Zaprzysiężona dziewica

Seria: Swoimi ścieżkami
Wydawnictwo: DodoEditor
Vergine giurata
literatura albańska, kobiety

Można je spotkać w bałkańskich górach, w Albanii nazywane są „zaprzysiężonymi dziewicami” – virgijneshë. Można je spotkać, ale można ich nie zauważyć – ubrane jak mężczyźni wykonują męskie zajęcia i zawody, noszą strzelbę, palą papierosy, a młodsze z nich w miastach pracują jako kierowcy tirów. Zgodnie z tradycją złożyły śluby wiecznej czystości i przyjęły rolę mężczyzny, by pod męskim imieniem dbać o honor rodu. Niektóre z nich, w tajemnicy przed surową opinią publiczną, uczyniły to z powodów osobistych.

Nawet ci, którzy, znając ten egzotyczny obyczaj, rozszyfrują tożsamość głównego bohatera – zagubionego na lotnisku w Waszyngtonie młodego Albańczyka, Marka Dody – dadzą się porwać intrygującej opowieści o źródłach jego decyzji o przemianie w mężczyznę. A to dopiero początek historii!

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Zuba | 2017-05-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 07 maja 2017

Tytuł mnie drażnił, taki pod publiczkę, "dziewica" zawsze przyciągnie ciekawskich. Okładka jednak nie zapowiadała prostej pogodnej historii - przedstawia zdjęcie fragmentu twarzy, równie dobrze męskiej co kobiecej. Bo bohaterka jest tytułową zaprzysiężoną dziewicą, która wyrzekła się swojej płci, nie dlatego, że czuła się obco i źle, a dlatego, że w miejscu gdzie żyła tylko tak mogła uniknąć niechcianego małżeństwa i zapewnić sobie swobodę wyboru. Najbardziej szokujące dla mnie było to, że sytuacja taka miała miejsce nie tak dawno, w latach 80-tych XX wieku, i nie tak daleko, bo w Albanii.

Bohaterkę widzimy w dwóch okresach życia - kiedy wchodziła w rolę mężczyzny - i nikogo to nie dziwiło, wręcz przyjęte zostało to z aprobatą - oraz kiedy wracała do siebie, do bycia kobietą. Autorka przemyca w powieści trochę informacji o Albanii u schyłku rządów Hodży, po upadku komunizmu i trochę o sytuacji emigracji albańskiej w USA. Pisze o trudnym życiu w górach, o surowym kodeksie honorowym...

| 2014-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2014

Prawo Kanun. Prawo, które do dzisiaj funkcjonuje w północnej Albanii. Kodeks, zgodnie z którym, domeną kobiety jest dom a sfera poza nim należy do mężczyzny. Kobieta przychodzi na świat po to, aby służyć mężczyźnie, wyjść za mąż i urodzić dzieci. Jeśli jednak chce żyć sama, być sobie sterem, żeglarzem i okrętem zostaje vergjineshe - zaprzysiężoną dziewicą. Na mocy złożonej przysięgi uzyskuje prawa i przywileje przysługujące mężczyznom. Ale czy po kilkunastu latach udawania mężczyzny - w sposobie chodzenia, wysławiania się, sposobie bycia -można na nowo stać się kobietą? Pozostawiam to do rozważenia przyszłym czytelnikom. Na mnie lektura zrobiła ogromne wrażenie i wywołała wiele emocji.

„Zaprzysiężona dziewica” albańskiej pisarki Elviry Dones opowiada o Hanie – kobiecie, która z pewnych przyczyn zdecydowała się na pełnienie w albańskim społeczeństwie męskiej roli płciowej. Jest to zgodne z prawem Kanun, obowiązującym do niedawna (a może nadal obowiązującym? nie mam na ten temat informacji) w górzystych rejonach Albanii. Prawo to dotyczy na przykład tego, że kobieta nie może żyć samodzielnie, w związku z tym jeśli chce to robić – lub jeśli zmarli wszyscy męscy członkowie rodziny – musi w oczach społeczeństwa stać się mężczyzną.

Historia głównej bohaterski zaczyna się w momencie jej emigracji do Stanów Zjednoczonych, gdzie próbuje ona rozpocząć swoje życie na nowo, i obfituje w liczne retrospekcje pozwalające poznać jej młodość oraz przyczynę podjęcia przez nią decyzji o staniu się mężczyzną. Poznajemy także trochę kultury Albanii (zwłaszcza północnej) i emocje towarzyszące Hanie na różnych etapach jej życia. Niestety jednak książka pozbawiona jest głębszej analizy...

Isadora | 2011-05-26
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 26 maja 2011

Odkąd pamiętam poznawanie obyczajów i tradycji różnych kultur jest moją pasją i nigdy nie przepuszczam okazji, by pogłębić swą wiedzę na ten temat. Dlatego też, zaciekawiona tytułem tej książki postanowiłam przekonać się, co się za nim kryje. Jednak dopiero opis z okładki zaintrygował mnie do tego stopnia, że nie mogąc się oprzeć nagłej chęci bez wahania zagłębiłam się w lekturze.
Moja wiedza na temat Albanii jest mocno ograniczona do zaledwie garści podstawowych faktów geograficznych, dlatego też z ochotą postanowiłam zmienić ten stan rzeczy. Zwłaszcza, ze okazja sama wpadła mi w ręce - i to całkiem dosłownie.
Książka przeniosła mnie w dziki świat albańskich gór i ich hermetycznej, niezwykle surowej społeczności, której wszelkie aspekty życia społecznego, ekonomicznego i rodzinnego od wieków ustala i reguluje Kanun - czyli zbiór tradycyjnych praw przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Zgodnie z jego literą kobieta znajduje się na najniższym szczeblu społecznym, jej życie...

Anne_Joy | 2017-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Z opinią
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Bardzo ciekawa książka dotycząca zupełnie nieznanego mi obyczaju, jakim w Północnej Albanii są zaprzysiężone dziewice. Zgodnie z obowiązującym tam prawem Kanunu kobieta może zamienić się w mężczyznę (czyli ubierać jak on, pracować jak on, zyskać wysoki status społeczny, przebywać z nimi, złożyć przysięgę zachowania czystości i przyjąć męskie imię) kiedy nie chce wyjść za mąż za wybranego dla niej kandydata lub jeśli w jej rodzinie nie ma męskich potomków. Decyzji tej nie można cofnąć. Inaczej grozi to śmiercią.
Autorka stworzyła fabularną opowieść, ale inspirowaną losami prawdziwych zaprzysiężonych dziewic. Poznajemy 34-letniego Marka, a właściwie Hanę, kiedy emigruje do USA do swojej kuzynki po 15 latach życia w Albanii jako mężczyzna. Obserwujemy stopniowy proces jej powrotu do kobiecości, do własnej seksualności i odbudowywania własnego życia. W retrospekcjach z Albanii poznajemy życie Hany, ambitnej, młodej dziewczyny, której los nie oszczędzał, poznajemy motywy jej decyzji,...

Karolina | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

„Nic nie napawało większym lękiem niż Kanun. Jego wola była mroczna i lśniąca niczym powracający koszmar senny. (str. 151)

Kanun to wielowiekowy kodeks prawa zwyczajowego obowiązujący głównie w północnych częściach terytorium Albanii.
„Zaprzysiężona dziewica” przedstawia historię albańskiej kobiety która zgodnie z prawem Kanunu zdecydowała się na kulturową zmianę płci, stając się odtąd w oczach społeczeństwa mężczyzną- Markiem.

Szczerze mówiąc brakuje mi słów aby opisać tę książkę. Wzbudziła we mnie ogromne emocje, sprowokowała do przemyśleń. To wydaje się tak nierealnme, że jeszcze w dzisiejszych czasach istnieją małe, hermetyczne, tradycyjne społeczności, odseparowane od reszty świata, zapomniane przez wszystkich, gdzie życie rządzi się własnymi prawami. Gdzie młoda kobieta aby bronić honoru rodziny była zmuszona do podjęcia tak drastycznych kroków. To zupełnie inny świat.
Historia Hany jest niezwykle wciągająca. Książkę czytałam z zapartym tchem i ściśniętym sercem,...

nieidentyczna | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Mark jest z pozoru zwyczajnym Albańczykiem - ciężko pracującym i szanowanym wśród ludzi. Wiedzie samotne i monotonne życie. Z wyglądu jest może nieco bardziej chudszy, mizerniejszy, a może i delikatniejszy od innych mężczyzn. Jednak nie spotykają go z tego powodu żadne przykrości. Należy mu się szacunek, bo wybrał prawo Kanunu, czyli zbioru tradycyjnych praw regulujących albańskie życie.

I pewnie w tej historii nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Mark jest… kobietą, zaprzysiężoną dziewicą (Virgjineshë), która wolała wybrać życie samotnego mężczyzny i ślubować dozgonną czystość niż wyjść za mąż z przymusu.

Elvira Dones, albańska pisarka i scenarzystka filmowa, zainspirowana prawem Kanunu oraz nieco skrywaną tradycją swojego kraju, napisała książkę, w której opowiada sfabularyzowane (ale bardzo wiarygodne) losy zaprzysiężonej dziewicy. Dotyka tak trudnego i intymnego tematu w sposób profesjonalny. Tworzoną akcję wzbogaca o niezbędne fakty historyczne, z pewną...

Agnieszek | 2015-06-23
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Zapada w pamięć częściowo treścią, częściowo dysonansem.
Temat nośny - zderzenie kultur: tradycja kontra swoboda, narzucona(?) rola kontra indywidualizm.

To jest książka o miłości największej: do bliskiej osoby, którą się kocha i przeklina jednocześnie, o którą się walczy z przeznaczeniem, ze świadomością przegranej.
O miłości odstawionej na boczny tor.
O miłości do młodości i szans, które ona niesie. Bohaterka spotyka przyjaciółkę sprzed przemiany i ma świadomość, jak niewiele i jak wiele je dzieli.

O miłości do siebie wreszcie - spłyconej przez autorkę niepotrzebnymi wstawkami feminizującymi (kto wie, może dlatego tylko ta książka mogła liczyć na wydanie?).

Cóż, tytuł też mi zgrzyta - a przecież i temat, i sam pomysł naprawdę mają moc!

Polecam czytać i myśleć.

Shahrivar | 2013-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2013

Dziwna książka o dziwnej kobiecie.
Opis życia w komunistycznej Albanii oraz zwyczaju przejmowania przez kobietę roli mężczyzny wydał mi się niezwykle fascynujący. Autorka interesująco przedstawiła mentalność Albańczyków i ich folklor.
Gorzej z resztą. Niezbyt mogłam się wczuć w charakter Hany i jej relacje z Connorem oraz rodziną w USA. Z jednej strony dobrze rozumiałam jej motywy, z drugiej, jej zachowania bywały często dla mnie irracjonalne.
Niemniej książka jest warta przeczytania z antropologicznego punktu widzenia. Gdyby nie ona, nie dowiedziałabym się o istnieniu "zaprzysiężonych dziewic" w Albanii. Wolałabym jednak, żeby miała ona formę reportażu opartego na wspomnieniach prawdziwych kobiet-mężczyzn, a nie fikcji literackiej utworzonej na ich kanwie.

Waszka | 2013-03-11
Przeczytana: 2012 rok

Niezwykła historia Albanki, która zdecydowała się na kulturową zmianę płci. Zachowując ciało kobiety przyjęła rolę i sposób życia mężczyzny, a wszystko po to, by móc skutecznie opiekować się chorym wujem.

Piękna, wciągając lektura. Polecam ją każdemu, kto ma ochotę przeczytać "coś" innego.