Stara panna

1978-07-01
1978-07-01
Agnieszka Glinczanka
kobieta Edith Wharton literatura amerykańska

ta niepozorna objętościowo opowieść to prawdziwe studium dwóch obliczy macierzyństwa: biologicznego i przysposobionego. nowojorskie realia przełomu XVIII i XIX wieku stanowią w „starej pannie” punkt wyjścia do rozważań o pseudokulturze życia salonowego, uwięzieniu w kieracie i konwenansach, ale też o gorzkiej cenie wykluczenia, gdy ktokolwiek spróbuje się im przeciwstawić. wharton z niebywałą wrażliwością kreśli portrety psychologiczne głównych bohaterek, które w cichej walce ze sobą muszą jednocześnie zastanowić się, jak wspólnie działać dla dobra córki ukochanej dla nich obu. stawia pytania o granice poświęcenia i matczynej miłości oraz stopniowo utwierdza w tym, że wobec niektórych decyzji odwaga to nie wszystko.

bohaterki tego opowiadania rozmontowują wspomniane konwenanse na jeszcze jeden sposób: przyglądają się temu, jak wpływają one na los i to, co każdemu z nas przysłowiowo pisane. podejmują mozolną walkę z przeznaczeniem, chcąc przed nim uchronić jeśli nie siebie, to przynajmniej swoją wychowankę. czują ciężar popełnionego niegdyś błędu i nieuchronną zań obyczajową zapłatę. starając się przekłamać to, co przykazane, udowadniają, że społeczeństwo nie odmierza tolerancji równą miarą mężczyznom i kobietom.

„Stara panna” to słodko-gorzkie opowiadanie o trzech kobietach, które żyją na przełomie XIX i XX wieku w starym Nowym Jorku. Należą one do tak zwanego „towarzystwa”, czyli rodów uznawanych za elitę miasta. Jednak przynależność klasowa to nie tylko zaszczyty i przywileje (zamożność, egzystencja skupiona na „bywaniu” i zabawach, eleganckie stroje i kosztowna biżuteria, wygodne domy pełne kosztownego wyposażenia oraz służby spełniającej zachcianki pań domu),lecz również sporo ograniczeń i konieczność przestrzegania sztywnych reguł. Za wspaniałą atrapą cudownego życia kryją się wstydliwe grzeszki i ciemne sekrety tych, które miały odwagę popełnić wykroczenia przeciwko zasadom panującym w „towarzystwie”. Jeśli jednak nie chcą być z niego wykluczone muszą dołożyć wszelkich starań, by ich tajemnice nie wyszły na jaw. I tak też właśnie się dzieje w przypadku Charlotty Lovell, która za błąd młodości płaci całym swoim późniejszym życiem i rezygnacją z praw, przysługujących matce swego dziecka. Czy takie poświęcenie było warte utrzymania pozycji i dobrej opinii o sobie na nowojorskich salonach, tego

Opowiadanie jest krótkie, lecz treściwe i bogate w treść. To zerknięcie na realia panujące w konserwatywnym społeczeństwie sprzed ponad stu lat, przekonanie się, jak sobie radziły niepokorne jednostki w otaczającym ich poukładanym świecie, a także opowieść o dwóch kobietach, które rywalizują o uczucia najpierw dziecka, potem dorastającej dziewczyny, wreszcie młodej kobiety.

Co za niesamowicie wciągająca historia skupiona na emocjach! Wharton udało się uchwycić to, co często i stereotypowo przypisywane jest kobietom - fasadowy uśmiech i tona żalu skrywana za maską wdzięczności. Fascynująca historia.

Nie zobaczyłam tam żadnej odważnej bohaterki. Czytając tę książkę bardzo się cieszyłam, że konwenanse tamtych czasów są aż tak dla nas odległe.

Tragiczna ale i piękna historia kobiet spętanych konwenansami, dbaniem o opinię... Nawet za cenę szczęścia. Książka o miłości, miłości nieszczęśliwej. Miłości nie spełnionej. Okłamywaniu siebie. Ale też opowieść o miłości do córki, miłości nie wyjawionej. Tłumionych uczuciach.... O nie możliwość wybrnięcia z sytuacji mimo odwagi. O dbaniu o dobro najbliższych. I o cenie jaką się za to płaci...

Króciutkie, ale bardzo dobre opowiadanie. Można je interpretować na wiele sposobów, dla mnie jego esencja to walka dwóch matek o dziecko. Czy można zrezygnować z własnego szczęścia dla ukochanej córki?
Tło historyczne to Stany Zjednoczone końca XIX wieku gdy liczyło się pochodzenie i majątek dlatego trudno fabułę odnieść do naszych czasów, ale pewne wartości wydają się ponadczasowe dlatego dla mnie lektura "Starej panny" była pouczająca.

"[Delia] zrozumiała, jak straszliwym świętokradztwem jest wtrącanie się do cudzych losów, naruszanie, bodaj najdelikatniejsze, praw jakiejkolwiek ludzkiej istoty do kochania i cierpienia po swojemu."

Delia się dobrze bawi, dręcząc Charlottę, która sama nieopatrznie weszła jej w szpony. To prawdziwa diablica, a taka wydawałoby się miła i słodka.Los się naprawdę do niej uśmiechnął. Nie dość, że ma beztroskie i wygodne życie (nawet pewną niezależność finansową) to jeszcze może pognębić osobę, która wzięła porzuconego przez nią mężczyznę. Czytam "Starą pannę" trochę jak thriller psychologiczny, bo takich słodkich koteczek o futerku z aksamitu i pazurach jak brzytwa mam w otoczeniu całe tabuny.

Długie opowiadanie w jedenastu częściach pochodzące z tomu opowiadań "Stary Nowy Jork" ("Old New York"). Akcja rozgrywa się właśnie w tym dużym mieście Ameryki Północnej. Tytułowa główna bohaterka, stara panna będzie próbowała żyć w otoczeniu elit tegoż miasta.
Konwenanse, życie na pokaz, wspólne biznesy, dbanie wszelkimi sposobami o wizerunek rodzin, sztuczność i bezduszność - to wszystko jest codziennością rodów z wyższych sfer, ludzi z kręgów elit nowojorskich. Takie postawy i taki styl życia powoduje często niemałe zamieszanie oraz utrudnia życie, ogranicza wolność osobistą. Głowna bohaterka przekonała się o tym na własnej skórze. Zrezygnowała z małżeństwa oraz wychowywała własne dziecko (córkę) i nie przyznawała się, że jest to jej córka. Jak to możliwe? Choćby dlatego warto tę książkę przeczytać. Autorka pokazuje mroczne strony bogatych i panujących rodów w Nowym Yorku. Trzeba się podporządkować brutalnym i twardym regułom tu panującym. W przeciwnym razie czeka wykluczenie, alienacja, odcięcie od śmietanki towarzyskiej i sfer wyższych. Ciekawa książka i wartościowa.
Ocena bardzo dobra. 7/10. Interesujące dzieło. Polecam z całą pewnością. Lektura, która ma więcej plusów niż minusów.

Takie niby nic, bo książeczka ma ledwie 120 stron i to jeszcze dość nikłego formatu, a takie mnóstwo treści. Jakie są granice poświęcenia, co drzemie w zranionym sercu, co tak na prawdę kieruje naszymi poczynaniami i jak życie utrudniają konwenanse... Oczywiście książeczka nie daje na te pytania odpowiedzi, ale skłania do przemyśleń.

• Literatura amerykańska
  • Seria Koliber