Tadeusz Nalepa. Breakout Absolutnie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
muzyka, jazz, biografia
Piotr

Odkąd Tadeusz Nalepa przekształcił Blackout w Breakout, do oficjalnego (acz nie ostatecznego) końca działalności grupy upłynęło 12 lat. Ten czas zespół Breakeout poświęcił, by wypełnić smutną socjalistyczną rzeczywistość intensywną barwą swojej muzyki. Krytykowani przez media za sprzyjanie zachodnim wzorcom i demonstracyjnie długie włosy, w końcu objęci zakazem emisji w telewizji i radiu, uparcie tworzyli teksty i melodie, które wywalczyły sobie drogę do świadomości Polaka i znalazły miejsce na półce z jego ulubionymi przebojami. Polska powojenna scena muzyczna zawdzięcza im nie tylko Poszłabym za tobą, Gdybyś kochał, hej, Czy mnie jeszcze pamiętasz?, Skąd taki duży deszcz?, Piękno, Kiedy byłem małym chłopcem, Oni zaraz przyjdą tu, Karate, Bądź słońcem. Grupa Tadeusza Nalepy nadawała wyraźny sygnał, że nad Wisłą blues i rock mają się świetnie, a socreal jest wobec połączenia słowiańskiej fantazji z hendriksowskimi i zeppelinowymi tradycjami zupełnie pozbawiony szans.
Nowe, rozszerzone wydanie książki zawiera wspomnienia o zmarłym 4 marca 2007 roku Tadeuszu Nalepie, kalendarium i wywiady oraz uzupełnioną dyskografię, a także galerię niepublikowanych dotąd zdjęć.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

emindflow | 2012-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2012

Wywiad - rzeka z "ojcem polskiego bluesa" to dla mnie sentymentalna podróż do czasów, kiedy płyty Breakoutów zajeżdżałem na swoim siermiężnym gramofonie. Sama książka taka sobie - zbyt wiele nowych rzeczy nie dowiedziałem się. Dla młodego pokolenia czytelników to już zupełna prehistoria, natomiast dawni fani Nalepy i jego muzyki z pewnością znajdą coś dla siebie.

Rewelator | 2016-08-14
Przeczytana: lipiec 2016

Polecam , fanom Nalepy , bardzo dobra ksiażka !

Zagłoba09 | 2016-11-14
Usain_Fold | 2016-11-02