Hitman. Wyznania ekonomisty od brudnej roboty

Wydawnictwo: StudioEMKA
9788360652015
biznes, finanse

Opowieść o tym, jak Ameryka z szanowanej republiki przeistoczyła się w budzące grozę imperium. "Ekonomiści od brudnej roboty” - pisze John Perkins - "są wysoko opłacanymi profesjonalistami, którzy wyduszają z różnych krajów świata miliardy dolarów. Narzędzia ich pracy stanowią kłamliwe sprawozdania finansowe, fałszowane wybory, przekupstwo, wymuszenia, seks i morderstwa”. John Perkins wie, co...

John Perkins wie, co mówi - był jednym z tych ekonomistów. Jego praca polegała na przekonywaniu przywódców krajów posiadających, z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych, znaczenie strategiczne - od Indonezji po Panamę - by zgodziły się na gigantyczne inwestycje w rozwój infrastruktury, a wynikające z nich kontrakty przyznały korporacjom amerykańskim. Obciążone ogromnymi długami kraje te stawały się wasalami rządu amerykańskiego, Banku Światowego i innych, zdominowanych przez USA agencji, które pod szyldem pomocy ekonomicznej skrywały swą lichwiarską działalność - narzucając terminy spłat i uzależniając od siebie rządy suwerennych państw.
Ta oparta na faktach opowieść odsłania międzynarodowe intrygi, korupcję i sekretne działania rządu oraz korporacji, pociągające za sobą konsekwencje zgubne dla demokracji amerykańskiej i całego świata.
Jest to opowieść głęboko przejmująca, ale mimo wszystko dająca wiarę w możliwość zrealizowania amerykańskiego marzenia o sprawiedliwym, opartym na wzajemnym poszanowaniu świecie, który zapewni nam bezpieczną egzystencję.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Bonifacius | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

To jedna z tych książek, która wywraca świadomość do góry nogami. Ma się wrażenie, że czyta się fikcję, ale kiedy dociera w końcu prawdziwość tych informacji to można doznać szoku. Czytałem i kiwałem głową raz horyzontalnie a raz wertykalnie. Bardzo dobra książka i gorąco polecam.

zwrob | 2013-07-08
Przeczytana: 30 czerwca 2013

polecam książke wszystkim wierzącym w demorację i czyste indencje naszego naszego największego sojusznika - USA. Jak dla mnie ksiażka zawiera za mało smaczków opisujących pracę autora - "ekonomisty" a za dużo zwierzeń, jak to np 30 lat wcześniej stął na balkonie w hotelu , popijał piwo i kontemplował widoki

Rastignac | 2015-12-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

John Perkins porusza w tej książce ciemną stronę amerykańskiego imperializmu i korporacjonizmu. Nie jest to teoretyczne gdybanie z pozycji uniwersyteckiej. Autor, wciągnięty w pracę na rzecz wielkiej korporacji, przedstawia niewidoczne dla zwykłego człowieka związki między wielkim biznesem a interesem politycznym hegemona. Odpowiedzialny za tworzenie naciąganych modeli ekonometrycznych, obserwuje z pierwszej ręki w jaki sposób zmusza się mniejsze, biedniejsze państwa do zadłużania się pod kurek na rzecz rzekomego rozwoju ekonomicznego. Książka jest głównie rachunkiem sumienia autora, który po wielu latach krytycznie ocenia swoją rolę w zmienianiu świata na lepsze.
Wiele poruszonych w książce tematów było dla mnie całkowitą nowością. Historia prezydenta Panamy, morderstwa premiera Ekwadoru, deal z Arabią Saudyjską - wszystko to pozwala mi lepiej rozumieć dzisiejszą sytuację na świecie. Polecam dla zainteresowanych (geo)polityką. Trudno po niej patrzeć na USA jako na "dobrego...

brylant007 | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Polecam tę książkę osobom które chcą dowiedzieć się w jakim systemie naprawdę żyjemy. Jest to autobiografia człowieka który przez swoje słabości dał się przekupić. Czym w dużej mierze przyczynił się do budowy globalnego imperium i powiększenia liczby klasy biednej wielu krajów. Pisząc ten utwór autor chcę odkupić swoje winy przez przyznanie się do błędu i otwieraniu ludziom oczu na to jak wielkie korporację bogacą się pod przykrywką pomocy krajom Trzeciego Świata. Lektura tej książki pozwala spojrzeć na współczesną politykę z całkiem innej perspektywy i zrozumieć wiele wydarzeń które miały miejsce i które dopiero się wydarzą.

Matt | 2013-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2013

Książka, która przedstawia rzeczywisty obraz w jaki sposób rządzony jest świat.

Magda | 2015-11-16

Brutalna prawda o ekonomistach rządzących tym światem.

M4ks | 2014-09-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

Książka opisuje zawiłości i prawidłowości współczesnej historii, a tak naprawdę opisuje brudne kulisy demokracji i działania światowej finansjery. Sama książka miejscami przypomina wyznanie, zwierzenie, próbę odkupienia (sam autor pisze o tym we wstępie) przez co jest w tych momentach nużąca, ale pozostałe momenty warte są paru chwil "męczenia".
Ciekawie jest zobaczyć historię z drugiej, nieencyklopedycznej strony, poznać prawdziwe motywy i pobudki - sam przyznam, że sporo czasu przeznaczonego na tą książkę spędzałem z nosem w komputerze by poznać szerszy kontekst i doedukować się zw zwykłej wiedzy historycznej.
Szczerze polecam, zwłaszcza dociekliwym, książka zawiera bardzo dużo odnośników do przeróżnych materiałów źródłowych.

tazi | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 06 marca 2016

Dla osób, które interesują się doniesieniami ze świata globalnej polityki, nie jest być może wielki zaskoczeniem, to co opisuje autor. W pewnym sensie stanowi ta książka uzupełnienie, a wręcz rozwinięcie rozważań, jakie pojawiały się w mediach i internecie w związku z kampanią amerykańską w Iraku. Jest odpowiedzią na zasadnicze pytanie: jakie są prawdziwe intencje USA w związku z podejmowanymi działaniami na całym świecie? Książka, którą czyta się nieco jak pamiętnik, a nieco jak kryminał ekonomiczny odsłania to, co ma pozostać zakryte. Ujawnia to wszystko, co wstydliwe, niegodziwe, prawdziwe w świecie polityki, ale co intuicyjnie wielu ludzi wyczuwa choć woli tego nie widzieć. Książka, którą się znakomicie czyta i którą warto przeczytać.

Konrad | 2013-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2013

Książka odsłania kulisy wrogich działań Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej. Doskonale ilustruje jak brudna jest polityka w dzisiejszych czasach.

mosquito95 | 2016-09-16
Przeczytana: 16 września 2016

Książka, która sprawia, że na pewne rzeczy człowiek zaczyna patrzeć z zupełnie innej perspektywy.