Czarne karty Kościoła

Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
filozofia i etyka
Hub

Książka, stanowiąca wybór artykułów, porusza najbardziej drażliwe i kontrowersyjne tematy (Święta Inkwizycja, krucjaty, reformacja i kontrreformacja, rewolucja francuska, kara śmierci, Kościół a faszyzm, islam, Całun) przedstawiając je w innym niż powszechnie spotykanym dzisiaj świetle. Messori kompetentnie i rzeczowo polemizuje z obiegowymi, niechętnymi Kościołowi, opiniami na temat „zapalnych punktów” jego historii. Ta książka to znakomite antidotum na „arbitralne opinie, istotne deformacje i ewidentne kłamstwa ciążące na historii Kościoła” (z opisu w witrynie Księgarni św. Jacka).

paweł | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Niestety,nie zachwyciła mnie.Zawsze wydawało mi się,że kościół w swojej historii,zrobił dużo dobrego jak i złego.Szczególnie wyraźnie to widać w średniowieczu,gdzie bratał się tylko i wyłącznie z arystokracją.Z książki jednak,dowiedziałem się,że robił same dobre rzeczy,a reszta to zwykłe pomówienia i nie znajomość historii.Nie polecam.

AsiK | 2011-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2011

Czytając książke "Czarne karty kościoła" odkrywałam ( z lekkim przerażeniem) spore luki w mojej dotychczasowej wiedzy z historii świata, a także z historii kościoła.
Książka opisuje historie "czarnych kart kościoła" z punktu widzenia katolickiego dziennikarza. Mimo to autor stara się w każdym poruszanym przez siebie temacie przedstawić stanowiska "neutralnych" historyków, bądź też stanowiska przeciwnych stron w sporach. Chce on w ten sposób zachęcić czytelników do refleksji, że jednak możliwa jest inna interpretacja historii. Oczywiście to do czytelnika należy to czy zgodzi się z autorem czy nie.
Autor, który jest dziennikarzem i publicystą, stosuje wiele wtrąceń, które czasem potrafią czytelnika wytrącić z poruszanego tematu rozdziału. Mimo to czytało mi się tę książke wyjątkowo sprawnie.
Podsumowując, książka bardzo ciekawa, pozwalająca spojrzeć z drugiej strony na znane nam już historie ( choćby inkwizycja, niewolnictwo czy rewolucja francuska).

Dama | 2014-06-03

Autor wziął się za poprawianie historii, czyli zwalanie wszystkich zbrodni kościelnych na inne religie, odłamy chrześcijaństwa (protestantyzm). A jeśli to nie pomoże, należy oskarżyć masonerię o szerzenie złych pogłosek. Książka stanowi doskonały przykład katolickiej manipulacji historią i faktami.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, Wcześniejsze
Przeczytana: 14 marca 2009

Polecam wszystkim, którzy chcieli by poznać najczęstsze zarzuty wobec Kościoła, a także antyklerykałom! Najpierw proszę przeczytać tę książkę, a później sięgnąć po kolejne.

człowiek_znikąd | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tytuł tej książki pomyślałem, że będzie to książka o tych chwilach historii Kościoła, których należy się wstydzić, albo co najmniej zaczerwienić gdy ktoś o nich mówi a ja nie do końca wiem jak się "obronić" jako członek tego Kościoła.

Kiedy przeczytałem ją, wiem, że jest to książka, która daje argumentu które można użyć w rozmowach w których wcześniej musiałem się zarumienić i z pokora przyjąć oskarżenia ludzi którzy w Kościele upatrują całe zło tego Świata.

Niech podsumowaniem tej książki będzie wypowiedz jednego z historyków, który jest w niej cytowany:
"Im bardziej studiuję historie Kościoła tym bardziej przekonuje się do chrześcijańskiej prawdy. [...] nie brakuje mi wiary w to, że Jezus jest Chrystusem: widzę Go działającego w zmiennych kolejach historii"

Chce się też zacytować fragment:
"[...] w rozliczeniu dwudziestu wieków chrześcijaństwa światło zdecydowanie góruje na ciemnościami." Takich cytatów na genialność tej książki można by...

| 2013-10-27
peterix | 2013-03-13

Doskonała książka i kopalnia wiedzy dla osób, które prowadzą dysputy z lewackimi osłami. Nie jestem zbytnim zwolennikiem KK ale ostatnia kampania nienawiści i oszczerstw wobec nich nawet takich jak ja oburza.
Warto przeczytać być może wielu osobom uda się zauważyć że świat nie jest taki czarno-biały jak w naszych mediach.

jacpr | 2015-04-04
Przeczytana: 28 marca 2015

Po tej książce spodziewałem się więcej. I po autorze. Niestety jestem ogromnie zawiedziony manipulacyjnością, pomijaniem niewygodnych faktów historycznych, tandetnym interpretacjom ignorującym kontekst historyczny.

archiwista_cyklista | 2013-09-23
Przeczytana: 2013 rok

Z jednej strony autor ściga masonów, ale z drugiej...
Jest to zupełnie inne spojrzenie na świat. Zwykle świat odbiera się z perspektywy anglosaskiej (kultura masowa) a ta książka przedstawia go z śródziemnomorskiej. Polecam!

Frychu | 2016-01-15

Zalosna ksiazeczka, ktora zamias przekonywac do kosciala katolickiego powoduje odruch wymiotny. Autor jako jedyny oswiecony zna historie "prawdziwa" czyli taka jaka mu pasuje.
Rownie dobrze jakis noenazista moglby uzasadnic wszystkie zbrodnie hitlerowcow, a moze to bedzie nastepna ksiazka tego "historyka"?