Kryzys w Babilonie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
muzyka
vivien

Punk, Drugs & PRL Gdyby w historii polskiego rocka tylko jednego muzyka można było nazwać legendarnym, taki tytuł z pewnością przypadłby Robertowi Brylewskiemu. Lokomotywa rodzimego undergroundu, współtwórca takich zespołów jak Kryzys, Izrael, Brygada Kryzys i Armia, opowiada Rafałowi Księżykowi historie, których nie zdradzał nigdy wcześniej. O dziadku malarzu i dzieciństwie spędzonym wśród...

Punk, Drugs & PRL

Lokomotywa rodzimego undergroundu, współtwórca takich zespołów jak Kryzys, Izrael, Brygada Kryzys i Armia, opowiada Rafałowi Księżykowi historie, których nie zdradzał nigdy wcześniej. O dziadku malarzu i dzieciństwie spędzonym wśród artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. O początkach muzykowania, punk rocku i reggae w warunkach realnego socjalizmu, Jarocinie i rockandrollowym życiu.

Wnikliwe pytania i szczere odpowiedzi. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiego rocka, a także dla tych, którzy pokochali Desperado, bestsellerową autobiografię Tomasza Stańki.
Robert Brylewski (ur. 1961) – legendarny polski muzyk rockowy; wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, lider i współzałożyciel legendarnych zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael i Armia. Jest też realizatorem muzycznym, właścicielem studia nagrań, tworzy komputerowe animacje do teledysków.
Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny, autor-rozmówca gorąco przyjętej przez czytelników i krytyków autobiografii Tomasza Stańki. Od początku lat dziewięćdziesiątych współtworzył oblicze rodzącej się wówczas nowej prasy muzycznej i popkulturowej. Polską muzyką alternatywną zajmował się m. in. na łamach "Brumu", "Anteny Krzyku" i w "Radiostacji". Pracuje jako redaktor "Playboya".

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/resources/1/17001-n-a.jpg

Oficjalna recenzja
vivien książek: 926

Żyć szybko i nie umrzeć młodo

Moskwicze na pedały. Wyścigi moskwiczy. Miałem jakieś cztery lata. Wyobraź sobie tę frajdę, sześć czy osiem moskwiczy stoi pod blokiem i ojcowie organizują nam wyścigi. Wydano komendę startową, wszyscy pognali jak szaleni, a mój bolid poszedł do tyłu. Najwcześniejsze wspomnienie Roberta Brylewskiego dziś wydaje się prorocze.

Chciałoby się rzec: człowiek-legenda, pomnik polskiego punka i roots reggae. Lecz chwilę później przychodzi refleksja: jaka legenda, jaki pomnik? Brylewski to facet z krwi i kości, a tego typu określenia w gruncie rzeczy nic nie znaczą. Mówią: ‘zawsze byłeś niezależny’. Od czego? Gdzie? (…) Wolność, szczęście, niezależność to stany nietrwałe. Trzeba o nie dbać, podlewać jak kwiatek. Co pewien czas skanujesz swoje życie jak komputer i wtedy możesz stwierdzić, w jakim stopniu dziś jesteś wolny i od czego.

Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia… To tylko niewielki ułamek projektów, które współtworzył. Muzyka od zawsze była częścią jego życia, w dużej mierze za sprawą rodziców - najpierw oboje tańczyli w „Śląsku”, potem ojciec dostał angaż do „Mazowsza”, a matka pracę w Stołecznej Estradzie. W połowie lat sześćdziesiątych wraz z kilkuletnim synem przenieśli się do Warszawy, gdzie Robert poznał kolegów, którzy puszczali mu Pink Floyd, Emerson, Lake & Palmer… Punkowa machina została wprawiona w ruch. Ostatni hippisi, gitowcy, świadkowie Jehowy, milicja – oto kolorowy świat stolicy u progu przełomu. Najbardziej kuriozalny koncert Kryzysu odbył się na Pradze, gdzie zaciągnęła nas jakaś bardzo trudna młodzież. W środku ciemno, na podłodze pokotem leżało kilkudziesięciu kompociarzy, a pomiędzy nimi latał szalony ksiądz z gitarą. Oni śpiewali: Hare Kryszna, a ksiądz im odpowiadał: Jezus Chrystus”.

Wspomnienia Brylewskiego stanowią nie tylko arcyciekawą opowieść samą w sobie, ale też swoisty podręcznik historii polskiej muzyki undergroundowej i Polski w ogóle. Obserwujemy, jak zwykły człowiek radzi sobie z trudną sytuacją w kraju, jak z biegiem czasu jego radość związana z upadkiem komunizmu przeradza się w niedowierzanie i rozczarowanie kapitalizmem: Na początku transformacji ustrojowej ktoś słusznie zauważył: wcześniej była cenzura, teraz nie jest potrzebna, bo każdy sam cię cenzuruje (…). To smutne, ale prawdziwe.

W książce pojawia się cała gama mniej lub bardziej znanych osobistości, m.in. Tomasz Budzyński, Tymon Tymański, Marcin Świetlicki, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski i wielu, wielu innych. Brylewski sypie anegdotami jak z rękawa; potrafi być także do bólu szczery, lecz – co najważniejsze – zawsze w granicach dobrego smaku. Całe szczęście nie jest kolejnym zdziadziałym artystą, rozgłaszającym wszem i wobec, jak bohatersko walczył z systemem. Z jego wspomnień wyłania się obraz całkiem inny: prawdą okazują się słowa lansowane niegdyś przez Kryzys, że to nuda wygoniła nas na ulice mias”. Bez owijania w bawełnę, bez dorabiania wzniosłych ideologii.

Piękne, solidne wydanie (w końcu to Wydawnictwo Literackie), mnóstwo zdjęć i rysunków, dyskografia, filmografia, kalendarium… Powiedzieć, że „Kryzys w Babilonie” jest lekturą obowiązkową dla fanów rocka to ogromne niedopowiedzenie. Ja polecam ją wszystkim, a w szczególności tym, którzy szukają odpowiedzi na pytanie jak żyć i nie zwariować, i jak w tym wszystkim robić swoje. Brylewski niezależnie od tego, co działo się wokół, zawsze potrafił znajdować swoją enklawę. Może właśnie dlatego choć żył szybko, nie umarł młodo. I wciąż ma się dobrze.

Marta Gęsigóra

kryloc | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Ciekawe historie, dużo się działo u Brylewskiego. Mnóstwo informacji. Warto.

Michał Głowacz | 2017-09-25

Biografia mojego ulubionego muzyka! Napisana w formie wywiadu rzeki opasła książka, która niewątpliwie zawiera dużo informacji. Problem w tym, że chociaż bardzo chciałem, to nie wyczytałem w niej niczego naprawdę interesującego... może dlatego, że o poszczególnych zespołach i płytach, które Robert Brylewski współtworzył, sporo już wiedziałem. A może zagrały tu moje nieadekwatne oczekiwania - po książce tak dużej (objętościowo) spodziewałem bardziej wnikliwej analizy samej twórczości artysty, szczegółów dotyczących komponowania i smaczków związanych nawet nie z albumami, lecz z poszczególnymi utworami, czy też informacji o tym, jaki wpływ miały wydarzenia prywatne na twórczość Brylewskiego. Tak w skrócie - czegoś, co wpłynęłoby na mój odbiór jego muzyki. Tymczasem jedyna tego typu informacja była związana z ogólnie kiepskim stanem, w którym znalazł się Brylewski podczas nagrywania płyty ze Światem Czarownic.

W sumie, rozczarowałem się tą książką. Przypuszczam jednak, że inni...

dasza | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Wywiad rzeka z jednym z twórców muzycznego światka w Polsce dobry lat 80/90 Bryla. Muzyka Brygady Kryzys, Armii, Izrael i kilku innych formacji. Zmierzamy się z całym życiem Brylewskiego od dzieciństwa po ostanie lata życia po zmaganie z muzyką, nałogami i słabościami. Całość okraszona zdjęciami i reprodukcjami prac Bryla.
Całość lekko może przegadana jak na ponad 500str. , dla osób bardziej postronnych (nie wgłębionych w ten nurt muzyki) nudnawa.

Muminkowski | 2015-08-09

Bez napięcia, bez robienia z siebie weterana Brylu pięknie opowiada o swoim życiu. Mnóstwo ciekawych historii, anegdot i kilka sprostowań, które rozjaśniają sporo niejasności w historii polskiego punka. Bez kombatanctwa, za to dużą klasą Brylewski jawi się jako świetny gawędziarz.

Meehoow | 2015-01-18
Na półkach: Przeczytane, Dla Biblioteki
Przeczytana: 18 stycznia 2015

(Poprawne) wtręty polityczne i przywoływana na każdym kroku niechęć do religii chrześcijańskiej zabiły ten wywiad. Sample, miksy, poczwórne ścieżki, pogłosy i duby - ile można gadać o tym samym. To powinna być biografia, a nie powielane przy każdej okazji szczegóły pracy przy konsoli, pojawiające się kosztem osobistych przeżyć i dokonań. Tyle pomysłów na życie przy końcu książki, że obawiałem się, że na sen nie wystarczy czasu, a w internecie obnoszenie się, że nie ma co jeść. No to jak to jest naprawdę, panie Brylewski?

Brylewski, Tymański, Stańko i kto jeszcze? Kto stanie sie kolejną postacią ze sceny, która nada się do zarobienia na niej kasy? To mnie trochę wkurza, ten kapitalizm, i że ludzie pokolenia punk rocka dają się wciągać w ten biznes. Co innego jak sami piszą o sobie, a co innego jak snują opowieści, które na dodatek pan Księżyk ładnie urabia. Nie znaczy to, że książka jest zła, dużo w niej prawdy o działalności Roberta Brylewskiego na scenie muzycznej i o realiach tamtych czasów, mamy też trochę życia prywatnego, ale bez wchodzenia w szczegóły, taki zbyt ładny obraz w formie kolażu. Właśnie to "ładne" mnie denerwuje, bo, ogólnie rzecz ujmując, punk ładny nie jest.

Damian | 2013-10-21

Bardzo szczera. Bardzo dobra.

Tstefan | 2013-09-18
Na półkach: Teraz czytam

Bardzo ciekawa rzecz. Faktycznie, jak ktoś wspomniał, czyta się jednym tchem. Nie jest to może odpowiedź na pytanie o sens życia (i dobrze), lecz raczej bardzo interesujący "zapis" życia interesującej postaci. I ciekawych w sumie czasów. Jedyny "karny minus" za "Playboya" jako patrona medialnego wspomnianej książki (małe logo z tyłu okładki). No cóż, całe życie walka z Babilonem, a pod koniec sztama z "Playboyem"? W sumie mogłoby być gorzej (gdyby książkę np. finansował Miedzynarodowy Fundusz Walutowy), a tak jest tylko trochę... dziwnie. Poza tym same plusy. Wiele ciekawych smaczków i niezłych historii. Jeśli Twoja młodość przypadła na czasy PRL-u, a nazwy kapel takie jak Armia czy Izrael nie brzmią obco - obowiązkowo!

pio6713 | 2013-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

01.04.2013

Spacerolog | 2013-03-23
Przeczytana: 23 marca 2013

Bardzo dobry wywiad. Brylewski mówi o wszystkim naprawdę szczerze i dużym dystansem. W jego stosunku do "kombatanctwa" muzyków z lat 80-tych znalazłem potwierdzenie swoich konstatacji. Jedno co rzuciło mi się w oczy to niezrozumienie kwestii związanych z współczesnym ustrojem gospodarczym w Polsce, bo nazywanie tego kapitalizmem to kompletne nieporozumienie.