Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny

Okładka książki Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny Vladimir Volkoff
Okładka książki Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny
Vladimir Volkoff Wydawnictwo: Antyk nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
La desinformation arme de guerre
Antyk
1999-01-01
1991-01-01
83-87809-14-4
Anatol Arciuch
manipulacja propaganda wojna psychologiczna

Mimo tego, że książka pojawiła się już wiele lat temu to jej treść dalej aktualna. Dobra książka, warta polecenia.

2051

Znakomita książka, wielowątkowa i pokazująca mechanizm dezinformacji od różnych stron. Wszystkie składające się na nią teksty są bardzo gęste i zawierają zarówno rozważania teoretyczne jak opisy i analizy konkretnych "montaży". Z kolei całość pokazuje związki między różnymi aspektami dezinformacji.
Frapujący jest opis mechanizmów dezinformacji i to, jak wiele aspektów życia angażują: od manipulacji na poziomie językowym (ilu z nas ma ich świadomość?),przez konkretne działania polityczne i społeczne, po akty terroru.
Uderzyło mnie pewne spostrzeżenie natury ogólnej: że tak naprawdę demokracje nie mają polu dezinformacji szans w starciu z reżimami. Przyczyną jest sama natura demokracji, dopuszczająca wielość opinii i w imię wolności otwierająca szeroko podwoje systemowemu kłamstwu, na jakim oparte są ustroje autorytarne. Z kolei na poziomie praktycznym demokratyczna kadencyjność władzy i przetasowania dokonująca się także w służbach po każdej zmianie ekipy rządzącej, nie sprzyjają kumulacji ich doświadczeń.
Choć książka Volkoffa ma już parę dekad, w tym co najistotniejsze pozostaje przerażająco aktualna. A zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy jesteśmy zalewani morzem informacji, powinna to być lektura obowiązkowa.

Frapujący jest opis mechanizmów dezinformacji i to, jak wiele aspektów życia...

Mimo, iż książka ma już trochę latek "na karku" (wydana w 1986 roku) wciąż jest niezwykle aktualna. Fakt, że omawiane w niej przykłady manipulacji i dezinformacji dotyczą okresu II Wojny Światowej czy Zimnej Wojny uważam za dodatkową zaletę tej pozycji. Znajomość technik dezinformujących stosowanych już ponad pół wieku temu a momentami nawet 2.5 tysiąca lat temu (liczne odwołania do Sztuki Wojennej - Sun Zi) daje nam pewne wyobrażenie tego, jak bardzo musiały się one rozwinąć do czasów współczesnych.

Nie sposób się nie zgodzić z opiniami innych czytelników, że powinna być to pozycja obowiązkowa dla uczniów szkoły średniej. Otwiera oczy i zmienia sposób w jaki odbieramy informacje, którymi w obecnych czasach jesteśmy bombardowani nieustannie.

Koniecznie aby zrozumieć istotę oszukiwanie mas.
Książka z 1986r jakże aktualna w 2020r
Nic i nikt nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Koniecznie aby zrozumieć istotę oszukiwanie mas.
Książka z 1986r jakże aktualna w 2020r
Nic i nikt nie zastąpi zdrowego rozsądku.

Dość trudna w odbiorze książka, która dotyka zawiłych, ale bardzo ważnych kwestii z pogranicza różnych dziedzin. Mamy Hitlera, Stalina, ZSRR, Zachód, lewaków i prawaków. Teoria i praktyka. Warto przeczytać.

Bardzo dobra książka, jesli chce sie poznać i zrozumieć dynamike "wydarzeń" politycznych kreowanej dla nas "rzeczywistości". Wydaje mi sie, ze warto zbadać i poddać analizie opisywane tu zjawiska. Już na poczatku bowiem w treści książki występuje klasyczna stalinowska dezinformacji i nazwanie Niemieckiej Socjalistycznej Partii Niemiec "faszystami". Potem podana jest okrojone hasło rewolucji antyfrancuskiej "wolność, równość , braterstwo albo śmierć"... To dwie pierwsze manipulacje. A moja wiedza jest przecież nader skromna.

Warto poznać techniki dezinformacji, żeby się przed tym obronić. Sprawdzi się w każdej dziedzinie.

Po prostu obowiązkiem każdego człowieka, który chce być świadom rzeczywistości społecznej, jest przeczytanie tej książki.

Opracowanie Volkoffa powinno być lekturą obowiązkową już w szkole średniej. Bardzo rzeczowo i zrozumiale objaśnia zjawisko urabiania opinii publicznej czyli stosowania na co dzień w przestrzeni medialnej mniej lub bardziej subtelnych mechanizmów dezinformacji i manipulacji. To bardzo cenna wiedza pozwalająca zachować samodzielność myślenia bez której wiele osób wpada w pajęczynę psychosocjotechnicznych manipulacji i staje się bezwolnymi narzędziami utrwalającymi dezinformację powtarzając zaczerpnięte z mediów informacje w przekonaniu, że są one ich własnymi opiniami. Bardzo cenna i pomocna lektura. Bez wątpienie pomoże rozstrzygać na co dzień co jest faktycznie informacją, a co dezinformacją i medialnym szumem.

Najbardziej znaną i cenioną powieścią Vladimira Volkoffa jest, jak sądzę, "Montaż". Jednak bardzo ciekawą pozycją, szczególnie w obecnej sytuacji, gdy w europejskich mass mediach wyraźnie zauważalny stał się wzrost natężenia swoistej kakofonii informacji, może wydać się również książka "Dezinformacja - oręż wojny". Indoktrynacja i walka o wpływy nie odbywa się już bowiem w tradycyjny i bezpośredni sposób, coraz częściej bitwa o rząd dusz toczy się właśnie poprzez dezinformację, a ta potrafi czasami przybrać bardzo subtelny i zawoalowany kształt. Wojna informacyjna na słowa w białych rękawiczkach i takowych kołnierzykach przeprowadzana jest przez coraz bardziej biegłych w swej sztuce prestidigitatorów. Przed takimi "sztukmistrzami" już ponad trzy dekady temu przestrzegał Autor niniejszej książki.

Volkoff żywo interesował się mechanizmami i metodami manipulowania ludźmi - zarówno jednostkami, jak i całymi grupami społecznymi. Jak możemy przeczytać z okładki:

"Jest to swoista odtrutka na zalewającą nas zewsząd dezinformację i manipulację; antologia kilkunastu tekstów wybitnych teoretyków i praktyków wojny psychologicznej, wybranych i komentowanych przez autora w ten sposób, by ukazać cele, metody i środki wpływania na opinię publiczną, a tym samym umożliwić czytelnikowi ich rozpoznanie i obronę przed nimi.

Obok historii dezinformacji Volkoff przedstawia też współczesne przykłady tego rodzaju działań, prowadzonych zarówno przez służby specjalne, jak i różne siły polityczne. Cel jest jednak zawsze ten sam - realizacja starej maksymy chińskiego "ojca" wojny psychologicznej, Sun Tzu: "Najwyższą sztuką wojenną jest ujarzmienia nieprzyjaciela bez walki..."

Dziś, kiedy trudniej niż kiedykolwiek rozstrzygnąć co jest owocem naturalnego rozwoju wydarzeń, a co - produktem manipulacji, co informacją, a co - klasyczną dezinformacją, czego dowody mamy na każdym kroku, zarówno w polityce międzynarodowej, jak naszej, polskiej, książka Volkoffa, mimo że wydana w oryginale już kilka lat temu, nabiera nowej, niepokojącej aktualności".*

Ten cytat trzeba uzupełnić wyjaśnienia, że książka w oryginale ukazała się w 1986 roku, czyli ma już ponad trzydzieści lat (a polskie wydanie, z którego pochodzi cytat - z 1991 r.). Naturalnym jest więc, że nie uwzględnia całego współczesnego nam arsenału broni psychologicznej (jak chociażby Internet, a w nim media społecznościowe).

Dla Volkoffa mistrzem dezinformacji był Sun Tzu, a jego "Sztuka wojny" prawdziwym vademecum walki z wrogiem. Jako najważniejsze i najbardziej skuteczne (choć odrażające, podstępne i nieetyczne zarazem) wymienił trzynaście zasad. Polecam przestudiować je wnikliwie, bo czytając rady tego starożytnego Chińczyka nie sposób nie dostrzec skutków ich praktycznego zastosowania nawet i w najnowszej historii. Kto ma wyobraźnię, ten z pewnością wyłowi odpowiednie korelacje i powiąże odpowiednie fakty...

Volkoff daje też przykłady tak zwanej białej propagandy ("Operation Radio Noire" Seftona Delmera),intoksykacji politycznej (Pierre Nord "L'Intoxication - Księga Estery"),dywersji ideologicznej (Vladislav Bittman - "The Deception Game"). Wśród powieści o dezinformacji wymienia "Górę lodową" Arnauda de Borchgrave'a i Roberta Mossa, własny "Montaż" oraz "Homo Sovieticus" Aleksandra Zinowiewa.

Polecam przeczytać, aby zobaczyć, jak często mass media (i nie tylko) usiłują uczynić z nas bezwolne marionetki. Lektura jest bardzo pouczająca.**

* Źródło cytatów: Vladimir Volkoff - Dezinformacja - oręż wojny", Wydawnictwo Delikon, Warszawa 1991

** Opracowanie pierwotnie zamieszczone zostało 06.02.2017 r. na stronie: www.bookfreak.pl

• Służby
  • Inne