Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny

Tłumaczenie: Anatol Arciuch
Wydawnictwo: Antyk
La desinformation arme de guerre
83-87809-14-4
Dorota_1988

Książka "Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny" ma nieco odmienny charakter. Jest to swoista odtrutka na zalewającą nas zewsząd dezinformację i manipulację, antologia kilkunastu tekstów wybitnych teoretyków i praktyków wojny psychologicznej, wybranych i komentowanych przez autora w ten sposób, by ukazać cele, metody i środki wpływania na opinię publiczną, a tym samym umożliwić czytelnikowi ich rozpoznanie i obronę przed nimi.

Obok historii dezinformacji Volkoff przedstawia też współczesne przykłady tego rodzaju działań, prowadzonych zarówno przez służby specjalne, jak i różne siły polityczne. Cel jest jednak zawsze ten sam - realizacja starej maksymy chińskiego "ojca" wojny psychologicznej, Sun Cy: "Najwyższą sztuką wojenną jest ujarzmienie nieprzyjaciela bez walki".

Dziś, kiedy trudniej niż kiedykolwiek rozstrzygnąć, co jest owocem naturalnego rozwoju wydarzeń, a co produktem manipulacji, co informacją, a co klasyczną dezinformacją, czego dowody mamy na każdym kroku, zarówno w polityce międzynarodowej, jak i naszej, polskiej, książka Volkoffa, mimo że wydana w oryginale już kilka lat temu, nabiera nowej, niepokojącej aktualności.

Joker | 2019-07-12

Dość trudna w odbiorze książka, która dotyka zawiłych, ale bardzo ważnych kwestii z pogranicza różnych dziedzin. Mamy Hitlera, Stalina, ZSRR, Zachód, lewaków i prawaków. Teoria i praktyka. Warto przeczytać.

piowel | 2019-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2019

Bardzo dobra książka, jesli chce sie poznać i zrozumieć dynamike "wydarzeń" politycznych kreowanej dla nas "rzeczywistości". Wydaje mi sie, ze warto zbadać i poddać analizie opisywane tu zjawiska. Już na poczatku bowiem w treści książki występuje klasyczna stalinowska dezinformacji i nazwanie Niemieckiej Socjalistycznej Partii Niemiec "faszystami". Potem podana jest okrojone hasło rewolucji antyfrancuskiej "wolność, równość , braterstwo albo śmierć"... To dwie pierwsze manipulacje. A moja wiedza jest przecież nader skromna.

jacek | 2018-09-12

Warto poznać techniki dezinformacji, żeby się przed tym obronić. Sprawdzi się w każdej dziedzinie.

ebi2626 | 2018-04-10

Po prostu obowiązkiem każdego człowieka, który chce być świadom rzeczywistości społecznej, jest przeczytanie tej książki.

Taurus | 2018-01-10
Przeczytana: 2001 rok

Opracowanie Volkoffa powinno być lekturą obowiązkową już w szkole średniej. Bardzo rzeczowo i zrozumiale objaśnia zjawisko urabiania opinii publicznej czyli stosowania na co dzień w przestrzeni medialnej mniej lub bardziej subtelnych mechanizmów dezinformacji i manipulacji. To bardzo cenna wiedza pozwalająca zachować samodzielność myślenia bez której wiele osób wpada w pajęczynę psychosocjotechnicznych manipulacji i staje się bezwolnymi narzędziami utrwalającymi dezinformację powtarzając zaczerpnięte z mediów informacje w przekonaniu, że są one ich własnymi opiniami. Bardzo cenna i pomocna lektura. Bez wątpienie pomoże rozstrzygać na co dzień co jest faktycznie informacją, a co dezinformacją i medialnym szumem.

Viki | 2017-08-15
Przeczytana: 2016 rok

Najbardziej znaną i cenioną powieścią Vladimira Volkoffa jest, jak sądzę, "Montaż". Jednak bardzo ciekawą pozycją, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy w europejskich mass mediach wyraźnie zauważalny stał się wzrost natężenia swoistej kakofonii informacji, może wydać się również książka "Dezinformacja - oręż wojny". Indoktrynacja i walka o wpływy nie odbywa się już bowiem w tradycyjny i bezpośredni sposób, coraz częściej bitwa o rząd dusz toczy się właśnie poprzez dezinformację, a ta potrafi czasami przybrać bardzo subtelny i zawoalowany kształt. Wojna informacyjna na słowa w białych rękawiczkach i takowych kołnierzykach przeprowadzana jest przez coraz bardziej biegłych w swej sztuce prestidigitatorów. Przed takimi "sztukmistrzami" już ponad trzy dekady temu przestrzegał Autor niniejszej książki.

Volkoff żywo interesował się mechanizmami i metodami manipulowania ludźmi - zarówno jednostkami, jak i całymi grupami społecznymi. Jak możemy przeczytać z okładki:

"Jest to swoista...

marti91 | 2016-01-15
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Momentami ciężko się czyta, ale nie zmienia to faktu, że powinna to być lektura obowiązkowa w szkole (liceum). Otwiera oczy.