Stara panna

Seria: Koliber
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Old New York
Agka

"Stara panna" to jedno z najgłośniejszych opowiadań wybitnej powieściopisarki amerykańskiej, prawie u nas nie znanej. Tłem opowiadania jest - tak chętnie przez autorkę opisywany - krąg elity nowojorskiej. Jego bohaterka jest buntowniczką. Buntuje się przeciwko konwencjonalizmowi świata, który ją otacza, wtłoczona w jego ramy, pragnie je przełamać. Los splata jej życie z życiem kobiety pozornie świetnie w tym świecie urządzonej i z nim pogodzonej, poprawnej i nieskalanej, godnej bogatych klanów Starego Nowego Jorku - która jednak całe życie głodna była owych burzliwych uczuć i uniesień prawdziwej miłości, będącej udziałem biednej starej panny.

[Książka i Wiedza, 1978]

źródło opisu: Książka i Wiedza, 1978

źródło okładki: www.conrada11.pl

modli | 2015-09-11

Bardzo poruszająca i wciągająca opowieść z bardzo ludzkimi protagonistkami. Relacje między bohaterkami były dla mnie niezwykle interesujące. Postaci zostały napisane tak dobrze, że łatwo się z nimi utożsamiać nawet jeśli nigdy nie znalazło się w sytuacji podobnej do tej przedstawionej w opowiadaniu.
Książka o bezinteresownej miłości, poświęceniu i różnych postawach w obliczu nastania czarnej godziny. Przedstawia relacje międzyludzkie na tyle realistycznie, że zapewne każda osoba znajdzie coś dla siebie. Warto!

monia | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Bohaterka książki - Charlotta Lovell - według noty wydawcy jest kobietą, która buntuje się przeciwko konwencjonalizmowi świata. Według mnie, żadna z niej buntowniczka, tylko kobieta żyjąca w zakłamaniu. Dla mnie byłaby bohaterką, gdyby w tym świecie XIX - wiecznych konwenansów, powiedziała dumnie - tak, mam córkę i nie jestem mężatką. A Charlotta co robi? Udaje "cnotliwą" starą pannę a córka mówi do niej ciociu.

meggykotka | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Dzieło to nie zaczyna się w zachwycający sposób. Na samym początku jest bardzo dokładnie opisane środowisko nowojorskiej elity z przełomu XVIII/XIX wieku. Ta część opisowa jest monotonna i nużąca. Tempo książki zmienia się od wejścia Chatty do buduaru Delii. Od tego momentu już nie ma nudnych fragmentów.

Autorka poza tym, że świetnie nakreśliła relacje rządzące w wyższych sferach Nowego Jorku z przełomu wieku, to bardzo dobrze nakreśliła same postacie i zależności pomiędzy nimi. Z mojej strony podziw za piękne ujęcie istoty macierzyństwa, zarówno ze strony matki biologicznej, jak i przybranej.

Zakończenie jest perfekcyjne. Wbrew pozorom Delia nie jest taka głupiutką, jak mogło by się wydawać z początku.

Polecam przeczytać każdej matce.

Dociekliwy_Kotek | 2013-05-26
Przeczytana: maj 2013

Smutna prawda jest taka, że niestety poziom wykonania poważnie odbiega od standardu, do jakiego Wharton zdążyła mnie przyzwyczaić i tym samym czuję się szczerze rozczarowana, mając jeszcze w pamięci inne książki tej skądinąd bardzo dobrej pisarki.
Fabuła mogłaby się obronić, ale trudno jest mi oprzeć się wrażeniu, że jest to trochę dzielenie włosa na czworo - albo autorka nie potrafi przekonać czytelnika do uczuć bohaterek, albo te uczucia są dość płytkie i dość naiwne.
Mimo szczupłości miejsca są tu fragmenty zdecydowanie przegadane (rozterki głównej bohaterki) oraz potraktowane zbyt powierzchownie w tych fragmentach, kiedy naprawdę mogłyby rzucić ciekawe światło na mentalność obu kobiet związanych ze sobą tajemnicą (dylematy, jak rozstrzygnąć o losie Tiny).
Niby skromne sto stroniczek, a znudzić może potężnie.

Eliszeba | 2012-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Nie jest to prosta historia i nie jest prosto o niej opowiedzieć. Z nielicznych opinii wysnuwam wniosek, że dla każdego ta książka może opowiadać o czymś innym. Dla mnie była to przede wszystkim opowieść o wyrzeczeniach i to tych największych, rzutujących na całe życie. Edith Wharton boleśnie uświadamia, że samo poświęcenie się jest decyzją trudną i łatwą zarazem, bo najtrudniejsze jest to co następuje później - całe lata drobnych ustępstw, które nie pozwalają zapomnieć o tym, co się utraciło.
Dwie kobiety, każda z nich coś utraciła, coś poświęciła i czegoś się wyrzekła. Dzielą swoje życia na pół, dzień po dniu, co nieuchronnie prowadzi do konfrontacji.

Było to moje pierwsze spotkania z tą autorką, ale wiem że nie poprzestanę na nim. Edith Wharton ma zbyt wiele do zaoferowania.

lolipop13 | 2016-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Opowiadanie Edith Wharton to historia dwóch kobiet, które łączy wspólna tajemnica. Akcja utworu toczy się w połowie XIX w. w Nowym Jorku wśród przedstawicieli elit miasta. Żyją oni w uporządkowanym świecie dość sztywnych norm i zasad. Jedna z bohaterek, Charlotta Lovell w młodości popełnia błąd, który determinuje całe jej późniejsze życie. Szukając rozwiązania swego problemu, zwraca się o pomoc, czy tylko o radę do swej kuzynki, Delii Ralston, świetnie radzącej sobie w nowojorskim skonwencjonalizowanym świecie, ale wewnętrznie gdzieś tęskniącej za burzliwymi uczuciami i uniesieniami. Między kobietami wykształca się zależność, zogniskowana wokół wspólnie wychowywanej przez nie dziewczynki oraz wspomnienia dawnego ukochanego ich obu.

Wharton przedstawiła ciekawy portret psychologiczny protagonistek. Poznajemy skrywane myśli i uczucia obu z nich. Choć żyją ze sobą blisko, nie są do końca ze sobą szczere, a pewne tematy wiszą między nimi niewypowiedziane, zatruwając ich wzajemne...

Komediantka | 2014-09-19
Przeczytana: 18 września 2014

Bardzo lubię E. Wharton i czytałam już kilka jej pozycji, więc wiedziałam czego mogę się spodziewać po tej. Była to lektura przyjemna i wciągająca. Główne bohaterki są postaciami z którymi każda kobieta może się identyfikować, więc nie sposób przejść obok nich obojętnie. Ich wspólny, dość nietypowy problem, powoduje, że z wielkim zainteresowaniem śledzi się rozwój akcji, w oczekiwaniu na finał.

asia | 2015-04-28
Na półkach: Bookcrossing, 2015, Przeczytane

Opis na okładce wprowadza w błąd, może dlatego po przeczytaniu pozostaje lekki niedosyt... Ale i tak warto popatrzeć na skomplikowany świat kobiecych emocji.

artdeco92 | 2013-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2013

Bardzo uproszczona, naiwna fabuła. No tego nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jałowa, bazująca na znanych, powierzchownych chwytach.

Sportello | 2015-02-11
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2015

Literatura, która ma to do siebie, że mimo śmiesznej objętości męczy swoją... może nie nieudolnością, ale jednak pewnym prostactwem. Zarówno fabularnie, jak i strukturalnie nie ma na czym zawiesić oka, nie ma się prawa odczuć jakichkolwiek emocji, no może poza konsternacją. Bardzo nieprzyjemnie zacząłem przygodę z Wharton i obawiam się, że to bedzie bardzo przelotna znajomość.