Zaprzysiężona dziewica

Seria: Swoimi ścieżkami
Wydawnictwo: DodoEditor
Vergine giurata
literatura albańska, kobiety

Można je spotkać w bałkańskich górach, w Albanii nazywane są „zaprzysiężonymi dziewicami” – virgijneshë. Można je spotkać, ale można ich nie zauważyć – ubrane jak mężczyźni wykonują męskie zajęcia i zawody, noszą strzelbę, palą papierosy, a młodsze z nich w miastach pracują jako kierowcy tirów. Zgodnie z tradycją złożyły śluby wiecznej czystości i przyjęły rolę mężczyzny, by pod męskim imieniem dbać o honor rodu. Niektóre z nich, w tajemnicy przed surową opinią publiczną, uczyniły to z powodów osobistych.

Nawet ci, którzy, znając ten egzotyczny obyczaj, rozszyfrują tożsamość głównego bohatera – zagubionego na lotnisku w Waszyngtonie młodego Albańczyka, Marka Dody – dadzą się porwać intrygującej opowieści o źródłach jego decyzji o przemianie w mężczyznę. A to dopiero początek historii!

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

| 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Prawo Kanun. Prawo, które do dzisiaj funkcjonuje w północnej Albanii. Kodeks, zgodnie z którym, domeną kobiety jest dom a sfera poza nim należy do mężczyzny. Kobieta przychodzi na świat po to, aby służyć mężczyźnie, wyjść za mąż i urodzić dzieci. Jeśli jednak chce żyć sama, być sobie sterem, żeglarzem i okrętem zostaje vergjineshe - zaprzysiężoną dziewicą. Na mocy złożonej przysięgi uzyskuje prawa i przywileje przysługujące mężczyznom. Ale czy po kilkunastu latach udawania mężczyzny - w sposobie chodzenia, wysławiania się, sposobie bycia -można na nowo stać się kobietą? Pozostawiam to do rozważenia przyszłym czytelnikom. Na mnie lektura zrobiła ogromne wrażenie i wywołała wiele emocji.

Isadora | 2011-05-26
Na półkach: Powieść, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 maja 2011

Odkąd pamiętam poznawanie obyczajów i tradycji różnych kultur jest moją pasją i nigdy nie przepuszczam okazji, by pogłębić swą wiedzę na ten temat. Dlatego też, zaciekawiona tytułem tej książki postanowiłam przekonać się, co się za nim kryje. Jednak dopiero opis z okładki zaintrygował mnie do tego stopnia, że nie mogąc się oprzeć nagłej chęci bez wahania zagłębiłam się w lekturze.
Moja wiedza na temat Albanii jest mocno ograniczona do zaledwie garści podstawowych faktów geograficznych, dlatego też z ochotą postanowiłam zmienić ten stan rzeczy. Zwłaszcza, ze okazja sama wpadła mi w ręce - i to całkiem dosłownie.
Książka przeniosła mnie w dziki świat albańskich gór i ich hermetycznej, niezwykle surowej społeczności, której wszelkie aspekty życia społecznego, ekonomicznego i rodzinnego od wieków ustala i reguluje Kanun - czyli zbiór tradycyjnych praw przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Zgodnie z jego literą kobieta znajduje się na najniższym szczeblu społecznym, jej życie...

Karolina | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

„Nic nie napawało większym lękiem niż Kanun. Jego wola była mroczna i lśniąca niczym powracający koszmar senny. (str. 151)

Kanun to wielowiekowy kodeks prawa zwyczajowego obowiązujący głównie w północnych częściach terytorium Albanii.
„Zaprzysiężona dziewica” przedstawia historię albańskiej kobiety która zgodnie z prawem Kanunu zdecydowała się na kulturową zmianę płci, stając się odtąd w oczach społeczeństwa mężczyzną- Markiem.

Szczerze mówiąc brakuje mi słów aby opisać tę książkę. Wzbudziła we mnie ogromne emocje, sprowokowała do przemyśleń. To wydaje się tak nierealnme, że jeszcze w dzisiejszych czasach istnieją małe, hermetyczne, tradycyjne społeczności, odseparowane od reszty świata, zapomniane przez wszystkich, gdzie życie rządzi się własnymi prawami. Gdzie młoda kobieta aby bronić honoru rodziny była zmuszona do podjęcia tak drastycznych kroków. To zupełnie inny świat.
Historia Hany jest niezwykle wciągająca. Książkę czytałam z zapartym tchem i ściśniętym sercem,...

nieidentyczna | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Mark jest z pozoru zwyczajnym Albańczykiem - ciężko pracującym i szanowanym wśród ludzi. Wiedzie samotne i monotonne życie. Z wyglądu jest może nieco bardziej chudszy, mizerniejszy, a może i delikatniejszy od innych mężczyzn. Jednak nie spotykają go z tego powodu żadne przykrości. Należy mu się szacunek, bo wybrał prawo Kanunu, czyli zbioru tradycyjnych praw regulujących albańskie życie.

I pewnie w tej historii nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Mark jest… kobietą, zaprzysiężoną dziewicą (Virgjineshë), która wolała wybrać życie samotnego mężczyzny i ślubować dozgonną czystość niż wyjść za mąż z przymusu.

Elvira Dones, albańska pisarka i scenarzystka filmowa, zainspirowana prawem Kanunu oraz nieco skrywaną tradycją swojego kraju, napisała książkę, w której opowiada sfabularyzowane (ale bardzo wiarygodne) losy zaprzysiężonej dziewicy. Dotyka tak trudnego i intymnego tematu w sposób profesjonalny. Tworzoną akcję wzbogaca o niezbędne fakty historyczne, z pewną...

Agnieszek | 2015-06-23
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Zapada w pamięć częściowo treścią, częściowo dysonansem.
Temat nośny - zderzenie kultur: tradycja kontra swoboda, narzucona(?) rola kontra indywidualizm.

To jest książka o miłości największej: do bliskiej osoby, którą się kocha i przeklina jednocześnie, o którą się walczy z przeznaczeniem, ze świadomością przegranej.
O miłości odstawionej na boczny tor.
O miłości do młodości i szans, które ona niesie. Bohaterka spotyka przyjaciółkę sprzed przemiany i ma świadomość, jak niewiele i jak wiele je dzieli.

O miłości do siebie wreszcie - spłyconej przez autorkę niepotrzebnymi wstawkami feminizującymi (kto wie, może dlatego tylko ta książka mogła liczyć na wydanie?).

Cóż, tytuł też mi zgrzyta - a przecież i temat, i sam pomysł naprawdę mają moc!

Polecam czytać i myśleć.

Shahrivar | 2013-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2013

Dziwna książka o dziwnej kobiecie.
Opis życia w komunistycznej Albanii oraz zwyczaju przejmowania przez kobietę roli mężczyzny wydał mi się niezwykle fascynujący. Autorka interesująco przedstawiła mentalność Albańczyków i ich folklor.
Gorzej z resztą. Niezbyt mogłam się wczuć w charakter Hany i jej relacje z Connorem oraz rodziną w USA. Z jednej strony dobrze rozumiałam jej motywy, z drugiej, jej zachowania bywały często dla mnie irracjonalne.
Niemniej książka jest warta przeczytania z antropologicznego punktu widzenia. Gdyby nie ona, nie dowiedziałabym się o istnieniu "zaprzysiężonych dziewic" w Albanii. Wolałabym jednak, żeby miała ona formę reportażu opartego na wspomnieniach prawdziwych kobiet-mężczyzn, a nie fikcji literackiej utworzonej na ich kanwie.

Waszka | 2013-03-11
Przeczytana: 2012 rok

Niezwykła historia Albanki, która zdecydowała się na kulturową zmianę płci. Zachowując ciało kobiety przyjęła rolę i sposób życia mężczyzny, a wszystko po to, by móc skutecznie opiekować się chorym wujem.

Piękna, wciągając lektura. Polecam ją każdemu, kto ma ochotę przeczytać "coś" innego.

Sylwia | 2013-11-13

Chociaż z zasady unikam tego typu książek jak ognia (żeby się nie denerwować) ta była warta przeczytania i warta jest polecenia.
Kanun (nie miałam pojęcia że istnieje takie prawo i mimochodem skonfrontowałam je w myślach z koranem) Albania, kobiety-mężczyźni. Brzmi dziwnie i dziwnie jest. Jednak akcja książki jest wciągająca, retrospekcje i powrót do czasów dzisiejszych sprawiają że nie można się nudzić, niektóre rozdziały składają się z krótkich przemyśleń głównej bohaterki i anegdotek - co bardzo korzystnie wpływa na odbiór całości. Warto przeczytać. Po lekturze nie mogłam przestać zadawać sobie pytania "czy to że każe się kobiecie wcielić w rolę mężczyzny jest aż tak straszne?" mój umysł podpowiada mi, że mogło być przecież gorzej : klasztor, przymus małżeństwa z obleśnym starcem i takie przypadki zna przecież życie. Skończyło się na tym, że polecam książkę wszystkim znajomym a później dyskutujemy na ten temat. Dzielcie się swoimi opiniami, bardzo chętnie przeczytam!

Iwona | 2013-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 08 września 2013

Powieść oparta na faktach. Młoda, 20-letnia Albanka podejmuje decyzję, która diametralnie zmienia jej życie. Z kobiety staje się mężczyzną. Nie, nie jest transwescytką, transseksualistką, czy homoseksualistką. Taki zwyczaj jest kultywowany na północy Albanii i jest zgodny z Kanun. Kobieta, która chce przedłużyć ród, może stać się mężczyzną. Takie kobiety nazywa się zaprzysiężonymi dziewicami.

Już sam tytuł bardzo mnie zaintrygował, a przeczytawszy opis wydawcy, postanowiłam sięgnąć po książkę. Nie żałuję swojej decyzji. Opowiada ona o trudnościach, które może napotkać osoba, która mieszkała w miejscu odciętym od mediów, wygód. Przedstawia dramat młodej dziewczyny, która musiała przejąć wszystkie obowiązki związane z utrzymanie domostwa. Wstrząsająca opowieść o walce z samą sobą.

Zapraszam na: ja-ksiazkoholik.blogspot.com

Asia | 2016-09-23

Niesamowicie ciekawa opowieść, która nie tylko przybliża czytelnikowi prawo Kanun, ale przede wszystkim pozwala przyjrzeć się zmianom, które dokonywały się w świadomości kobiety, gdy decydowała się ona na zostanie 'zaprzysiężoną dziewicą'.