Niemiecki bękart

Wydawnictwo: Czarna Owca
Tyskungen
Ag2S

Inne wydania

Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie przestaje dręczyć jej córki, w końcu postanawia więc odwiedzć emerytowanego nauczyciela historii, by dowiedzieć się czegoś więcej. Ale mężczyzna zachowuje się dziwnie i nie udziela jej jednoznacznych odpowiedzi. Dwa dni późńiej umiera. Po długim wahaniu Erica zaczyna czytać wojenny dziennik matki i odkrywa, że kobieta doświadczyła prawdziwych okropności. To przez te drastyczne i smutne wydarzenia nie była w stanie nawiązać porozumienia z córkami. Z dziennika Erica dowiaduje się też, że w czasie II wojny matka związana była z tą samą grupą młodzieży, co zamordowany nauczyciel. Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?
W „Niemieckim bękarcie” Camilla Läckberg sprawnie przetyka współczesną narrację opowieścią o doświadczeniach młodej kobiety w latach 40.

Piąta część rewelacyjnej sagi o Fjällbacka. Wyjątkowo ciekawa powieść, w której wątek współczesny nawiązuje do tajemniczej historii z lat 40. ubiegłego wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2011

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Paco | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Skarbnica wiedzy.
O tym, w którym tygodniu płód wykształca uszy.
O malca ząbkowaniu i pupy przewijaniu.
O gaworzeniu bobasów i fanaberiach młodziasów.
O tym, że teściowa powinna mieć dwa zęby. Jeden do otwierania zięciowi piwa.
Drugi, żeby ją bolał.
O zbawiennym wpływie salsy na tłuszczu wyręby i kryptoreklamie ,, Syrenki,, - kolejnej ględy.
Trochę mniej za to, zasłyszymy o tropieniu kilerów.
Zbaranieni zaobserwujemy, że nie kupiliśmy kryminału. Zainwestowaliśmy w harlequina, poradnik małżeński, książkę kucharską, samouczek kynologiczny, vademecum psychologiczne i przyspieszony kurs tańca towarzyskiego. Bohaterom powieści stają przed oczami twarze z przeszłości.
A nam mroczki.
Agencja raitngowa ,,Paco’s and Paco’s,, obniża wiarygodność podmiotu o nazwie ,,Läckberg,, do poziomu BBB - - - .

Piąty tom sagi o Fjällbace jest bardzo nierówny. Ma wiele zalet, głównie te, które doceniałam w poprzedniej części, więc ich wymieniać nie będę. Sam pomysł na szperanie w przeszłości matki Eriki jest w porządku, a powiązania z wojną też mi przypadły do gustu, bo tematyka II WŚ należy do moich zainteresowań.
Niestety tym razem mogę wymieniać również wady, których wcześniej nie było lub może nie rzucały się tak w oczy. Dlatego ocena będzie niższa niż w przypadku poprzednich części.

Wymieniając wady zgadzam się z opinią Gwiazdki.
Pierwszą i chyba najcięższą wadą jest tytuł. Jest jak wielki żółty neon wskazujący na rozwiązanie zagadki. Zupełnie bez sensu psuje intrygę i naprowadza nas na rozwiązanie szybciej niż pies myśliwski wywącha ustrzelone zwierzę. Taki to właśnie strzał w stopę, jak już jesteśmy w klimacie broni palnej.

Drugą wadą jest dla mnie wysłanie Patrika na urlop tacierzyński i spiknięcie go z byłą żoną. Wątek ten jest przewidywalny aż do bólu, moim zdaniem można...

teri | 2013-09-23
Przeczytana: 22 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nastepna,bardzo dobra czesc tej sagi kryminalnej.Mozna powiedziec,ze jedna z lepszych.Wyjasnia sie tajemnica matki Eriki.Zwiazane sa z tym az trzy morderstwa.Sledzimy rowniez ciag dalszy zycia prywatnego bohaterow tej sagi. W tej czesci,najbardziej rozbroil mnie Bertil Mellberg-il grande szef.Znalazl nastepna,nowa milosc i co lepsze,towarzysza w postaci psa.Czyta sie szybko,jak wszystkie czesci i zaciekawia.Polecam!Un altra interesante parte di serie criminale...

Hanna | 2015-07-09
Przeczytana: 20 czerwca 2015

To już jest piąte moje spotkanie ze wspaniałymi bohaterami mieszkającymi w Fjalbece. Tak jak pisałam komentarz poprzedniej części, chciałam, by wątek Eriki się rozwinął...tak się stało. Tym razem najwięcej uwagi skupiało się na niej oraz na wątkach historycznych. Zauważyłam też, że autorka w każdej kolejnej książce, próbuje nam przybliżyć, zaznajomić nas bardziej z postacią komisarza Mallberga. Na poczatku jego charakter był nie do zniesienia, zaborczy, samolubny, egoista. Z czasem zaczyna łagodnieć i pojawiają się w nim " ludzkie" cechy, uwidacznia się miłość, radość, przywiązanie. Podobało mi się to, że Camilla w ten właśnie sposób wykreowała tą postać i nadała jej sens w tej sadze kryminalnej.
Piorunem przeczytałam książkę z mocnym zaciekawieniem, mimo iż nie przepadam, za takimi wątkami historycznymi, to całość była extra:)
Polecam bardzo!

Kiwi_Agnik | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

"Kto nie kocha, nie musi się obawiać utraty"

Im dalej w las, tym bardziej jestem znużona twórczością pani Läckberg i mogę już śmiało stwierdzić, że nie będę się zaliczała do jej zagorzałych fanów.

Uwielbiam kryminały, ale w powieściach szwedzkiej pisarki nie mogę się dopatrzeć tej ikry, która "rodzi" wciągające kryminalne "story", które pochłania na całe godziny i zatraca czytelnika w czasie.

Owszem "Niemieckiego bękarta" czyta się bardzo dobrze, a wątki wojenne są nawet frapujące, ale jako całość oceniam ten kryminał, jako kryminał przeciętny, mam wrażenie, że autorka próbuje ciągnąć kilka srok za ogon, tworząc kryminał, wplatając w niego dużo obyczajówki, a za mało emocji, tajemnicy i napięcia, co jest suspensem dość przewidywalnego i mało wciągającego finału przynajmniej dla mnie.

Zatem kryminały, które pisze pani Camilla dalekie są od kryminałów idealnych i takich, jakie lubię.
Ocena pięć za tą część, myślę, że jest oceną sprawiedliwą.

ChicaDeAyer | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Chciałoby się powiedzieć: 'Uff, wreszcie koniec!'. Strasznie wymęczyła mnie ta książka i w tym przypadku nie jest to żaden komplement. Umówmy się, ten gatunek nie należy do szczególnie rozwijających, sięga się po niego w celu stricte rozrywkowym - a ja przyjemności z czytania 'Niemieckiego bękarta' nie czerpałam.

Czułam się jakbym miała styczność ze zjawiskiem deja vu - towarzyszyły mi te same uczucia, co przy lekturze debiutanckiej 'Księżniczki z lodu'. Wcale nie wciągnęła mnie fabuła, akcja się wlokła, a po odłożeniu książki na bok, nie miałam wewnętrznej potrzeby by dowiedzieć się co dalej. Strasznie przegadany twór wyszedł spod ręki p. Lackberg, oj strasznie. W dodatku autorka tym razem przeszła samą siebie w zepchnięciu wątku kryminalnego na bardzo odległy plan. No dobrze, opisane przez nią wydarzenia wpływają na ogólny odbiór sagi jako całości, ale tej konkretnej jednostce, w postaci książki, raczej zaszkodziły. W końcu człowiek chciałby się dowiedzieć czegokolwiek o tym, co...

Kucu | 2015-01-28
Przeczytana: styczeń 2015

To już piąty tom z serii książek o Erice Falck i Patriku Hedstromie i zdecydowanie autorka nie zwalnia tempa! Osobiste powiązania bohaterów z zagadkowymi morderstwami dodają pikanterii i sprawiają, że nie można oderwać się od czytania. Jeden z najlepszych tomów jakie do tej pory się ukazały. Z niecierpliwością zabieram się za kolejną cześć i mam nadzieję, że i tym razem się nie zawiodę!

Anika | 2012-10-28
Przeczytana: 26 października 2012

Piąta część sagi kryminalnej autorstwa pani Camilli Lackberg trzyma poziom. Możemy śledzić dalsze losy bohaterów znanych z poprzednich części, pojawiają się też ciekawe nowe postacie i związane z nimi wątki. Intryga kryminalna także ciekawa, aczkolwiek rozwiązanie zagadki da się przewidzieć (nie ma to jednak wielkiego znaczenia). Książkę czyta się świetnie, naprawdę wciąga.

Liza | 2013-03-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2013

Autorka umiejętnie połączyła kryminalną intrygę z wciągającymi wątkami psychologiczno-moralnymi.
Wątek kryminalny to zagadka morderstwa emerytowanego historyka. Komu przeszkadzał ten spokojny, starszy pan? Czy ma to związek z przeszłością wojny? Dlaczego zginął, czyżby wiedział o czymś… ważnym, co nie powinno ujrzeć światła dziennego? Potem jest kolejna śmierć, szokujące wyznania, czy te sprawy się łączą ze sobą? Kim jest postać Hanza, co ma wspólnego z bohaterami? Dlaczego teraz prawda zaczyna wychodzić na jaw?
To historia także o tym, jak przeżycia wojenne zmieniły ludzi, kim się stali potem i co utracili. Axel przeżył piekło złapany przez Niemców i trafił do obozu koncentracyjnego, gdzie przeżycia zabijały w nim człowieczeństwo. To również opowieść o życiu w kłamstwie, o nazwaniu czegoś dobrem i złem, a potem przekonaniu się, że nie zawsze jest to tak, jasne jak by się pragnęło. Fakt, jest łatwiej, jeśli nie widzi się stanów pośrednich. Ale to czasem oszukiwanie samego...

Koronczarka | 2014-03-10
Przeczytana: 10 marca 2014

Świat książek Camilli Lackberg jest światem pod pewnymi względami idealnym. Dobre małżeństwa (po przejściach) żyją i rozmnażają się szczęśliwie, traktując się z należnym szacunkiem i sprawiedliwie dzieląc się obowiązkami domowymi. Spokojnie żyje się także parze lesbijek, akceptowanych i otoczonych powszechną sympatią. Aż dziwne, że w takim idealnym społeczeństwie przydarzają się zbrodnie i policja ma co robić. No ale dobrze, że się przydarzają, bo inaczej człowiek nie mógłby się zanurzyć w tym ładnym i poprawnym politycznie otoczeniu.

Kolekti.pl - pierwszy serwis finansowania społecznego dedykowany audiobookom w Polsce!

Stworzony z myślą o pasjonatach audiobooków, mechanizm działania nowego serwisu bazuje na crowdfundingu i pozwala klientom wybierać tytuły pojawiające się na rynku.