Hohaj
literatura szewdzka
Ag2S

Hohaj to dwie historie o miłości rozgrywające się w magicznej przestrzeni dalekiej Północy. Kobieta zrozpaczona śmiercią ukochanego wyrusza na śnieżne pustkowia dalekiej krainy Hohaj, gdzie zima trwa niemal cały rok. Niespodziewanie trafia tam na ślady poruszającej historii sprzed kilkudziesięciu lat. Poznaje losy tajemniczego włóczęgi Arona oraz Iny, która po raz pierwszy sprzeciwia się upokarzającemu ją ojcu. Lato wybucha w Hohaj tylko na krótką chwilę. Czy Aron i Ina zdążą się pokochać? Czy miłość może odwrócić zły los? Czy jest w stanie odkupić zbrodnię i zmazać hańbę? Czy jest silniejsza niż śmierć?

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

neta | 2013-11-20
Na półkach: 2009, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 maja 2009

"Bezdroża. Rzadko odwiedzane. /.../ Bezdroża w tej opowieści zwą się Hohaj. Kiedyś można było odczytać znaczenie tego słowa, teraz to tylko znak. Rozpadła się sieć znaczeń, w którą było wplecione. Ale ścieżki będące parajęzykiem istnieją nadal. Spotykają się na nich pamięć i zapomnienie. A za ciszą znajduje się jeszcze większa cisza."

"Hohaj" to dwie historie przenikające się wzajemnie. W pierwszej bezimienna bohaterka snuje opowieść swojego życia. Wraca do traumatycznych wydarzeń związanych ze śmiercią ukochanego mężczyzny, kiedy to jej "Świat zamarzł. Żadnej drogi, żadnego wyjścia. Ale tylko na chwilę. Bo zaraz potem, w szaleńczym pędzie, trzeszcząc i pękając, zaczął się toczyć wstecz, wyrywając wszystko z korzeniami i wciskając w ból. Pękało, włókno po włóknie pękało, rozrywane szaloną siłą. Wstecz, wstecz, w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara."

Lata później, choć nie wiadomo ile, kobieta wyrusza w nieznane, a głównym powodem wyprawy jest próba zmierzenia się...

zoso | 2015-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2015

Całkiem fajna,nastrojowa,kameralna opowieść o gorącym uczuciu łączącym kobietę i mężczyznę dotkniętych przez los.Wszystko to podane w lirycznym,nostalgicznym nastroju na tle surowych,odludnych skandynawskich krajobrazów.Na pewno nie jest to jakaś wielka literatura,ale autorka w stu procentach spełniła moje oczekiwania.Dzięki lekturze książki udało mi się uciec od zindustrializowanego świata w świat niemalże pierwotny,gdzie natura w głównej mierze kieruje poczynaniami ludzi.Fajne.Niedawno oglądałem również film "Śnieżna kraina" będący ekranizacją tej powieści.Też fajny.Polecam.

zosia zoia | 2010-12-18
Przeczytana: maj 2010

Powieść Elisabeth Rynell to znakomita opowieść, pełna lirycznej poezji i przesycona gorącymi uczuciami. Jest w niej dzika przyroda, tajemnice bohaterów, niespełniona miłość, życiowe niesprawiedliwości, wzruszające postacie bohaterów i ich proste ale prawdziwe życie. Wszystko to umieszczone w zimnych skandynawskich krajobrazach i surowych okowach zimy, przerywanej krótkimi chwilami lata.

znaika | 2011-05-14
Przeczytana: 14 maja 2011

Jezyk powiesci nie ma sobie rownych.Jest nasycony liryzmem a jednoczesnie bardzo chlodny jak u wszystkich pisarzy skandynawskich. Brutalnosc miesza sie z delikatnoscia,milosc z nienawiscia. Proza Rynell jest pelna poezji.

Czasem czuc i slychac jak pod butami chrzesci snieg a kiedy padaja zle,mroczne slowa,slychac ich uderzenia. Rynell niesamowicie wyczerpujaco przedstawia mysli bohaterow,siega do najbardziej mrocznych zakamarkow ludzkiej psychiki,opisuje najbardziej wstydliwe i upokarzajace uczucia. Rozklada dusze bohaterow na czynniki pierwsze az do momentu,kiedy czytelnik zdaje sobie sprawe,ze tak naprawde glownymi bohaterami powiesci sa bol i tesknota-bezbrzezna samotnosc i palacy wstyd.

Hohaj to powiesc o milosci. Nie o milosci romantycznej;takiej,ktora gory przenosi ale o milosci trudnej;takiej,ktora byc moze nie powinna sie byla zdarzyc. O uczuciu,ktore przynosi tyle samo radosci ile cierpienia. O rzeczywistosci,ktora juz w momencie,kiedy sie dzieje,staje sie...

Magdalena Gościniak | 2014-07-21
Przeczytana: 19 lipca 2014

Hohaj to miejsce, które istnieje, ale jakoby go nie było. Bezdroża. Koniec świata. Koniec reguł.

Czy jest tu miejsce na ludzkie uczucia? Tutaj, gdzie niebo łączy się z ziemią… Mamy zatem dwie historie - obie miłosne i obie nieszczęśliwe. I to jest właśnie mój zarzut do tej książki. Po prostu nie lubię romansów.

Hohaj zaczyna się jak kapitalna, poetycka proza społeczno-obyczajowa, z dużą dozą mitu. Trafiamy na koniec świata, ba, nawet do miejsca, które znajduje się już poza jego granicami, czyli do domu Gnieciucha. Poznajemy, jak krucha jest granica dzieląca zło i dobro. Zaprzyjaźniamy się z bohaterami: eremitą - pasterzem koni i śnieżnowłosą Iną. Poznajemy ich życie rodzinne. Niejednoznaczne. W pobliżu kręgu polarnego nic takie nie jest. Zło jest równie gęste jak dobro. Ale bywają miejsca, w których się zagęszcza.

I trochę mi szkoda, że książka tak nachalnie skręca w kierunku romansu. Owszem, dwu wątkowego, dwu poziomowego, prowadzonego w dwóch różnych czasach, choć...

neuromance | 2016-07-04
Przeczytana: czerwiec 2016

Gdybym miała opisać tę książkę jednym słowem, byłoby to słowo: smutna. I ten smutek jest dojmujący przez wszystkie karty powieści. Więcej tu nostalgii związanej ze śmiercią niż z miłością, choć i miłość jest jednym z głównych wiodących motywów w dwóch równolegle prowadzonych wątkach. Książka jest bardzo "skandynawska" - o trudnych tematach takich jak molestowanie czy kazirodztwo, autorka mówi jasno i wprost. Nie jest to łatwa lektura ale piękne opisy zarówno stanów emocjonalnych, jak i dzikiej szwedzkiej przyrody, sprawiają, że jest tego warta.

korektorka | 2016-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Piękny, liryczny język (plus dla tłumaczki za styl). Mnóstwo tęsknoty. Ludzie z różnych powodów stający się więźniami samych siebie i natura, która ich uwalnia. Książka dobra do wyciszenia się.

miedzystronami | 2011-01-09
Przeczytana: 24 października 2010

Muszę przyznać, że Hohaj to powieść przedziwna. Autorka przenosi nas gdzieś na daleką północ Szwecji, gdzie wioski są bardzo rzadko rozłożone, mieszka bardzo mało ludzi a wielką rolę odgrywa przyroda.

Główni bohaterowie to Ina – dziewczyna, która mieszka z ojcem po śmierci matki i jest przez niego poniżana, maltretowana i gwałcona. Nie potrafi się uwolnić z tej zależności, przekonana, że już na zawsze należeć musi do tego człowieka.
Aron to tajemniczy włóczęga, zagadkowy i samotny, który odnajduje schronienie w jednym z gospodarstw życzliwych ludzi. Dostaje od nich pracę i może normalnie żyć. Głównym wątek to historia miłości tych dwojga opisana przez pewną wdowę, która po śmierci ukochanego zaszywa się w śnieżnej leśnej głuszy i trafia do domu Iny. Tu próbuje odnaleźć samą siebie, zrozumieć siebie i swój związek z mężem, który poddaje dogłębnej analizie.

Jest tu wiele bólu i poczucia winy, każdy z bohaterów nosi w sobie piętno, karze się za przeszłość, co nie pozwala...

Dotka76 | 2011-10-25
Przeczytana: 25 października 2011

Klimacik skandynawskiej literatury.
Jednak chyba książka trochę "przegadana", trąci romansidłem i zakończenie melodramatyczne.
Czuję pewne rozczarowanie lekturą.

inga | 2011-05-17
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2011

ciekawa opowieść o miłości, ale jakoś nie zachwyca.