Kobiety

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Konur
978-83-61006-99-2
Alex

Kiedy Islandia ogłosiła bankructwo, na rynku pojawiła się powieść Steinara Bragiego Kobiety. Nakład rozszedł się na pniu, choć nie była to książka ku pokrzepieniu serc. Wręcz przeciwnie – Bragi wkurzył wszystkich. Obraził uczucia narodowe i obnażył brak równości w rzekomo egalitarnym społeczeństwie. Pokazał przemoc, na jaką narażone są Islandki. Czytelnicy trzęśli się z wściekłości, ale nie mogli się oderwać od książki.

Kobiety to nie tylko głęboka krytyka społeczeństwa w stanie kryzysu, to przede wszystkim świetnie napisany thriller polityczny.

źródło opisu: krytyka polityczna

źródło okładki: krytyka polityczna

Joanna | 2015-01-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Skandynawia
Przeczytana: 05 stycznia 2015

Oryginalna powieść o nowatorskim spojrzeniu na dezintegrację osobowości kobiety pod wpływem stresu , osobistych traumatycznych przeżyć na tle nowej rzeczywistości , jakim jest kryzys gospodarczy i społeczny Islandii.
Powieść prowokująca do myślenia , destrukcyjna z licznymi odniesieniami do awangardowej sztuki ( kontrowersyjna wystawa Josepha Novaka ) przedstawiającej Zło . W powieści dominuje nastrój tajemniczości, niepokoju, gniewu i depresji , który komponuje się z odczuciami głównej bohaterki Evy przybyłej do Reykjaviku z Nowego Jorku w ślad za byłym partnerem życiowym.
Powieść o przypisanych kobiecie rolach społecznych, zadająca pytanie czy są one natury biologicznej czy tradycji i narzuconej umowy społecznej. Symbolem ról jest maska w ścianie apartamentu hotelu , do której Eva przykłada twarz.
Bohaterka próbuje dociec dlaczego poniosła porażkę jako partnerka , matka czy kochanka, odkryć stawiane wobec niej oczekiwania oraz wzorzec zachowań typowych dla kobiety ,...

Zapiskispodpoduszki | 2013-10-15
Przeczytana: 2012 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ta książka była dla mnie trudna. Nie, nie do czytania. Bo język powieści jest jak najbardziej w porządku, ale już jej treść nie jest taka. Historia opowiedziana przez Steinara Bragi była o mile oddalona od tego, co sobie wyobrażałam po przeczytaniu opisu książki. Zaskoczyła mnie i zostawiła z mieszanymi uczuciami. Raz wydaje mi się, że nie zrozumiałam nic albo prawie nic z tej książki, że nie dostrzegłam tego, co zawarł w niej pisarz; ale już za chwilę myślę sobie: "Ale tam nic nie ma! Czego się tam doszukiwać? Zwykła historia nieszczęśliwej kobiety, wykolejonych ludzi mieniących się intelektualistami i artystami, bez głębszego sensu.Właściwie bez jakiegokolwiek sensu ...". I tak walczę z tymi wrażeniami od kilku miesięcy. Sami się przekonajcie.

"Eva stuknęła ją popielniczką w głowę, lekko, i ponownie w czoło, jakby chciała wycelować, a potem wstąpił w nią szał i waliła staruchę popielnicą w łeb raz po razie, z całej siły; krew ciurkała z twarzy, nosa, kącików ust i spod powiek, a...

mrvengeance | 2014-01-02

Pozycja, która zbiła mnie totalnie z pantałyku. Dawno nie czytałem tak ''pochrzanionej'' książki, która wciągnęła mnie bez reszty. Jeśli ktoś liczy na kolejny seryjny kryminał ze skandynawskiej rodziny może się grubo rozczarować.Ten tajemniczy klimat zniewolenia, nieoczywista akcja tworzą świeżą, krwistą jakość. Postmodernistyczny thriller tylko dla poszukiwaczy nowych wrażeń. Śmiem twierdzić, że David Lynch jeśli szukałby literackiego natchnienia, byłby zadowolony !

Alfalfa | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

Powieść inna niż wszystkie - daje po głowie, odpycha i przyciąga. Zadaję sobie pytanie: "po jaką cholerę ja to czytam", ale po chwili kontynuuję i kończę w 2 dni. Z początku fabuła wydaje się realistyczna, ale zaraz ma się wrażenie, że akcja wciąga odbiorcę w jakąś surrealistyczną, okrutną grę. Można tę powieść różnie interpretować, nic tam nie jest jednoznaczne; dla mnie było to studium swoistej schizy kobiety we współczesnym społeczeństwie, zderzenie jej roli i oczekiwań wobec niej, kutych przez tysiąc lat w świecie dominacji mężczyzn, z jej indywidualnością, pragnieniami, słabościami. Wszechobecna atmosfera nienawiści nie wprawia w dobry humor.
Plus za bardzo dobre tłumaczenie p. Jacka Godka.

Lea | 2016-02-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 lipca 2015

To jedna książek od których nie mogłam się oderwać. Przeczytałam ją dość dawno, lecz zapadła mi w pamięć.

Główna bohaterka powieści znajduje się w krytycznym momencie swojego życia - przeżywa ostry kryzys. W uporaniu się z nim ma jej pomoc przeprowadzka z USA do Islandii, gdzie wprowadza się do luksusowego apartamentu w wieżowcu. Wydarzenia kolejnych dni przypominają trochę sen, niestety koszmarny.

Warto przeczytać - zarwana noc gwarantowana.

lkjhgfd | 2015-04-03
Przeczytana: 15 marca 2015

"Kobiety" chciałam przeczytać odkąd znalazłam fragment na stronie jednej z księgarni. Język, którym posługuje się autor wciągnął mnie natychmiast i nie pozwolił o książce zapomnieć.
Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się po tej lekturze niczego poza kolejnym skandynawskim kryminałem, trochę dziwiło mnie jednak czemu akurat KP ją wydała. Do teraz mam mieszane uczucia na temat tej książki. Przeczytałam ją 2 tygodnie temu i dalej nie jestem w stanie określić się czy jest to po prostu wciągająca historia o niczym czy majstersztyk pokazujący miotanie się kobiet we współczesnym społeczeństwie dość "feministycznego" kraju. Trudno mi też stwierdzić czy nie dodaję metafor w miejsca gdzie ich nie ma w iście licealne "co autor miał na myśli". Ale wszystkie niejednoznaczności i dość swobodna możliwość interpretacji jest tym co sprawia, że książki nie zapomnę i na pewno po nią wrócę.

Booka | 2011-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przyznać muszę, że nie spodziewałam się po książce tego, co ostatecznie dostałam. Trochę się skrzywiłam na określenie thriller polityczny, bo to zazwyczaj nie moje klimaty. Niestety (albo stety) nie wiem praktycznie nic o sytuacji politycznej na Islandii i dlatego nie potrafiłam odczytać tego politycznego przesłania książki. Wyczytałam, że 'Kobiety' narobiły sporego szumu na Islandii. Na mnie wrażenie wywarła spore, ale podejrzewam, że mimo wszystko niewiele to miało wspólnego zamysłem autora. Potraktowałam to przede wszystkim jako cegiełkę w dyskusji na temat granic sztuki i czy rzeczywiście artystom wolno wszystko, żeby udowodnić ludziom, iż nie podlegają żadnym prawom czy zasadom. I niesmak mi pozostał, mimo wszystko.

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2009 rok

skandynavian power, to jest to, wielowątkowa powieść intrygująca od samego początku, nie pozwalająca zasnąć, podczas czytania może cieknąć ślinka, otwarty język i poglądy autora sprawiają, że tworzy się powieść pisana jakby w hipnotycznym transie, pikantna, elokwentna, odkrywcza, z zapędami moralnymi

Mika Łukasik | 2016-03-02

Podczas czytania pierwszej części wciąż zadawałam sobie pytanie "po co to czytam?". Gdy dotarłam do części drugiej, nie mogłam się oderwać - skończyłam książkę tego samego dnia. Chłonęłam wszystko, każde zdanie. Pobudzenie, dezorientacja, nieoczywistość akcji. To zdecydowanie książka, w której niczego nie można przewidzieć; wszystko, co się dzieje, wydaje się abstrakcyjne. Idealnie pokazane zmiany psychiki podczas zniewolenia.

Piotr | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Może się mylę, ale tak się zastanawiam czy główna bohaterka nie została przez autora potraktowana jako Islandia, a ci wszyscy zwyrodnialcy to światowa finansjera.
Książka godna polecenia.