David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię

Tłumaczenie: Agnieszka Wojtowicz
Wydawnictwo: Sine Qua Non
David Bowie. STARMAN
qsol

Starman. Człowiek, który spadł na ziemię to interesujące podsumowanie kariery Davida Bowiego. Liczne i, co najważniejsze, trafne spostrzeżenia oraz wywiady z współpracownikami i artystami, którzy wiele wnieśli do jego kariery, czynią niniejszą książkę biografią z prawdziwego zdarzenia. Paul Trynka analizuje wpływ Davida Bowiego na świat popkultury. W niniejszej książce przytacza ponad trzysta...

Paul Trynka analizuje wpływ Davida Bowiego na świat popkultury. W niniejszej książce przytacza ponad trzysta niepublikowanych dotychczas rozmów z osobami mniej lub bardziej związanymi z piosenkarzem – szkolnymi kolegami, menedżerami, muzykami oraz jego bliskimi.

źródło opisu: www.wsqn.pl

źródło okładki: www.wsqn.pl

Oficjalna recenzja
vivien książek: 926

Jest nowa fala, jest stara fala i jest David Bowie

E=mc2 – wzór, który wszyscy znają, a prawie nikt nie rozumie – mawiał mój nauczyciel fizyki w liceum. Parafrazując, powiem: David Bowie – człowiek, którego wszyscy znają, ale ilu z nas tak naprawdę zgłębiło jego życie i twórczość? Dla ilu nie jest to tylko kolejny pseudonim odległej gwiazdy rocka? „Ziggy Stardust”, „Changes”, „Heroes”, te tytuły wypada choćby kojarzyć, prawdziwy fan muzyki (kimkolwiek jest) wręcz musi je znać… A co z całą resztą? 26 albumów studyjnych (w tym najnowszy, „The Next Day”, wydany w marcu 2013 po dziesięcioletniej muzycznej absencji), 48 teledysków, 109 singli, ponad 20 projektów filmowych (jako aktor tudzież twórca soundtracków).

Paul Trynka, dziennikarz znany z magazynów „Mojo”, „The Independent” i „The Guardian”, postanowił ogarnąć to wszystko w sensowną całość. Jak wyjaśnia: Potrzeba napisania o Davidzie Bowiem wynikła podczas prac nad biografią Iggy'ego Popa. Kiedy pisałem o Iggym, natknąłem się na wiele interesujących faktów dotyczących powstawania albumów ''The Idiot'' i ''Low'', przy których pracował właśnie David Bowie. (…) Przeczytałem mnóstwo książek o Bowiem i doszedłem do wniosku, że dla kogoś równie dociekliwego jak ja wiedza w nich zawarta jest niewystarczająca. A zatem, proszę państwa, oto „Starman. Człowiek, który spadł na Ziemię.”

Mówi się, że jest nowa fala, jest stara fala i jest David Bowie. Ikona popkultury, nonkonformista, libertyn i biznesman w jednym. Mistrz autokreacji, nieprzewidywalny kameleon nieustannie definiujący siebie na nowo: od wymuskanego modsa z lat 60., przez dziecko-kwiat, zniewieściałego dandysa, androginicznego kosmitę z marchewkowymi włosami, kokainowego barda, europejskiego intelektualistę z czasów berlińskich i blond elegancika niczym z Wall Street, po wyrafinowanego gentlemana w średnim wieku. Dziennikarzowi powiedział kiedyś: uważam, że jestem zdolnym plagiatorem. Sam zainspirował rzesze gwiazd światowej sceny, takich jak U2, The Smiths, Bauhaus, Siouxsie and the Banshees, Joy Division, The Cure, Madonna, Marilyn Manson… I pomyśleć, że początki jego kariery nie zapowiadały absolutnie niczego spektakularnego. Nikt nie był pewien, czy David w ogóle ma talent, wszak w jednej kwestii wszyscy byli zgodni: z całą pewnością ma ‘t o c o ś’. Przełomem okazał się legendarny występ w Top of the Pops w 1972 roku, początek drogi Davida Bowie na szczyt.

Tej biografii bardzo blisko do miana totalnej – napisał recenzent The New York Timesa. Trudno się z tym nie zgodzić. Paul Trynka wykonał kawał solidnej roboty. Przeprowadził niezliczoną ilość wywiadów z współpracownikami, krytykami, artystami, a także najbliższymi przyjaciółmi Davida. W swym rzetelnym, starannie udokumentowanym dziele (oszałamiająca liczba notatek i źródeł) podjął wyzwanie opisania zarówno kariery, jak i życia osobistego Ziggy’ego Stardusta, począwszy od dzieciństwa w ponurym, zniszczonym wojną Londynie, gdzie mały Davie Jones wraz z kolegami włóczył się po okolicy pełnej lejów po bombach, na kosmopolitycznej teraźniejszości kończąc. Towarzyszymy Davidowi w pracach nad kolejnymi albumami, przyglądamy się jego pierwszym nieudanym próbom zawojowania przemysłu muzycznego, jego szalonym metamorfozom i genezie każdej z nich. Sporo miejsca poświęcił autor narkotykom, szczególnie kokainie, która przez pewien okres stale towarzyszyła Bowie’emu (jej ilości szokowały nawet Keitha Richardsa). Poza tym mamy okultyzm i Aleistera Crowleya, mamy przyjaźnie i rozstania, skandale (tuż po ślubie z pierwszą żoną Angie David ogłasza, że jest gejem; w jednym z wywiadów pada słynne zdanie: Anglii potrzeba nowego Führera) oraz całą masę innych tematów i anegdot, które mogą zaskoczyć nawet fanów.

Trynka zaserwował nam doprawdy zadziwiająco szczegółowy (miejscami natłok faktów może wręcz przytłaczać) portret jednego z najważniejszych artystów w historii. Powstaje zasadnicze pytanie: czy udało mu się wyłuskać z tego wszystkiego coś, co można by nazwać prawdziwą twarzą Davida Bowie’ego? Czy dzięki lekturze Starmana możemy poczuć, że choćby w jakimś małym stopniu poznaliśmy Chudego Białego Księcia? Cóż, i tak, i nie. Z jednej strony książka zapewnia nam godziny wyśmienitej rozrywki, pozwala poznać nieznane fakty i rzadkie zdjęcia, daje możliwość uporządkowania swojej wiedzy na temat Gwiazdora i jego sztuki; duży plus za obiektywizm, bo nie ma nic gorszego, niż biografia pisana na kolanach. Z drugiej, pojawia się nieodparte uczucie, że esencja tego, czym jest David Bowie, ciągle gdzieś nam umyka. Wszak całkiem możliwe, że to po prostu coś nieuchwytnego. Może właśnie w t y m c z y m ś tkwi sedno jego wyjątkowości?

A może David Bowie faktycznie spadł na Ziemię z kosmosu?

Marta Gęsigóra

Jarek Zawisza | 2019-01-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 grudnia 2018

Yuval Noah Harari, powiedział kiedyś:

"Historia to opowieść o tym, co garstka ludzi robiła w czasie, gdy cała reszta ludzkości orała pola i nosiła wodę" *

I myślę że stwierdzenie to doskonale oddaje istotę życia Davida Roberta Jonesa, znanego szerzej jako David Bowie, ten facet zrobił bardzo wiele aby nie zostać zapomnianym i wdrapać się na sam szczyt... normalnie "Numero Uno, stary!"
Książka amerykańskiego dziennikarza muzycznego Paula Trynki - David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię, z całą pewnością przyczyni się do utrwalenia jego legendy.

Trynka, to zawołany fan Iggy'ego Popa, który pisząc jego biografię zauważył jak niezwykła relacja łączyła go z Davidem Bowiem. Przyjaźń obu rockmanów stała się punktem wyjścia do napisania tej niezwykłej biografii. Fenomen pisarski amerykańskiego dziennikarza objawił się w tej pracy powtórnie, Trynka czaruje słowem, ma w sobie wręcz niezwykłą pasję do muzyki i to widać i czuć na każdej stronie jego książki.
Całe te 500 stron...

Krzysztof | 2014-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Jako wielbiciel muzyki zawsze z zainteresowaniem przyglądam się różnorodnym biografiom muzycznym. Darząc wielką sympatią takie zespoły, jak The Cure, Bauhaus czy Joy Division sympatyzowałem z Davidem Bowie, który często zahaczał o klimaty, które można znaleźć w wymienionych przeze mnie zespołach. Tym samym moje zainteresowanie muzykiem było większe i sprawiło, że z chęcią sięgnąłem po ponad pięćset stronicową fascynującą biografie artysty.

Urodzony 8 stycznia 1947 roku w Brixton David Jones w młodości raczej nie wyróżniał się niczym szczególnym. Ugrzeczniony czyścioszek jak czytamy w książce przyćmiony przez swojego bardziej przebojowego kolegę George'a Underwooda wierzył, że kiedyś zostanie gwiazdą, a jego motto brzmiało: "Numero Uno, stary!" Sam jednak nie spodziewał się, jak wielką gwiazdą się stanie i jak ogromne znaczenie będzie miał dla muzyki.

Książka Paula Trynki ukazuje w głównej mierze rozwój kariery Davida i wpływ, jaki wywierał na innych muzyków. Mniej z tej książki...

Meehoow | 2016-04-10
Na półkach: Przeczytane, Dla Biblioteki
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Trzy miesiące na zgłębienie książki, do której po prostu nie chciało się wracać, mówią same za siebie. Zastanawiam się, jak można było tak ciekawego i nietuzinkowego artystę literacko pogrążyć tak kiepskim opisem. Gdyby ktoś, nie daj Boże, wpadł na pomysł wydania tego opracowania w formie audiobooka, prawdopodobnie po pierwszych 20 zdaniach straciłoby się orientację w treści, po dalszych dwudziestu - przestało kojarzyć fakty, a następnie - usnęło. Parafrazując The New York Times: Tej biografii bardzo blisko do miana totalnej (klapy). Szkoda.

Ewa K | 2013-07-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 lipca 2013

Od czasu przeczytania książki pt.: "Iggy Pop: Upadki, wzloty i odloty legendarnego punkowca", mam już swojego faworyta wśród dziennikarzy muzycznych, o którym wiem, że zawsze oddaje w ręce czytelników kompletne i dopracowane w najmniejszym szczególe biografie celebrytów. Tym razem Paul Trynka, bo o nim tu mowa, napisał historię życia jednego z najbarwniejszych muzyków w dziejach popkultury. Przedstawienie kolejnych etapów kariery Davida Bowiego z pewnością nie należało do zadań najłatwiejszych, a mimo to publicysta "MOJO" poradził sobie z nim znakomicie.

Opowieść o losach Davida Roberta Jonesa zaczyna się od lat dzieciństwa, które przyszło mu spędzić w Bromley, niewielkim miasteczku w sercu Anglii. Ten ekscentryczny chłopiec już jako 19-latek, dzięki programom Top of the Pops, wypływa na rynku muzycznym. Jego wyjątkowy głos hipnotyzuje i przyciąga fanów, a wielcy wokaliści wróżą mu zawrotną karierę. Nie byłaby ona jednak możliwa, gdyby nie oryginalna osobowość naszego...

Dominika Rygiel | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, 52 / 2017
Przeczytana: 20 stycznia 2017

David Bowie – czy jest ktoś, kto nie kojarzyłby tego nazwiska i przypisanej mu wyalienowanej aury? Czy znajdzie się ktoś, komu obca byłaby ta charakterystyczna, opadająca na oko grzywa i przygasłe oko? Albo ktoś, kto nie znałby utworów Changes czy Under pressure? Nie sądzę. Dawid Bowie to ikona, która nawet idąc pod prąd, parła do przodu, ustawicznie wytyczała w muzyce nowe ścieżki. To niekwestionowany król glam rocka i awangardy. I choć jego ziemskie panowanie zakończyło się ponad rok temu, to na firmamencie muzycznych gwiazd nie zgaśnie nigdy. Nie dziwne więc, że jego barwne i nietuzinkowe życie będzie co chwila rozkładane na czynniki pierwsze i opisywane w kolejnych książkach.

Nakładem Wydawnictwa SQN ukazało się niedawno wydanie II, uaktualnione biografii David Bowie. STARMAN. Człowiek, który spadł na ziemię, której autorem jest Paul Trynka. Brytyjski dziennikarz muzyczny w niemal encyklopedyczny sposób przedstawia rok po roku życie gwiazdy. W niniejszej pozycji nie brak więc...

Krystian Ozon | 2017-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Paul Trynka opisał w tej książce wiele najlepszych cech Davida Bowiego: jego artystyczną odwagę, progresywność myślenia, instynkt wyłapywania nowych trendów w kulturze, czy zdolność do inspirowania innych do tworzenia czegoś zupełnie nowego. Historia muzyka wyłania się głównie z opowiadań współpracowników Bowiego (również kolegów ze szkoły oraz bliskich) i artystami, którzy wiele wnieśli do jego kariery. Każdy epizod kariery Bowiego został opisany z dbałością o szczegóły. Na kartach książki spotkamy wiele znanych nazwisk, nie brakuje również anegdot. Mało jest tu natomiast słów samego Bowiego (biografia nie zostałą autoryzowana).

Trynka nie pominął w swojej opowieść ciemnych stron charakteru muzyka. analizuje często powtarzające się oskarżenia o “wampiryczne” wykorzystywanie innych muzyków i nadmierne bazowanie na ich dokonaniach (Bowie “kurator” lecz nie “kreator” muzyki).

Cała recenzja: http://onlygoodmusic.pl/artykuly/paul-trynka-david-bowie-starman-czlowiek-ktory-spadl-na-ziemie

bzyku94 | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Poprzednia 'recenzja', którą tutaj wrzuciłem to była jedna z najgłupszych rzeczy jaką spłodziłem na łamach tego portalu. Książka jest niezła, trudno napisać złą książkę o życiu tak intrygującego człowieka jak David. Genialny muzyk i kapitalny człowiek!! Muzyczny idol, którego praktycznie wszystkie płyty do Scary Monsters włącznie łykam jak młody pelikan (później jestem już bardziej wybiórczy). Wiedza pana Trynki jest imponująca, a recenzje płyt zaskakująco trafne.

tivrusky | 2014-01-17
Na półkach: Chcę przeczytać, Posiadam

Dawno, dawno temu, za górami i lasami, Bóg wyciągnął Adamowi dwa żebra. Z jednego z nich stworzył kobietę, z drugiego Davida Bowie - najlepszego człowieka na Ziemi. I myślę, że lektura tak ładnie wydanej i smakowicie zapowiadającej się biografii jest, przynajmniej dla mnie, czymś na kształt obowiązku.

Tyle o Bowiem, o książce dopiszę coś jak przeczytam.

ksiazkanawsi | 2017-01-28

"Jest nowa fala, jest stara fala i jest David Bowie".
Wymuskany mods z lat 60 tych, ujmujące dziecko kwiat z ery hippisowskiej, zniewieściały dandys w powłóczystych szatach, niczym z prerafaelickich obrazów, androgyniczny kosmita ze strzałą wymalowaną na policzku i marchewkowymi włosami, odziany w cekinowe kreacje, zblazowany, wychudzony kokainowy książę, skromny europejski intelektualista z czasów berlińskich, pozytywny blond elegancik z Wall Street w glorii popularności Let's dance, aż wreszcie wyrafinowany i doświadczony gentleman w średnim wieku.
Taki image przybierał David Bowie przez całe swoje życie.

10 stycznia 2016 r. świat stracił kolejnego artystę, gwiazdę, nonkonformistę, libertyna, wizjonera, odkrywcę, mecenasa i biznesmana. Kilka lat temu powstała ta książka. Paul Trynka opisuje tu rozwój kariery Davida, jego życie osobiste (chociaż tego jest zdecydowanie mniej. Dziennikarz skupił się bardziej na jego karierze) i wpływ na innych artystów, dla których stał się...

Olala | 2013-05-24
Przeczytana: 16 maja 2013

O Davidzie Bowie można by opowiadać godzinami,dla mnie to wspaniały, utalentowany artysta,a do tego niezwykły człowiek. Takich ludzi w branży muzycznej w tej chwili brakuje, a ja kocham Bowiego miłością niezmienną od lat. Dlatego niesamowicie ucieszyłam się, że w końcu na naszym rynku wydawniczym ukazała się jego biografia. Szkoda, że tak poźno,ale cieszę się, że wogóle wyszła. Co do samej zawartości- przez większość ksiazki świetnie mi się ją czytało,a to za sprawą lekkiego przekazu i niesamowitych aspektów z życia Bowiego. Wyszły na jaw fakty znane bardziej, bądź mniej, ale jeśli o mnie chodzi-niezwykle inspirujące i ciekawe. Zdarzały się momenty nieco "przegadane", przytłaczające ogromem nazwisk z branży i nawet dla mnie osoby interesującem się tym światkiem, było tego momentami po prostu za dużo. Nie mniej, warto zapoznać się z życiem tego niezwykłego człowieka, zasłuchać w jego muzyce i dać się ponieść zwariowanym nastrojom.Polecam!