Opowieści z Wodnikowego Wzgórza

Tłumaczenie: Paweł Kruk
Cykl: Wodnikowe Wzgórze (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tales from Watership Down
powieść
alalusia

Pełen fantazji świat stworzony przez Richarda Adamsa zachwyca nie tylko najmłodszych, ale i tych, którzy podziwiają przyrodę i potrafią się nią cieszyć. Autor wprowadza czytelnika w świat mitów i legend opowiadanych przez króliki - ich niezwykłe, pełne humoru przygody często przepojone są grozą. Powieść adresowana o młodzieży, choć z przyjemnością przeczytają ją również dorośli.

źródło opisu: http://www.sklep.zysk.com.pl/opowiesci-z-wodnikowego-wzgorza.html

źródło okładki: http://www.sklep.zysk.com.pl/opowiesci-z-wodnikowego-wzgorza.html

LelandLester | 2017-01-07

Opowieści, porównując do części pierwszej, wyobraźmy sobie, są niczym zjechanie z szerokiej, bezkresnej autostrady na drogę nieco węższą i krótszą, ale bez żadnych innych zmian, jak np. prędkości oraz kierunku jazdy, ani też zatrzymywania. Opowieści są przedłużeniem, ramieniem Wodnikowego Wzgórza i sięga się po nie siłą rozpędu, z głodu przygód i ludzkiej ciekawości. Stąd też skażone są subiektywnym podniesieniem oceny tej książki, tego skądinąd suplementu, ponieważ po lekturze WW chce się, aby trwały one dalej, podobnie jak przytoczona powyżej autostrada, i żeby nic nie trzeba było robić, tylko czytać i trwać w tym, i aby te przygody były w nas jak najdłużej.

I cz. - Są to różne OPOWIADANIA, WIELU AUTORÓW, brak chronologii a sporo chaosu, mają niemal baśniowy charakter. Króliki pozwalają ponieść się fantazji. Zazwyczaj opowiada Mlecz – specjalista w tym zakresie, ale także swoje pięć minut ma Dzwonek, a raz do głosu dochodzi Przetacznik…i jak zaczyna opowiadać to aż króliki...

| 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Bajkowy świat królików,które maja ludzkie problemy.
Przeczytana dla relaksu i w pełni ten relaks dająca.Skądinąd wiele tych opowiastek jest z morałem i skłania do refleksji nad naszym człowieczym losem.
Warto przyjrzeć się zwierzętom nie tylko z naszej uprzywilejowanej pozycji,ale dostrzec także ich skomplikowane życie,by nie traktowały nas jak największego wroga.

Mey-Mey | 2015-06-01
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2015

Po książce o królikach spodziewałam się czegoś na miarę twórczości Beatrix Potter - urocze, familijne przygody rodziny królików i ich przyjaciół. A co dostałam? Książkę, która nie nadaje się ani dla dzieci, ani dla młodzieży, a tym bardziej dla dorosłych.

Nudna mieszanina wręcz anatomicznej zoologii z pseudodziecięcą literaturą w najgorszym wydaniu.

Nie polecam!

Mariusz Brząkalik | 2013-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

„Opowieści z Wodnikowego Wzgórza” wyraźnie różnią się od swojej poprzedniczki. Przede wszystkim język, którym napisana jest ta książka i charakter opowiadań jest mniej podniosły. Nie mamy tutaj wielkiej przygody i heroicznych czynów na miarę tych z „Wodnikowego Wzgórza”. Nie oznacza to, ze ta książka jest zła, po prostu jest inna. Przez wzgląd na swoją treść i wartości, które owa treść niesie, mogłaby być spokojnie lekturą w później podstawówce. Szczególnie kilka pierwszych opowiadań pięknie ilustruje potęgę natury i destrukcyjną siłę naszego gatunku i pozostawia w czytelniku to uczucie nostalgii jakie miał (a przynajmniej ja miałem) po przeczytaniu poprzedniej przygody Leszczynka. Dla osób, które wcześniej czytały „Wodnikowe Wzgórze” jest przyjemnym, ale ciut za mało oryginalnym, uzupełnieniem.

Książkę mogę spokojnie polecić. Denerwuje kilka błędów na przykład pojawiający się ni stąd ni zowąd „Fiver” albo „Hazel” zupełnie jakby tłumacz zapomniał, że spolszczył oba imiona. Ale to...

książek: 1914
TrollBobic | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

"opowieści z wodnikowego wzgórza" są kontynuacją powieści "wodnikowe wzgórze".

nie spodobała mi się forma. większą część książki stanowią krótkie przypowieści i historie z udziałem mitycznego el-ahrery - króliczego księcia. dopiero w części trzeciej poznajemy dalsze przygody leszczynka i jego królikarni.

w "wodnikowym wzgórzu" te krótkie opowieści komponowały się świetnie na tle jednej dłuższej historii. po licznych przygodach i dramatycznych przejściach pozwalały odpocząć nie tylko samym bohaterom, ale i czytelnikom :) .

zdecydowanie bardziej polecam "wodnikowe wzgórze". zresztą od niego powinno się zacząć czytanie.

Darya | 2016-03-23
Przeczytana: marzec 2016

O przeczytaniu Wodnikowego Wzgórza marzę od jakiś 15 lat (czyli od kiedy zobaczyłam serial animowany). Złośliwość losu sprawiła, że najpierw sięgnęłam po kontynuację i dopiero po jej przeczytaniu i małym researchu odkryłam swoją pomyłkę... Mogę teraz jednak z czystym sercem zaświadczyć, że bez znajomości oryginału, tę część także czyta się świetnie.
Luźno związane ze sobą opowiadania łączą w sobie niepokój, przygodę, mistycyzm i czasami przesłanie o zagrożeniu jakie człowiek niesie przyrodzie. Jest to ten typ książki, który zaciekawi zarówno dziecko (opinie, że niektóre historie są dla młodszego czytelnika zbyt przerażające uważam za przesadzone, ale dzieci mają różną wrażliwość), jak i dla dorosłego.
Ujmując wszystko krótko: Książka absolutnie trafiła w mój gust i bez większego zastanowienia daję ją na półkę "ulubione". I z największą radością idę sięgnąć teraz (wreszcie!) po oryginalną część :)

Dzieckokwiatu | 2011-04-20
Na półkach: Przeczytane, Książki 2011
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Mimo, że jest to książka dla dzieci, należy nie odstraszać tą etykietą też tych dorosłych. Książka nie poraża wielkim podwójnym dnem, ani niczym mega inteligentnym... Jest po prostu miłą do czytania, książka-przerywnikiem w całym stosie podręczników i literatury z głębią. Cudowna opowieść o króliczkach na wzgórzu i ich niebezpiecznych przygodach, niesamowitej odwadze. Dla dzieci napewno doskonała, dla nas miły, lekki wieczór.

kamillia | 2012-09-20
Przeczytana: listopad 2010

Świetnie napisana historia, której głównymi bohaterami są króliki, ale tak naprawdę jest to doskonała metafora ludzkiego społeczeństwa.

Russkaya | 2012-12-03
Na półkach: Przeczytane, <2010

Minęło sporo czasu, odkąd czytałam ją jako dziecko. Wciąż śmieję się i płaczę w tych samych momentach, co wtedy.

Grey | 2017-01-23