Kryzys w Babilonie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
muzyka
vivien

Punk, Drugs & PRL Gdyby w historii polskiego rocka tylko jednego muzyka można było nazwać legendarnym, taki tytuł z pewnością przypadłby Robertowi Brylewskiemu. Lokomotywa rodzimego undergroundu, współtwórca takich zespołów jak Kryzys, Izrael, Brygada Kryzys i Armia, opowiada Rafałowi Księżykowi historie, których nie zdradzał nigdy wcześniej. O dziadku malarzu i dzieciństwie spędzonym wśród...

Punk, Drugs & PRL

Lokomotywa rodzimego undergroundu, współtwórca takich zespołów jak Kryzys, Izrael, Brygada Kryzys i Armia, opowiada Rafałowi Księżykowi historie, których nie zdradzał nigdy wcześniej. O dziadku malarzu i dzieciństwie spędzonym wśród artystów Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. O początkach muzykowania, punk rocku i reggae w warunkach realnego socjalizmu, Jarocinie i rockandrollowym życiu.

Wnikliwe pytania i szczere odpowiedzi. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów polskiego rocka, a także dla tych, którzy pokochali Desperado, bestsellerową autobiografię Tomasza Stańki.
Robert Brylewski (ur. 1961) – legendarny polski muzyk rockowy; wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, lider i współzałożyciel legendarnych zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael i Armia. Jest też realizatorem muzycznym, właścicielem studia nagrań, tworzy komputerowe animacje do teledysków.
Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny, autor-rozmówca gorąco przyjętej przez czytelników i krytyków autobiografii Tomasza Stańki. Od początku lat dziewięćdziesiątych współtworzył oblicze rodzącej się wówczas nowej prasy muzycznej i popkulturowej. Polską muzyką alternatywną zajmował się m. in. na łamach "Brumu", "Anteny Krzyku" i w "Radiostacji". Pracuje jako redaktor "Playboya".

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/resources/1/17001-n-a.jpg

Oficjalna recenzja
vivien książek: 918

Żyć szybko i nie umrzeć młodo

Moskwicze na pedały. Wyścigi moskwiczy. Miałem jakieś cztery lata. Wyobraź sobie tę frajdę, sześć czy osiem moskwiczy stoi pod blokiem i ojcowie organizują nam wyścigi. Wydano komendę startową, wszyscy pognali jak szaleni, a mój bolid poszedł do tyłu. Najwcześniejsze wspomnienie Roberta Brylewskiego dziś wydaje się prorocze.

Chciałoby się rzec: człowiek-legenda, pomnik polskiego punka i roots reggae. Lecz chwilę później przychodzi refleksja: jaka legenda, jaki pomnik? Brylewski to facet z krwi i kości, a tego typu określenia w gruncie rzeczy nic nie znaczą. Mówią: ‘zawsze byłeś niezależny’. Od czego? Gdzie? (…) Wolność, szczęście, niezależność to stany nietrwałe. Trzeba o nie dbać, podlewać jak kwiatek. Co pewien czas skanujesz swoje życie jak komputer i wtedy możesz stwierdzić, w jakim stopniu dziś jesteś wolny i od czego.

Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael, Armia… To tylko niewielki ułamek projektów, które współtworzył. Muzyka od zawsze była częścią jego życia, w dużej mierze za sprawą rodziców - najpierw oboje tańczyli w „Śląsku”, potem ojciec dostał angaż do „Mazowsza”, a matka pracę w Stołecznej Estradzie. W połowie lat sześćdziesiątych wraz z kilkuletnim synem przenieśli się do Warszawy, gdzie Robert poznał kolegów, którzy puszczali mu Pink Floyd, Emerson, Lake & Palmer… Punkowa machina została wprawiona w ruch. Ostatni hippisi, gitowcy, świadkowie Jehowy, milicja – oto kolorowy świat stolicy u progu przełomu. Najbardziej kuriozalny koncert Kryzysu odbył się na Pradze, gdzie zaciągnęła nas jakaś bardzo trudna młodzież. W środku ciemno, na podłodze pokotem leżało kilkudziesięciu kompociarzy, a pomiędzy nimi latał szalony ksiądz z gitarą. Oni śpiewali: Hare Kryszna, a ksiądz im odpowiadał: Jezus Chrystus”.

Wspomnienia Brylewskiego stanowią nie tylko arcyciekawą opowieść samą w sobie, ale też swoisty podręcznik historii polskiej muzyki undergroundowej i Polski w ogóle. Obserwujemy, jak zwykły człowiek radzi sobie z trudną sytuacją w kraju, jak z biegiem czasu jego radość związana z upadkiem komunizmu przeradza się w niedowierzanie i rozczarowanie kapitalizmem: Na początku transformacji ustrojowej ktoś słusznie zauważył: wcześniej była cenzura, teraz nie jest potrzebna, bo każdy sam cię cenzuruje (…). To smutne, ale prawdziwe.

W książce pojawia się cała gama mniej lub bardziej znanych osobistości, m.in. Tomasz Budzyński, Tymon Tymański, Marcin Świetlicki, Muniek Staszczyk, Kazik Staszewski i wielu, wielu innych. Brylewski sypie anegdotami jak z rękawa; potrafi być także do bólu szczery, lecz – co najważniejsze – zawsze w granicach dobrego smaku. Całe szczęście nie jest kolejnym zdziadziałym artystą, rozgłaszającym wszem i wobec, jak bohatersko walczył z systemem. Z jego wspomnień wyłania się obraz całkiem inny: prawdą okazują się słowa lansowane niegdyś przez Kryzys, że to nuda wygoniła nas na ulice mias”. Bez owijania w bawełnę, bez dorabiania wzniosłych ideologii.

Piękne, solidne wydanie (w końcu to Wydawnictwo Literackie), mnóstwo zdjęć i rysunków, dyskografia, filmografia, kalendarium… Powiedzieć, że „Kryzys w Babilonie” jest lekturą obowiązkową dla fanów rocka to ogromne niedopowiedzenie. Ja polecam ją wszystkim, a w szczególności tym, którzy szukają odpowiedzi na pytanie jak żyć i nie zwariować, i jak w tym wszystkim robić swoje. Brylewski niezależnie od tego, co działo się wokół, zawsze potrafił znajdować swoją enklawę. Może właśnie dlatego choć żył szybko, nie umarł młodo. I wciąż ma się dobrze.

Marta Gęsigóra

Meehoow | 2015-01-18
Na półkach: Przeczytane, Dla Biblioteki
Przeczytana: 18 stycznia 2015

(Poprawne) wtręty polityczne i przywoływana na każdym kroku niechęć do religii chrześcijańskiej zabiły ten wywiad. Sample, miksy, poczwórne ścieżki, pogłosy i duby - ile można gadać o tym samym. To powinna być biografia, a nie powielane przy każdej okazji szczegóły pracy przy konsoli, pojawiające się kosztem osobistych przeżyć i dokonań. Tyle pomysłów na życie przy końcu książki, że obawiałem się, że na sen nie wystarczy czasu, a w internecie obnoszenie się, że nie ma co jeść. No to jak to jest naprawdę, panie Brylewski?

Brylewski, Tymański, Stańko i kto jeszcze? Kto stanie sie kolejną postacią ze sceny, która nada się do zarobienia na niej kasy? To mnie trochę wkurza, ten kapitalizm, i że ludzie pokolenia punk rocka dają się wciągać w ten biznes. Co innego jak sami piszą o sobie, a co innego jak snują opowieści, które na dodatek pan Księżyk ładnie urabia. Nie znaczy to, że książka jest zła, dużo w niej prawdy o działalności Roberta Brylewskiego na scenie muzycznej i o realiach tamtych czasów, mamy też trochę życia prywatnego, ale bez wchodzenia w szczegóły, taki zbyt ładny obraz w formie kolażu. Właśnie to "ładne" mnie denerwuje, bo, ogólnie rzecz ujmując, punk ładny nie jest.

czytankianki | 2013-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 22 lutego 2013

Kiedyś w szkołach organizowano tzw. spotkania z ciekawym człowiekiem. Przychodził pan (pań nie pamiętam) w mundurze lub innym uniformie, wykonujący niecodzienny zawód, i przez godzinę opowiadał o swojej pracy, a dziatwa siedziała i słuchała jak urzeczona. Takie skojarzenia miałam podczas lektury „Kryzysu w Babilonie” czyli wywiadu z Robertem Brylewskim.

Pięćset stron pomieszczonych w książce Księżyka czyta się jednym tchem. I nie trzeba być fanem Brygady Kryzys, Izraela czy Armii, żeby dać się wciągnąć w opowieść o życiu muzyka, obejmującą ponad cztery dekady. Brylewski miał to szczęście, że żył w ciekawych czasach: doświadczył schyłku PRL-u, stanu wojennego, zmiany systemu politycznego w 1989 r., czy wreszcie drapieżnego kapitalizmu z kryzysem gospodarczym włącznie. Siłą rzeczy to wszystko odbijało się w tworzonych tekstach i muzyce, a także na poczynaniach i karierze zespołów, których członkiem był Brylewski. Kto spodziewa się jednak martyrologicznych historyjek, będzie...

Spacerolog | 2013-03-23
Przeczytana: 23 marca 2013

Bardzo dobry wywiad. Brylewski mówi o wszystkim naprawdę szczerze i dużym dystansem. W jego stosunku do "kombatanctwa" muzyków z lat 80-tych znalazłem potwierdzenie swoich konstatacji. Jedno co rzuciło mi się w oczy to niezrozumienie kwestii związanych z współczesnym ustrojem gospodarczym w Polsce, bo nazywanie tego kapitalizmem to kompletne nieporozumienie.

Michał Głowacz | 2017-09-25

Biografia mojego ulubionego muzyka! Napisana w formie wywiadu rzeki opasła książka, która niewątpliwie zawiera dużo informacji. Problem w tym, że chociaż bardzo chciałem, to nie wyczytałem w niej niczego naprawdę interesującego... może dlatego, że o poszczególnych zespołach i płytach, które Robert Brylewski współtworzył, sporo już wiedziałem. A może zagrały tu moje nieadekwatne oczekiwania - po książce tak dużej (objętościowo) spodziewałem bardziej wnikliwej analizy samej twórczości artysty, szczegółów dotyczących komponowania i smaczków związanych nawet nie z albumami, lecz z poszczególnymi utworami, czy też informacji o tym, jaki wpływ miały wydarzenia prywatne na twórczość Brylewskiego. Tak w skrócie - czegoś, co wpłynęłoby na mój odbiór jego muzyki. Tymczasem jedyna tego typu informacja była związana z ogólnie kiepskim stanem, w którym znalazł się Brylewski podczas nagrywania płyty ze Światem Czarownic.

W sumie, rozczarowałem się tą książką. Przypuszczam jednak, że inni...

dasza | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Wywiad rzeka z jednym z twórców muzycznego światka w Polsce dobry lat 80/90 Bryla. Muzyka Brygady Kryzys, Armii, Izrael i kilku innych formacji. Zmierzamy się z całym życiem Brylewskiego od dzieciństwa po ostanie lata życia po zmaganie z muzyką, nałogami i słabościami. Całość okraszona zdjęciami i reprodukcjami prac Bryla.
Całość lekko może przegadana jak na ponad 500str. , dla osób bardziej postronnych (nie wgłębionych w ten nurt muzyki) nudnawa.

rebelka | 2012-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2012

Po tej książce wzrósł mój szacunek do Brylewskiego. Jego dystans do siebie, otoczenia i historii, w której uczestniczył i którą tworzył, jest godzien podziwu. Poza tym książkę, pomimo tego, że to spora kniga, czyta się ją jednym tchem. Zdecydowanie warto przeczytać, nawet jeśli nie jest się fanem twórczości Bryla.

Durszlak_FikuMiku | 2012-07-17

Fascynujący wywiad, czy raczej potok myśli Roberta Brylewskiego umiejętnie stymulowany pytaniami Rafała Księżyka (potworną wiedzę ma ten facet). Szanowałem RB jako muzyka, dołączam szacunek do człowieka - wyjątkowa, absolutnie pozytywnie inspirująca postać.

kryloc | 2018-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2018

Ciekawe historie, dużo się działo u Brylewskiego. Mnóstwo informacji. Warto.

Tstefan | 2013-09-18
Na półkach: Teraz czytam

Bardzo ciekawa rzecz. Faktycznie, jak ktoś wspomniał, czyta się jednym tchem. Nie jest to może odpowiedź na pytanie o sens życia (i dobrze), lecz raczej bardzo interesujący "zapis" życia interesującej postaci. I ciekawych w sumie czasów. Jedyny "karny minus" za "Playboya" jako patrona medialnego wspomnianej książki (małe logo z tyłu okładki). No cóż, całe życie walka z Babilonem, a pod koniec sztama z "Playboyem"? W sumie mogłoby być gorzej (gdyby książkę np. finansował Miedzynarodowy Fundusz Walutowy), a tak jest tylko trochę... dziwnie. Poza tym same plusy. Wiele ciekawych smaczków i niezłych historii. Jeśli Twoja młodość przypadła na czasy PRL-u, a nazwy kapel takie jak Armia czy Izrael nie brzmią obco - obowiązkowo!

"Polskie gówno" pochłonęło mój kontrabas

Robert Brylewski i Tymon Tymański, bohaterowie bestsellerowych autobiografii - o pracach nad wchodzącym na ekrany "Polskim gównem". Ten fIlm to pierwsza komedia w tak bezkompromisowy sposób obnażająca kulisy polskiego przemysłu muzycznego.

Biblioteka na Open'erze

Na tegorocznym Open'erze po raz pierwszy pojawi się biblioteka. Będą z niej mogli korzystać wszyscy, którzy przyjadą na festiwal. Do czytania na lotnisku Gdynia-Kosakowo zapraszają Instytut Książki i radiowa Trójka.