Niebezpieczne kobiety

Okładka książki Łotrzyki Joe Abercrombie, Daniel Abraham, David Ball, Paul Cornell, Bradley Denton, Gardner Raymond Dozois, Phyllis Eisenstein, Gillian Flynn, Neil Gaiman, Matthew Hughes, Joe R. Lansdale, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, Cherie Priest, Patrick Rothfuss, Steven Saylor, Michael Swanwick, Lisa Tuttle, Carrie Vaughn, Walter Jon Williams, Connie Willis
Ocena 5,7
Łotrzyki Joe Abercrombie, Da...
Okładka książki Dzikie karty Edward Bryant, Michael Cassutt, George R.R. Martin, John Jackson Miller, Lewis Shiner, Melinda M. Snodgrass, Hunter S. Thompson, Carrie Vaughn, Howard Waldrop, Walter Jon Williams, Tom Wolfe, Roger Zelazny
Ocena 6,5
Dzikie karty Edward Bryant, Mich...
Okładka książki Wieża asów Pat Cadigan, George R.R. Martin, Roger Zelazny
Ocena 6,5
Wieża asów Pat Cadigan, George...
Okładka książki Świat lodu i ognia Linda Antonsson, Elio M. García jr., George R.R. Martin
Ocena 8,1
Świat lodu i o... Linda Antonsson, El...

Antologia opowiadań o różnej tematyce. Mamy tutaj horrrory, post-apo, kryminały, SF, fantasy itp. Niestety jak w przypadku każdej antologii zawiera ona opowiadania lepsze i gorsze, ale każdy coś dla siebie znajdzie.

1925

Księżniczki i królowe, albo czarni i zieloni, [ w: ] G.R.R. Martin, Gardner Dozois, Niebezpieczne kobiety

Tom opowiadań zatytułowany „Niebezpieczne kobiety”, któremu patronują G. R. R. Martin i Gardner Dozois, zawiera najpierw wstęp Dozoisa 21 opowiadania, 21 autorów. Swoim zwyczajem szerzej zajmuje się jednym i dokonuję wyboru. A wybór był chyba najbardziej oczywisty czyli powrót do Westeros, czyli uniwersum wykreowanego przez G. R. R. Martina. Co nie znaczy wcale, że pozostałe opowiadania były nie warte tego, żeby je poznać, bo mamy takich autorów, jak Abercrombie, Sanderson, Diana Gabaldon i wielu innych, a to gwarantuje kawał dobrej literatury. Temat wiodący, coś o niebezpiecznych kobietach. Są to różne uniwersa fantasy, i sf, ale też mamy motywy historyczne oraz kryminały, czyli każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie w tej książce.

Akcja opowiadania „Księżniczki i królowe, albo czarni i zieloni” ma miejsce w Westeros, ok 200 lat przed wydarzeniami w cyklu „Pieśń lodu i ognia”, który zaczyna oczywiście „Gra o tron”. I na wejściu dowiadujemy się, że mamy prawie taką samą grę o tron jak tą znaną z książkowego cyklu, tutaj nastąpił podział panującego rodu Targarienów, jak można się domyśleć, pozostałe rody w tym Lannisterowie i Starkowie opowiedzieli się po prostu, którejś ze stron, popierając stronę czarnych lub zielonych. Niebezpieczne kobiety owszem tu są, prowadzą skomplikowane gry polityczne, często prowadzące do batalii nie tylko na salonach, ale też na licznych polach bitew, bo jak mniemam te westerowskie gry o tron są bardziej wciągające niż wszystkie gry hazardowe razem wzięte, a stawka jest dużo wyższa, bo to nie chodzi o jedno życie, ale często o życie wielu ludzi. Myślę, że nie ma wielkiej potrzeby wczuwania się w motywy fabularne po za tym, że warto wspomnieć, że z jednej strony mamy córkę Viserysa I Rhaenyrę, a drugą była żona zmarłego króla Alicent, wspierała ona swojego syna Aegona, też pretendenta do tronu, i to ona przewodziła frakcji zielonych, a więc ci od Rhaenyry to byli czarni. No i poszli na całość, z grubsza podobnie jak to było w cyklu.

Podsumowując klimat opowiadania jest, smoki są, walka jest, właściwie jest to równie dobry materiał na wielotomowy cykl co sama „Gra o tron”, ale małe są szanse, że zrobi to sam Martin, bo cykl „Pieśń lodu i ognia” jest obliczony na jeszcze dwa tomy i nikt pojęcia nie ma kiedy powstaną. To opowiadanie i pozostałe warto przeczytać. Co prawda prawie tysiąc stron to troszkę tego czytania jest, ale na pewno warto zajrzeć do książeczki i zagłębić się w lekturze. Samo opowiadanie zatytułowane „Królowe i księżniczki albo czarni i zieloni” ma około stu stron, więc jak na standardy gatunku jakim jest opowiadanie jest spore. Polecam.

Atologia wyraznie lepsza od "Lotrzykow" z tej samej serii, ale nie rewelacyjna z uwagi na duza liczbe opowiadan slabych. Nawet jednak ich lektura wbrew pozorom sie oplaca. Po prostu wiadomo potem, ktorego autora nigdy nie kupowac🙂. Ja np. nigdy nie kupie Jima Butchera po przeczytaniu "Bombowych lasek". Swietni są za to Martin, Sanderson oraz wcześniej mi nieznany Lawrence Block.

Zbiór opowiadań znanych lub mniej znanych autorów. Tytuł co prawda nieco od czapy, bohaterki przeciętne, choć było kilka fajniejszych momentów. Czy jednak warto przebijać się przez 950 stron dla kilku momentów?
Martin mnie zawiódł. Nie jestem jego fanem, Siedem Królestw obchodzi mnie mniej niż zeszłoroczny śnieg, choć warsztat na pewno ma świetny. Jego opowiadanie jakoś mnie nie ujęło. Po tygodniu nie pamiętam już o czym było.
Całość 5/10, dwa opowiadania postapo wywołały u mnie uśmiech. Reszta nie zła, ale też nie wybitna. Polecam tym, którzy raz na jakiś czas chce przeczytać opowiadanie nie angażując się w żadną serię. Maniakom sag odradzam. Zmęczycie się a i tak większość opowiadań pozostawi więcej pytań niż odpowiedzi.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Warsztatowo opowiadania były ok (fabularnie zresztą też nie najgorzej), ale liczyłam na to, że te tytułowe niebezpieczne kobiety będą bardziej w centrum, że antologia będzie stała motywami femme fatale i girl power, a nie do końca (nie w każdym przypadku) tak było. Myślę równiż, że umieszczenie opowiadań mieszczących się w tak różnych kategoriach – urban fantasy, high fantasy, sci-fi, kryminał, thriller, powieści obyczajowa, powieści historyczna – w jednej książce, nie wyszło jej na dobre i może stąd niezbyt wysoka średnia ocen – w końcu trudno o czytelnika, którego upodobania mieszczą się w tak szerokim spektrum. Z drugiej jednak strony warto przeczytać dla większego rozeznania.

Opowiadania
📌 Też mi desperado - Joe Abercrombie
▪ Historia utrzymana w klimacie westernu, dziewczyna uciekająca przed pościgiem z kradzionymi pieniędzmi.
▪ Płoszka, bohaterka opowiadania, jest jedną z głównych postaci "Czerwonej Krainy" (znajomość tej ani innych książek autora nie będzie konieczna, to tylko taki smaczek dla fanów), nie jest to najbardziej udana z postaci Abercrombie'go, motywem przewodnim tej antologii są kobiety, więc żeby pisać o swoich popisowych numerach, autor musiałby dokleić im cycki, ale mógł lepiej wybrać postać, Monza, Ferro, czy nawet Terez wydają mi się znacznie lepszymi kandydatkami.
▪ Nie jest to Abercrombie w swoim najlepszym stylu, zabrakło trochę rubasznego, wręcz wulgarnego, często czarnego humoru będącego jego znakiem rozpoznawczym (może ktoś albo sam autor ocenzurował jego wkład), w każdym razie opowiadanie było takie sobie, w porównaniu z tym co Abercrombie prezentuje w swoich innych dziełach.
▪ 6.75/10

📌 Moje serce też jest załamane - Megan Abbott
▪ Historia z gatunku thriller/kryminał.
▪ Opowiadania o kobiecie, której córka zaginęła z perspektywy męża/ojca. Wciąga i w miarę rozwoju fabuły historia staje się coraz mroczniejsza. Mocne zakończenie.
▪ 8/10

📌 Pieśń Nory - Cecelia Holland
▪ Konflikt Eleonory Akwitańskiej i jej męża Henryka (zapomniałam którego) widziany oczami dziecka - ich córki, Nory.

📌 Dłonie, których nie ma - Melinda Snodgrass
▪ Barowe pogaduchy, seks, kosmici.

📌 Bombowe laski - Jim Butcher
▪ Typowe urban fantas, wampiry i wilkołaki - schematy, które się już trochę przejadły.
▪ Przedmowa, jak i samo opowiadanie zawiera mega spoiler do książek autora, więc jeśli ktoś nie czytał a zamierza, to niech się lepiej wstrzyma.

📌 Raisa Stiepanowa - Carrie Vaughn
▪ Opowiadanie o radzieckiej pilotce, czasy II Wojny Światowej, równość w praktyce - protekcjonalne traktowanie kobiet -interesujące przemyślenia bohaterki o wojnie, sytuacji, w której się znalazła, rodzinie i innych w podobnym położeniu.
▪ 7.5/10

📌 Zapasy z Jezusem - Joe R. Lansdale
▪ Chłopak po przeprowadzce do gorszej dzielnicy dręczony przez miejscowych wandali, spotkanie z byłym zapaśnikiem, nauka samoobrony.

📌 Sąsiedzi - Megan Lindholm
▪ Historia starszej kobiety, wdowy próbującej rozwikłać zagadkę zaginięcia sąsiadki.

📌 Wiem, jak je wybrać - Lawrence Block
▪ Spotkanie w przydrożnym barze, psychopaci, przygodowy seks...

📌 Cienie, dla Ciszy w Lasach Piekła - Brandon Sanderson
▪ Starsza kobieta dla zapewnienia rodzinie utrzymania dorabia po godzinach jako łowca nagród.
▪ Czytałam to opowiadania wcześniej w zbiorku "Bezkres Magii", a że chciałam się wreszcie uporać z tą książką, tym razem pominęłam, pamiętam jednak, że te kilka miesięcy temu zrobiło na mnie bardzo dobre wrażenie.
▪ 8.25/10

📌 Królowa na wygnaniu - Sharon Kay Penman
▪ Fabularyzowany, urywek z życia raczej mało znanej postaci historycznej, Konstancji de Hauteville, niespodziewana śmierć w wyniku, której bohaterka dziedziczy tron, o który jednak będzie zmuszona zawalczyć.

📌 Dziewczyna w lustrze - Lev Grossmann
▪ Szkoła magii, studencki żart - fragment wycięty z większej całości.

📌 Druga arabeska, bardzo powoli - Nancy Kress
▪ Rzeczywistość upadku cywilizacji, spowodowanej gwałtownym spadkiem urodzeń i epidemią niepłodności. Ludzkość zmuszona powrócić do koczowniczego trybu życia i poziomu organizacji sprowadzającej się do hierarchii plemiennej. Kobiety pozbawione praw, traktowane jak klacze rozpłodowe.
▪ Czytając to opowiadanie naszło mnie skojarzenie z "Opowieścią Podręcznej".
▪ 7/10

📌 Miasto Łazarz - Diana Rowland
▪ Zabójstwo, skorumpowany gliniarz i dziewczyna, która kocha swoje podupadające miasto.
▪ Opowiastka bardzo dobrze wpisująca w to, co obiecuje czytelnikowi tytuł antologii, właśnie na takie historie liczyłam.
▪ 7.5/10

📌 Prawiczki - Diana Gabaldon
▪ Młody szkot we Francji, żydzi, kutasy obrzezane i nie...
▪ Nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, doceniam jej twórczość głównie za sprawą aspektu historycznego, nie sposób odmówić Gabaldon wiedzy i starannego riserczu, Jamie jednak nie jest moją ulubioną postacią (Clarie zresztą też nie) i to opowiadanie tego nie zmieniło, może nawet jeszcze pogłębiło moją niechęć. Mogę więc być stronnicza, ale podobało mi się mniej niż bardziej.

📌 Piekło nie zna furii - Sherrilyn Kenyon
▪ Mściwy duch, medium, opowieść sięgająca wieków wstecz.
▪ 6.5/10 - dałabym więcej gdyby nie coś w rodzaju morału na końcu - popsuł wrażenie, nie bardzo pasuje do konwencji antologii.

📌 Ogłaszając Wyrok - S.M.Stirling
▪ Technologia cofnięta do stanu prymitywnego. Sprawiedliwość w mniej cywilizowanym wydaniu.
▪ Trochę za bardzo czarno-biały obraz, autor za mało zostawia czytelnikowi przestrzeni do własnej oceny i interpretacji przedstawionych wydarzeń.

📌 Imię Bestii - Sam Sykes
▪ Rasa, która porozumiewa się za pomocą wycia i dziecko, które używa zamiast tego słów.
▪ 6.5/10 - nie wiem czy potrafię dobrze to ocenić, za bardzo surrealistyczne jak na moje gusta.

📌 Opiekunki - Pat Cadigan
▪ Relacja sióstr, które dzieli przepaść różnicy wieku (całego pokolenia), chora matka, wątek kryminalny w tle.

📌 Kłamstwa, które powiedziała mi matka - Caroline Spector
▪ Świat w którym ludzie pod wpływem niezwykłego wirusa zyskują nadprzyrodzone moce - ciekawy, oryginalny system magiczny, mimo wykorzystania powszechnego schematu.
▪ 7/10

📌 Księżniczka i Królowa - George R.R. Martin
▪ Sztandarowe opowiadanie antologii, czytałam z zapartym tchem, na ebooku ponad sto stron, a ja połknęłam przy pierwszym podejściu.
▪ Historia ujęta w formie fabularyzowanej relacji z wydarzeń
▪ Śmierć króla, spór o tron pomiędzy przyrodnim rodzeństwem: córką (księżniczką) i synem (wspieranym przez matkę, królową) zmarłego.
▪ Zakończenie trochę mnie rozczarowało, ale to dlatego, że kibicowałam drugiej stronie.
▪ 8/10

Ocena ogólna:
~ 6,81~ 7 - Nie jest to zły zbiorek, wszystkie opowiadania są na w miarę przyzwoitym poziomie, choć trzeba przyznać nazwisko Martina na okładce winduje oczekiwania.

Miało być pięknie a było... męcząco.

Miało być pięknie a było... męcząco.

Moje ulubione opowiadania? To ,,Moje serce też jest złamane", ,,Raisa Stiepanowa", ,,Zapasy z Jezusem" oraz ,,Prawiczki".Na uwagę zasługuje również ,,Księżniczka i królowa" Martina. Reszta była przeciętna.

Okładka
fajna :-)

skąd
biblioteka

Moja opinia

Myślałem,że to będzie cud miód.
A.to taka sobie opowiastka.
Tylko Martin mnie zachwycił.Te smoki,były cudowne.
Ale to za mało by daj wysoko ocenę.Całej książce.

Okładka
fajna :-)

skąd
biblioteka

Moja opinia

Myślałem,że to będzie cud miód.
A.to taka sobie opowiastka.
Tylko Martin mnie zachwycił.Te smoki,były cudowne.
Ale to za mało by daj wysoko ocenę.Całej książce.

Pisarze reprezentujący różne gatunki, z których wszyscy uważani za najlepszych w swoim fachu. Opowiadania, które łączy postać femme fatal. Nazwisko Martin na okładce. Cóż, nic dziwnego, że po tej antologii spodziewałam się wiele. I jak to często w takich przypadkach bywa, przeliczyłam się.
Odpuściłam sobie opowiadanie B. Sandersona - czytałam je wcześniej w zbiorze "Bezkres magii". Reszta... było różnie. Jim Butcher, Nancy Kress, Diana Rowland, Sherrilyn Kenyon, S. M. Stirling i George R. R. Martin stworzyli naprawdę przyjemne opowiastki. Mam ochotę bliżej zapoznać się z twórczością kilku z nich.
Na plus zdecydowanie Butcher - czytałam wcześniej jedną jego książkę, która jakoś specjalnie mi do gustu nie przypadła. Teraz zastanawiam się nad podejściem nr 2 do tego autora.
Pozostałe opowiadania czytało mi się już gorzej. Niektóre, nawet króciutkie, "męczyłam" przez kilka bądź kilkanaście dni. Po prostu zupełnie nie były w moim guście. Denerwujące było też wstawianie fragmentu większej książki jako osobnego opowiadania. Bez znajomości oryginalnej opowieści trudno mi się było w opowiadaniu połapać.
Co do tytułowych kobiet - też nie jestem nimi specjalnie zachwycona. Pojawiały się we wszystkich opowiadaniach, ale czy były "niebezpieczne" to już sprawa dyskusyjna. Zdradzanie męża czy chodzenie po nocnych klubach specjalnie ryzykowne nie jest :/
Moje wrażenia "poksiążkowe" są mieszane. Zakupu antologii nie żałuję, ale trudno powiedzieć czy poleciłabym tą książkę znajomym.

Joe Abercrombie Niebezpieczne kobiety Zobacz więcej