Hitman. Wyznania ekonomisty od brudnej roboty

Wydawnictwo: StudioEMKA
9788360652015
biznes, finanse

Opowieść o tym, jak Ameryka z szanowanej republiki przeistoczyła się w budzące grozę imperium. "Ekonomiści od brudnej roboty” - pisze John Perkins - "są wysoko opłacanymi profesjonalistami, którzy wyduszają z różnych krajów świata miliardy dolarów. Narzędzia ich pracy stanowią kłamliwe sprawozdania finansowe, fałszowane wybory, przekupstwo, wymuszenia, seks i morderstwa”. John Perkins wie, co...

John Perkins wie, co mówi - był jednym z tych ekonomistów. Jego praca polegała na przekonywaniu przywódców krajów posiadających, z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, znaczenie strategiczne - od Indonezji po Panamę - by zgodziły się na gigantyczne inwestycje w rozwój infrastruktury, a wynikające z nich kontrakty przyznały korporacjom amerykańskim. Obciążone ogromnymi długami kraje te stawały się wasalami rządu amerykańskiego, Banku Światowego i innych, zdominowanych przez USA agencji, które pod szyldem pomocy ekonomicznej skrywały swą lichwiarską działalność - narzucając terminy spłat i uzależniając od siebie rządy suwerennych państw.
Ta oparta na faktach opowieść odsłania międzynarodowe intrygi, korupcję i sekretne działania rządu oraz korporacji, pociągające za sobą konsekwencje zgubne dla demokracji amerykańskiej i całego świata.
Jest to opowieść głęboko przejmująca, ale mimo wszystko dająca wiarę w możliwość zrealizowania amerykańskiego marzenia o sprawiedliwym, opartym na wzajemnym poszanowaniu świecie, który zapewni nam bezpieczną egzystencję.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Viki | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Ze wzruszenia popłakałam się... ze śmiechu. I natychmiast zaznaczam, że nie dostrzegłam niczego zabawnego w opisywanych zdarzeniach, ale do łez doprowadziły mnie tłumaczenia i przytaczane powody napisania omawianej książki. Autor występuje tutaj w roli skruszonego grzesznika, posypującego sobie głowę popiołem i kajającego się za wykonywaną w latach 70-tych pracę EBR-owca, czyli ekonomisty od brudnej roboty. Biorąc pod uwagę fakt, że książkę wydał w 2004 r., to trochę późno ruszyły go wyrzuty sumienia, no ale cóż, lepiej późno niż później albo wcale...

W skrócie można powiedzieć, że praca Perkinsa jako EBR-owca polegała na przekonywaniu krajów trzeciego świata do zaciągania olbrzymich kredytów przeznaczonych na budowę infrastruktury, których wielkość przekraczała ich rzeczywiste potrzeby oraz dopilnowywanie, aby wszelkie kontrakty budowlane przypadały amerykańskim korporacjom. Ukrytą intencją takiego postępowania zawsze było wpędzanie krajów-kredytobiorców w spiralę zadłużenia tak,...

bafomet | 2017-11-29
Przeczytana: 19 listopada 2017

Amerykański bestseller, czyli nie ma się co spodziewać czegoś głębokiego. A jednak do lektury podchodziłem z zaciekawieniem, głównie ze względu na intrygującą biografię autora.

Po przeczytaniu uczucia mam mieszane. Nie wiem, czy sam drugi raz kupiłbym tą książkę. Natomiast na pewno rekomenduję ją tym, którzy zaczynają swoją przygodę ze zrozumieniem systemu w którym żyjemy. Bardziej oczytani raczej nie znajdą w tej książce niczego odkrywczego.

W skrócie treść można ująć tak: Amerykanin opisuje amerykański imperializm bardzo mocno się przy tym rozckliwiając i około setki razy pisząc, jaki to był zagubiony służąc systemowi.

Bonifacius | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

To jedna z tych książek, która wywraca świadomość do góry nogami. Ma się wrażenie, że czyta się fikcję, ale kiedy dociera w końcu prawdziwość tych informacji to można doznać szoku. Czytałem i kiwałem głową raz horyzontalnie a raz wertykalnie. Bardzo dobra książka i gorąco polecam.

Rastignac | 2015-12-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

John Perkins porusza w tej książce ciemną stronę amerykańskiego imperializmu i korporacjonizmu. Nie jest to teoretyczne gdybanie z pozycji uniwersyteckiej. Autor, wciągnięty w pracę na rzecz wielkiej korporacji, przedstawia niewidoczne dla zwykłego człowieka związki między wielkim biznesem a interesem politycznym hegemona. Odpowiedzialny za tworzenie naciąganych modeli ekonometrycznych, obserwuje z pierwszej ręki w jaki sposób zmusza się mniejsze, biedniejsze państwa do zadłużania się pod kurek na rzecz rzekomego rozwoju ekonomicznego. Książka jest głównie rachunkiem sumienia autora, który po wielu latach krytycznie ocenia swoją rolę w zmienianiu świata na lepsze.
Wiele poruszonych w książce tematów było dla mnie całkowitą nowością. Historia prezydenta Panamy, morderstwa premiera Ekwadoru, deal z Arabią Saudyjską - wszystko to pozwala mi lepiej rozumieć dzisiejszą sytuację na świecie. Polecam dla zainteresowanych (geo)polityką. Trudno po niej patrzeć na USA jako na "dobrego...

brylant007 | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Polecam tę książkę osobom które chcą dowiedzieć się w jakim systemie naprawdę żyjemy. Jest to autobiografia człowieka który przez swoje słabości dał się przekupić. Czym w dużej mierze przyczynił się do budowy globalnego imperium i powiększenia liczby klasy biednej wielu krajów. Pisząc ten utwór autor chcę odkupić swoje winy przez przyznanie się do błędu i otwieraniu ludziom oczu na to jak wielkie korporację bogacą się pod przykrywką pomocy krajom Trzeciego Świata. Lektura tej książki pozwala spojrzeć na współczesną politykę z całkiem innej perspektywy i zrozumieć wiele wydarzeń które miały miejsce i które dopiero się wydarzą.

Cyfranek | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Zawiera wszystko to, co wiemy już na temat polityki zagranicznej i "pomocy" ekonomicznej Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nowością może być jednak to, że mechanizmy działań zmierzających do ekonomicznego zniewolenia poszczególnych krajów autor podaje z pierwszej ręki, bo sam w nich uczestniczył. Następnym razem, gdy dowiesz się o kimś, że jest (do wyboru) terrorystą/lewakiem/handlarzem narkotyków/wywrotowcem zagrażającym bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych (w domyśle - wolności) - po tej lekturze inaczej na to spojrzysz.

zwrob | 2013-07-08
Przeczytana: 30 czerwca 2013

polecam książke wszystkim wierzącym w demorację i czyste indencje naszego naszego największego sojusznika - USA. Jak dla mnie ksiażka zawiera za mało smaczków opisujących pracę autora - "ekonomisty" a za dużo zwierzeń, jak to np 30 lat wcześniej stął na balkonie w hotelu , popijał piwo i kontemplował widoki

Matt | 2013-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2013

Książka, która przedstawia rzeczywisty obraz w jaki sposób rządzony jest świat.

Magda | 2015-11-16

Brutalna prawda o ekonomistach rządzących tym światem.

tazi | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 06 marca 2016

Dla osób, które interesują się doniesieniami ze świata globalnej polityki, nie jest być może wielki zaskoczeniem, to co opisuje autor. W pewnym sensie stanowi ta książka uzupełnienie, a wręcz rozwinięcie rozważań, jakie pojawiały się w mediach i internecie w związku z kampanią amerykańską w Iraku. Jest odpowiedzią na zasadnicze pytanie: jakie są prawdziwe intencje USA w związku z podejmowanymi działaniami na całym świecie? Książka, którą czyta się nieco jak pamiętnik, a nieco jak kryminał ekonomiczny odsłania to, co ma pozostać zakryte. Ujawnia to wszystko, co wstydliwe, niegodziwe, prawdziwe w świecie polityki, ale co intuicyjnie wielu ludzi wyczuwa choć woli tego nie widzieć. Książka, którą się znakomicie czyta i którą warto przeczytać.