Niemiecki bękart

Tłumaczenie: Inga Sawicka
Cykl: Saga o Fjällbace (tom 5)
Wydawnictwo: Czarna Owca
1 105
2 645
3 004
1 183
Tyskungen
Ag2S

Piąta część bestsellerowej sagi kryminalnej. Dlaczego matka Eriki Falck trzymała stary nazistowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która w końcu postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a w dwa dni później zostaje zamordowany. Czy to...

Piąta część bestsellerowej sagi kryminalnej.

Czy to możliwe, że wizyta Eriki uruchomiła ciąg zdarzeń, który doprowadził do jego śmierci? I kto posunąłby się do tego, by dawne sprawy nie wyszły na jaw?

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly/niemiecki_bekart,p1292905324

Paco | 2016-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Skarbnica wiedzy.
O tym, w którym tygodniu płód wykształca uszy.
O malca ząbkowaniu i pupy przewijaniu.
O gaworzeniu bobasów i fanaberiach młodziasów.
O tym, że teściowa powinna mieć dwa zęby. Jeden do otwierania zięciowi piwa.
Drugi, żeby ją bolał.
O zbawiennym wpływie salsy na tłuszczu wyręby i kryptoreklamie ,, Syrenki,, - kolejnej ględy.
Trochę mniej za to, zasłyszymy o tropieniu kilerów.
Zbaranieni zaobserwujemy, że nie kupiliśmy kryminału. Zainwestowaliśmy w harlequina, poradnik małżeński, książkę kucharską, samouczek kynologiczny, vademecum psychologiczne i przyspieszony kurs tańca towarzyskiego. Bohaterom powieści stają przed oczami twarze z przeszłości.
A nam mroczki.
Agencja raitngowa ,,Paco’s and Paco’s,, obniża wiarygodność podmiotu o nazwie ,,Läckberg,, do poziomu BBB - - - .

Hania | 2015-07-09
Przeczytana: 20 czerwca 2015

To już jest piąte moje spotkanie ze wspaniałymi bohaterami mieszkającymi w Fjalbece. Tak jak pisałam komentarz poprzedniej części, chciałam, by wątek Eriki się rozwinął...tak się stało. Tym razem najwięcej uwagi skupiało się na niej oraz na wątkach historycznych. Zauważyłam też, że autorka w każdej kolejnej książce, próbuje nam przybliżyć, zaznajomić nas bardziej z postacią komisarza Mallberga. Na poczatku jego charakter był nie do zniesienia, zaborczy, samolubny, egoista. Z czasem zaczyna łagodnieć i pojawiają się w nim " ludzkie" cechy, uwidacznia się miłość, radość, przywiązanie. Podobało mi się to, że Camilla w ten właśnie sposób wykreowała tą postać i nadała jej sens w tej sadze kryminalnej.
Piorunem przeczytałam książkę z mocnym zaciekawieniem, mimo iż nie przepadam, za takimi wątkami historycznymi, to całość była extra:)
Polecam bardzo!

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piąty tom sagi o Fjällbace jest bardzo nierówny. Ma wiele zalet, głównie te, które doceniałam w poprzedniej części, więc ich wymieniać nie będę. Sam pomysł na szperanie w przeszłości matki Eriki jest w porządku, a powiązania z wojną też mi przypadły do gustu, bo tematyka II WŚ należy do moich zainteresowań.
Niestety tym razem mogę wymieniać również wady, których wcześniej nie było lub może nie rzucały się tak w oczy. Dlatego ocena będzie niższa niż w przypadku poprzednich części.

Wymieniając wady zgadzam się z opinią Gwiazdki.
Pierwszą i chyba najcięższą wadą jest tytuł. Jest jak wielki żółty neon wskazujący na rozwiązanie zagadki. Zupełnie bez sensu psuje intrygę i naprowadza nas na rozwiązanie szybciej niż pies myśliwski wywącha ustrzelone zwierzę. Taki to właśnie strzał w stopę, jak już jesteśmy w klimacie broni palnej.

Drugą wadą jest dla mnie wysłanie Patrika na urlop tacierzyński i spiknięcie go z byłą żoną. Wątek ten jest przewidywalny aż do bólu, moim zdaniem można...

Arek | 2018-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2018

"Niemiecki bękart" mnie nie zawiódł, ale również nie powalił na łopatki.
Akcja toczy się dosyć leniwie, w końcu to Fjällbaka.

Przyznam że powieść jest dobrze skonstruowana. Wątków mamy bardzo dużo, ale większość się ze sobą łączy i wzajemnie uzupełnia.
Autorka dozuje nam nowe fakty, jakby były lekiem, w rozsądnych dawkach, jednak bez długich przerw, tak by lek mógł działać.

Powieść dobrze się czyta, jest napisana lekkim piórem i bardzo przyjemna w odbiorze.
W dialogach, pojawia się za dużo powiedzeń, które co jakiś czas się powtarzają, to mnie drażniło.

Śledztwo w sprawie morderstwa Erika Frankla posuwa się opieszale.
O sprawdzeniu bilingów i operacji bankowych zamordowanego, funkcjonariusze z Tanumshede przypominają sobie po dwóch tygodniach śledztwa.

Dla rozwiązania tajemnicy morderstwa bardzo ważne jest poznanie przeszłości ofiary. A ta przeszłość wiąże się z matką Eriki Falck, Else Mostrom, jej koleżanką Brittą i Fransem Ringholmem. Razem z Erikiem tworzyli oni małą...

teri | 2013-09-23
Przeczytana: 22 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nastepna,bardzo dobra czesc tej sagi kryminalnej.Mozna powiedziec,ze jedna z lepszych.Wyjasnia sie tajemnica matki Eriki.Zwiazane sa z tym az trzy morderstwa.Sledzimy rowniez ciag dalszy zycia prywatnego bohaterow tej sagi. W tej czesci,najbardziej rozbroil mnie Bertil Mellberg-il grande szef.Znalazl nastepna,nowa milosc i co lepsze,towarzysza w postaci psa.Czyta sie szybko,jak wszystkie czesci i zaciekawia.Polecam!Un altra interesante parte di serie criminale...

adawid | 2017-07-29

Kolejna odsłona przygód Eriki i Patrika. Wydawałoby się, że ich życie przez pewien okres będzie pozbawione śledztw, zagadek kryminalnych czy kontaktów z mordercami. Niestety nie, a zaczęło się niepozornie - od śmierci starszego pana, u którego Erika nie dawno była, potem pamiętniki jej mamy mówiące zgoła coś innego niż Erika pamięta i kolejne morderstwo. Chcąc nie chcąc główni bohaterowi ponownie rozwiązywali sprawę zabójstw choć nieco z drugiego planu, gdyż Patrik był na urlopie ojcowski, a Erika pisała nową książkę. Jednak jedno i drugie długo nie wytrzymało i zaczęło angażować się w sprawę tym bardziej, że dotyczyła ona przeszłość Elsy (matki Eriki). I tak po nici do zwoju, zabójca został odnaleziony. Jednak czy na pewno policjanci go schwytali? Co miał on wspólnego z matką Eriki i dlaczego ona była kiedyś radosną, cieszącą się życiem dziewczyną, a potem zimnym jak lód człowiekiem? Polecam :)

Kiwi_Agnik | 2016-05-16
Przeczytana: 16 maja 2016

"Kto nie kocha, nie musi się obawiać utraty"

Im dalej w las, tym bardziej jestem znużona twórczością pani Läckberg i mogę już śmiało stwierdzić, że nie będę się zaliczała do jej zagorzałych fanów.

Uwielbiam kryminały, ale w powieściach szwedzkiej pisarki nie mogę się dopatrzeć tej ikry, która "rodzi" wciągające kryminalne "story", które pochłania na całe godziny i zatraca czytelnika w czasie.

Owszem "Niemieckiego bękarta" czyta się bardzo dobrze, a wątki wojenne są nawet frapujące, ale jako całość oceniam ten kryminał, jako kryminał przeciętny, mam wrażenie, że autorka próbuje ciągnąć kilka srok za ogon, tworząc kryminał, wplatając w niego dużo obyczajówki, a za mało emocji, tajemnicy i napięcia, co jest suspensem dość przewidywalnego i mało wciągającego finału przynajmniej dla mnie.

Zatem kryminały, które pisze pani Camilla dalekie są od kryminałów idealnych i takich, jakie lubię.
Ocena pięć za tą część, myślę, że jest oceną sprawiedliwą.

Kucu | 2015-01-28
Przeczytana: styczeń 2015

To już piąty tom z serii książek o Erice Falck i Patriku Hedstromie i zdecydowanie autorka nie zwalnia tempa! Osobiste powiązania bohaterów z zagadkowymi morderstwami dodają pikanterii i sprawiają, że nie można oderwać się od czytania. Jeden z najlepszych tomów jakie do tej pory się ukazały. Z niecierpliwością zabieram się za kolejną cześć i mam nadzieję, że i tym razem się nie zawiodę!

ChicaDeAyer | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Chciałoby się powiedzieć: 'Uff, wreszcie koniec!'. Strasznie wymęczyła mnie ta książka i w tym przypadku nie jest to żaden komplement. Umówmy się, ten gatunek nie należy do szczególnie rozwijających, sięga się po niego w celu stricte rozrywkowym - a ja przyjemności z czytania 'Niemieckiego bękarta' nie czerpałam.

Czułam się jakbym miała styczność ze zjawiskiem deja vu - towarzyszyły mi te same uczucia, co przy lekturze debiutanckiej 'Księżniczki z lodu'. Wcale nie wciągnęła mnie fabuła, akcja się wlokła, a po odłożeniu książki na bok, nie miałam wewnętrznej potrzeby by dowiedzieć się co dalej. Strasznie przegadany twór wyszedł spod ręki p. Lackberg, oj strasznie. W dodatku autorka tym razem przeszła samą siebie w zepchnięciu wątku kryminalnego na bardzo odległy plan. No dobrze, opisane przez nią wydarzenia wpływają na ogólny odbiór sagi jako całości, ale tej konkretnej jednostce, w postaci książki, raczej zaszkodziły. W końcu człowiek chciałby się dowiedzieć czegokolwiek o tym, co...

Anika | 2012-10-28
Przeczytana: 26 października 2012

Piąta część sagi kryminalnej autorstwa pani Camilli Lackberg trzyma poziom. Możemy śledzić dalsze losy bohaterów znanych z poprzednich części, pojawiają się też ciekawe nowe postacie i związane z nimi wątki. Intryga kryminalna także ciekawa, aczkolwiek rozwiązanie zagadki da się przewidzieć (nie ma to jednak wielkiego znaczenia). Książkę czyta się świetnie, naprawdę wciąga.