Szardik

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Shardik

W Orteldze, krainie myśliwych i rybaków, pojawia się olbrzymi niedźwiedź. Kapłanki tajemniczego kultu z wyspy Quiso rozpoznają w nim Szardika - zapomnianego od dawna zbawcę i objawiciela prawdy. Jednak ludzie zaślepieni żądzą władzy i bogactwa zniekształcają jego posłannictwo. Zamiast prawdy i wyzwolenia Szardik przynosi im wojnę i niesprawiedliwość, a ich dzieciom - najokrutniejszy z losów. Aby zrozumieć tę wielką pomyłkę, opiekun Szardika, Kelderek, będzie musiał przejść przez ból i poniewierkę, szaleństwo i ostateczne upodlenie...

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 1994

źródło okładki: http://literacki24.pl/

Lidka | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

"Szardik" - nawet na okładce jedynego polskiego wydania (dość kiczowatej okładce) nazywana jest powieścią autora "Wodnikowego Wzgórza", bo nie zyskała sobie rozgłosu, a sam Richard Adams wydaje się zapominany, mimo umieszczenia jego najgłośniejszej powieści na liście 100 książek BBC.

Te prawie 700 stron jest jednak wciągającym światem fantasy, mogącym z powodzeniem konkurować z popularnymi obecnie seriami i aż proszącym się o kontynuację, także z powodu otwartego zakończenia, sugerującego, że autor rozważał taką opcję.

Fabuła jest rodzajem literackiego przetworzenia historii biblijnej z elementami wierzeń w boskość zwierzęcia - wielkiego niedźwiedzia Szardika. To ostrzeżenie przed próbą wykorzystywania wiary do świeckich celów, głównie politycznych i traktowania jej w sposób instrumentalny i cyniczny, bez pokory i gotowości przyjęcia jej prawdziwego przesłania.

To także obraz mechanizmów rządzenia imperium i tworzenia się państwowości. Tematy te są charakterystyczne dla...

Herbi | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Miałem
Przeczytana: marzec 2013

Ta książka przeleżała u mnie na półce 13 lat,a w trakcie czytania dwukrotnie ją odkładałem na jakiś rok, więc skończyłem 2 lata po rozpoczęciu czytania. Co nie znaczy, że jest zła. Jest wręcz przeciwnie.

W lasach pojawia się ogromny niedźwiedź, który zostaje uznany za wcielenie oczekiwanego od lat mesjasza. Pozwala on ocknąć się z letargu wierzącemu w niego ludowi, który kiedyś przeżywał chwile świetności, ale podupadł.

Niestety jego pierwotne przesłanie dobroci i miłosierdzia zostaje przekute w dążenie do ekspansji i okrucieństwa. Myśliwy, który go odnalazł i objawił jego obecność światu, będzie musiał przejść wiele sytuacji granicznych zanim zrozumie, po co było to wszystko.

Naprawdę wartościowa opowieść, dziejąca się w wymyślonym przez Richarda Adamsa świecie. Richard Adams to autor doskonałej powieści "Wodnikowe wzgórze" o uciekających przed zagładą królikach, ale w takiej formule też się sprawdził.

Miroslaw Kowalski | 2012-01-04

Niesamowita historia, choć dla wytrwałych czytelników.

Karlan | 2016-08-13
Andman | 2015-04-02
Przeczytana: 03 maja 2015
Beata | 2015-01-24
Półki znanych ludzi

Chyba każdy czytelnik lubi podglądać innego czytelnika – odruchowo sprawdzamy tytuły książek, które czytają współpasażerowie w pociągu lub autobusie, ślizgamy się wzrokiem po półkach znajomych, których odwiedzamy.