Wybór broni

Tłumaczenie: Radosław Kot
Cykl: Oś czasu (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis

2021 rok. Nieudany eksperyment naukowy przerzuca międzynarodową eskadrę okrętów osiemdziesiąt lat wstecz. Niezamierzona podróż w czasie przenosi flagowy USS Hillary Clinton i pozostałe jednostki do roku 1942, w sam środek amerykańskiej floty zmierzającej pod Midway. Jednak nie tylko alianci korzystają z pomocy sojuszników z przyszłości. Przechwycony okręt umożliwia admirałowi Yamamoto użycie...

Jednak nie tylko alianci korzystają z pomocy sojuszników z przyszłości.

Przechwycony okręt umożliwia admirałowi Yamamoto użycie nowoczesnej broni, ale przede wszystkim – dzięki informacjom o późniejszym przebiegu wojny – całkowitą zmianę strategii. Mimo początkowej przewagi technologicznej alianci stają wobec wyzwań, których rozwiązania nie znajdą w podręcznikach historii z przyszłości. Murzyni, geje i kobiety w US Navy to nie mniejszy szok niż ponowny sojusz Hitlera ze Stalinem. Druga wojna światowa rozpoczyna się na nowo...

Powieść Birminghama to mistrzowska mieszanka pełnych rozmachu scen batalistycznych oraz błyskotliwie i z humorem pokazanych kulturowych różnic pomiędzy ludźmi i społeczeństwami z 1942 i 2021 roku.

źródło opisu: Rebis, 2006

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

ryszpak | 2015-10-04
Przeczytana: 27 września 2015

Bardzo dobry początek cyklu SF. Temat podróży w czasie wałkowany już jest od wielu, wielu lat. Przecież nie tylko w książkach. W latach 80. oglądałem japoński film o żołnierzach, którzy się w czasie przenieśli. No i rzecz jasna "Final countdown" z Douglasem.
Birmingham pomysł i wykonanie ma bardzo ciekawe, w lekturze pomocna jest choćby minimalna wiedza o II WŚ, ale nie jest to rzecz jasna konieczne. Akcja goni akcję; prócz brudnej polityki oczywiście batalistyka na pierwszym planie.

Aż żałuję, że tak późno się dowiedziałem o "Osi czasu". Zresztą z forum historycznego, mimo czytania wielu czasopism o SF ;)

Andi | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

Biorąc "Wybór broni" do ręki wiedziałem mniej więcej o czym będzie czyli, że flota marynarki USA zostanie przeniesiona z XXI wieku do czasów II wojny światowej, miejsce Pacyfik.
I sobie wyobraziłem, że przeniosą się pięknie, pomogą Aliantom pokonać Japonię i Niemcy. Alianci przyjmą ich z szeroko otwartymi ramionami, a Państwa Osi będą uciekać z podwiniętym ogonkiem.

A tu nic nie jest idealnie czarne i idealnie białe. Odcieni szarości jest mnóstwo. Już na początku sam transfer nie jest taki piękny "jak mi się wyobrażało".
A dalej, Autor w świetny sposób pokazał różnice poglądów wynikające z mentalności kulturowej. Sto lat to jednak kawał czasu i John Birmingham potrafił doskonale to wykorzystać w powieści.

Książkę czyta się bardzo dobrze. Z zaciekawieniem śledzi się losy bohaterów, które w wielu przypadkach są zaskakujące (więcej nie napiszę).

Gorąco polecam fanom s-f, a i również fanom książek o II wojnie światowej.

Pawello | 2017-04-30

To jest to, co lubię w militarnej scifi a do tego jeszcze historia alternatywna. Akcja, reakcja, trafne obserwacje socjologiczne i oczywiście klimat z niezłym humorem :)

vonnikita_75 | 2015-12-22

Powiem w skrócie: kawał dobrej "twardej" s-f. Tak dobrej serii dawno nie czytałem. Mam swoje lata i mam różne gusta ale do tych książek wracam za każdym razem jak chcę się dobrze rozerwać. Nie pamiętam ile razy już czytałem je ale min 5x na pewno. Polecam wszystkim niezdecydowanym.

hardboiled83 | 2018-10-04
Przeczytana: 04 października 2018