Szturm przez Gruzję

Marching through Georgia
83-7150-334-2
Szturm, Gruzja
Dorota_1988

W 1782 roku lojaliści uciekli przed rewolucją amerykańską. Całe pułki, wraz z rodzinami i niewolnikami, pożeglowały z portów Savannah i Charleston do południowej Afryki, by stworzyć tam nowy ład i nowe państwo – Dominację Drakan, imperium okrucieństwa i piękna zarazem, zamieszkiwane przez wojowników o nieokiełzanej żądzy władzy. Rok 1942: wojna euroazjatycka. Flota Cesarstwa Japonii atakuje...

Rok 1942: wojna euroazjatycka. Flota Cesarstwa Japonii atakuje wybrzeża USA od Panamy po Arktykę. Podczas gdy nazistowski Wehrmacht szturmuje Moskwę i wytrwale zdąża ku Uralowi, na południu Dominacja Drakan staje się gigantyczną kuźnią produkującą czołgi, sterowce, samochody pancerne, krainą, w której legiony janczarów przygotowują się do ostatecznego zwycięstwa i ostatecznej zemsty.
Arcyciekawa, batalistycznie wiarygodna alternatywna wizja świata, w której na mapie pojawia się nowe niebezpieczne państwo – Dominacja Drakan.
To szczęście, że nie musicie żyć w tym świecie.

ilcattivo13 | 2016-10-09
Przeczytana: 13 października 2011

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com; recenzja jest omówieniem zbiorczym Szturmu przez Gruzję i Piątej kolumny)

Rok 1988. Jeden z najważniejszych w całym XX wieku. U nas zniesiono kartki na czekoladę i, na próbę,zaczęto bez kartek sprzedawać benzynę. W kinach pojawiły się „Zabij mnie, glino” i „Klątwa Doliny Węży”, a w ósmej „Fantastyce” ukazała się „Drogę, z której się nie wraca” Sapkowskiego. Stanisław Skalski został awansowany do stopnia generała brygady, a na sam koniec tego pięknego roku TVP wyemitowała pierwszy odcinek „W labiryncie”. Ale na zgniłym kapitalistycznym Zachodzie, a nawet na całym świecie, wcale nie było nudniej. Gibson wydał ostatni tom swojej trylogii Ciągu – „Mona Lizę Overdrive”, do kin trafiły „Szklana pułapka” i „Kto wrobił Królika Rogera”, po raz pierwszy w celach komercyjnych wystrzelono Ariane 3, Japończycy „machnęli” tunel pomiędzy wyspami Honsiu i Hokkaido, Saddam zagazował 5 tysięcy Kurdów w Halabdży, a Sowietom odechciało się wojny w...

Marcin Badtke | 2012-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2012

Świetna militarna fantastyka. Wizja alternatywnej historii w której nasza RPA rozrosła się w światowe mocarstwo podbijające kolejne terytoria, aż do pierwszej konfrontacji z Niemcami w górach Kaukazu. Brutalna, krwawa i niepoprawna politycznie.

Fidel-F2 | 2016-03-03

Alternatywna rzeczywistość, militarne sf, napisane zgrabnie, z biglem, ciężko się oderwać. Przykład doskonałej fantastyki rozrywkowej w najlepszym tego słowa rozumieniu.

Przeczytana w Tibilisi. Poza tym słaba.

Katarzyna Sidor | 2016-07-11
marcjn | 2014-07-07