krótki...

Natalie | 2012-02-06

Zawiera wiele intrygujących cytatów.

Magdalena | 2016-10-01
mania | 2016-08-22