Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny

Tłumaczenie: Anatol Arciuch
Wydawnictwo: Antyk
La desinformation arme de guerre
83-87809-14-4
Dorota_1988

Książka "Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny" ma nieco odmienny charakter. Jest to swoista odtrutka na zalewającą nas zewsząd dezinformację i manipulację, antologia kilkunastu tekstów wybitnych teoretyków i praktyków wojny psychologicznej, wybranych i komentowanych przez autora w ten sposób, by ukazać cele, metody i środki wpływania na opinię publiczną, a tym samym umożliwić czytelnikowi ich rozpoznanie i obronę przed nimi.

Obok historii dezinformacji Volkoff przedstawia też współczesne przykłady tego rodzaju działań, prowadzonych zarówno przez służby specjalne, jak i różne siły polityczne. Cel jest jednak zawsze ten sam - realizacja starej maksymy chińskiego "ojca" wojny psychologicznej, Sun Cy: "Najwyższą sztuką wojenną jest ujarzmienie nieprzyjaciela bez walki".

Dziś, kiedy trudniej niż kiedykolwiek rozstrzygnąć, co jest owocem naturalnego rozwoju wydarzeń, a co produktem manipulacji, co informacją, a co klasyczną dezinformacją, czego dowody mamy na każdym kroku, zarówno w polityce międzynarodowej, jak i naszej, polskiej, książka Volkoffa, mimo że wydana w oryginale już kilka lat temu, nabiera nowej, niepokojącej aktualności.

marti91 | 2016-01-15
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Momentami ciężko się czyta, ale nie zmienia to faktu, że powinna to być lektura obowiązkowa w szkole (liceum). Otwiera oczy.

fredzo | 2016-10-23
klgdamian | 2016-09-15