Czarne karty Kościoła

Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka
filozofia i etyka
Hub

Książka, stanowiąca wybór artykułów, porusza najbardziej drażliwe i kontrowersyjne tematy (Święta Inkwizycja, krucjaty, reformacja i kontrreformacja, rewolucja francuska, kara śmierci, Kościół a faszyzm, islam, Całun) przedstawiając je w innym niż powszechnie spotykanym dzisiaj świetle. Messori kompetentnie i rzeczowo polemizuje z obiegowymi, niechętnymi Kościołowi, opiniami na temat „zapalnych punktów” jego historii. Ta książka to znakomite antidotum na „arbitralne opinie, istotne deformacje i ewidentne kłamstwa ciążące na historii Kościoła” (z opisu w witrynie Księgarni św. Jacka).

Paweł | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Już sam tytuł tej książki jest podstępnym „wrogim przejęciem” głównych zarzutów jakie historia stawia instytucji Kościoła. Autor przewrotnie pragnie przekuć najnikczemniejsze punkty z historii Kościoła niejako w chwilę jego największego triumfu. Z sofistycznych tez autora dowiadujemy się, że średniowieczna Hiszpania była krajem tolerancyjnym i przyjaznym Żydom, że naczelnym zadaniem inkwizycji była ochrona heretyków i czarownic przed gawiedzią, że hiszpańscy konkwistadorzy jak Cortez, Pizarro byli wyzwolicielami Indian amerykańskich przed krwiożerczymi Aztekami etc.. Dostało się nawet Umberto Eco za szerzenie nieprawdziwego obrazu średniowiecza i tak dalej, i tak dalej… Zastanawiam się, czy ta książka jest po prostu ordynarną manipulacją, mającą zaklinać rzeczywistość i powszechnie znane fakty? Ale przecież każda propaganda i systemowe kłamstwo potrzebuje ziarna prawdy, aby skutecznie oddziaływać na nieświadomego odbiorcę. Więc bardziej się skłaniam do przekonania, że jest to po...

paweł | 2016-03-11
Przeczytana: 11 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niestety,nie zachwyciła mnie.Zawsze wydawało mi się,że kościół w swojej historii,zrobił dużo dobrego jak i złego.Szczególnie wyraźnie to widać w średniowieczu,gdzie bratał się tylko i wyłącznie z arystokracją.Z książki jednak,dowiedziałem się,że robił same dobre rzeczy,a reszta to zwykłe pomówienia i nie znajomość historii.Nie polecam.

AsiK | 2011-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2011

Czytając książke "Czarne karty kościoła" odkrywałam ( z lekkim przerażeniem) spore luki w mojej dotychczasowej wiedzy z historii świata, a także z historii kościoła.
Książka opisuje historie "czarnych kart kościoła" z punktu widzenia katolickiego dziennikarza. Mimo to autor stara się w każdym poruszanym przez siebie temacie przedstawić stanowiska "neutralnych" historyków, bądź też stanowiska przeciwnych stron w sporach. Chce on w ten sposób zachęcić czytelników do refleksji, że jednak możliwa jest inna interpretacja historii. Oczywiście to do czytelnika należy to czy zgodzi się z autorem czy nie.
Autor, który jest dziennikarzem i publicystą, stosuje wiele wtrąceń, które czasem potrafią czytelnika wytrącić z poruszanego tematu rozdziału. Mimo to czytało mi się tę książke wyjątkowo sprawnie.
Podsumowując, książka bardzo ciekawa, pozwalająca spojrzeć z drugiej strony na znane nam już historie ( choćby inkwizycja, niewolnictwo czy rewolucja francuska).

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, Wcześniejsze
Przeczytana: 14 marca 2009

Polecam wszystkim, którzy chcieli by poznać najczęstsze zarzuty wobec Kościoła, a także antyklerykałom! Najpierw proszę przeczytać tę książkę, a później sięgnąć po kolejne.

człowiek_znikąd | 2014-10-07
Przeczytana: 07 października 2014

Kiedy pierwszy raz zobaczyłem tytuł tej książki pomyślałem, że będzie to książka o tych chwilach historii Kościoła, których należy się wstydzić, albo co najmniej zaczerwienić gdy ktoś o nich mówi a ja nie do końca wiem jak się "obronić" jako członek tego Kościoła.

Kiedy przeczytałem ją, wiem, że jest to książka, która daje argumentu które można użyć w rozmowach w których wcześniej musiałem się zarumienić i z pokora przyjąć oskarżenia ludzi którzy w Kościele upatrują całe zło tego Świata.

Niech podsumowaniem tej książki będzie wypowiedz jednego z historyków, który jest w niej cytowany:
"Im bardziej studiuję historie Kościoła tym bardziej przekonuje się do chrześcijańskiej prawdy. [...] nie brakuje mi wiary w to, że Jezus jest Chrystusem: widzę Go działającego w zmiennych kolejach historii"

Chce się też zacytować fragment:
"[...] w rozliczeniu dwudziestu wieków chrześcijaństwa światło zdecydowanie góruje na ciemnościami." Takich cytatów na genialność tej książki można by...

Dama | 2014-06-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Autor wziął się za poprawianie historii, czyli zwalanie wszystkich zbrodni kościelnych na inne religie, odłamy chrześcijaństwa (protestantyzm). A jeśli to nie pomoże, należy oskarżyć masonerię o szerzenie złych pogłosek. Książka stanowi doskonały przykład katolickiej manipulacji historią i faktami.

peterix | 2013-03-13

Doskonała książka i kopalnia wiedzy dla osób, które prowadzą dysputy z lewackimi osłami. Nie jestem zbytnim zwolennikiem KK ale ostatnia kampania nienawiści i oszczerstw wobec nich nawet takich jak ja oburza.
Warto przeczytać być może wielu osobom uda się zauważyć że świat nie jest taki czarno-biały jak w naszych mediach.

| 2013-10-27
jacpr | 2015-04-04
Przeczytana: 28 marca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po tej książce spodziewałem się więcej. I po autorze. Niestety jestem ogromnie zawiedziony manipulacyjnością, pomijaniem niewygodnych faktów historycznych, tandetnym interpretacjom ignorującym kontekst historyczny.

hipponae | 2017-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

Swoisty podręcznik dla każdego, kto musi bronić swojej wiary przed zarzutami o każde zło tego świata. Z konieczności, autor musiał dokonać selekcji materiału i aż żal, że książka jest tak krótka, a każdy problem potraktowany nieco skrótowo. Nie czuć na szczęście apologetycznego charakteru książki, każdy rozdział to uczciwa i przekonująca prezentacja historii i aż dziwne, że perspektywa, z której autor ją opisuje, jest tak niepopularna.