Zbiór opowiadań i nowel Antoniego Czechowa: Na gwoździu, Śmierć urzędnika, Chirurgia, Kameleon, Maska, Wesele z generałem, Końskie nazwisko, Strzelec, Złoczyńca, Kapral Priszybiejew, Na obczyźnie, Zgryzota, Dzieciarnia, Głupi Francuz, Grisza, Romans z kontrabasem, W sądzie, Grzęzawisko, Kalchas, Jubileusz, Wańka, Przestępstwo, Liść na wietrze. Szkic z podróży, Spać się chce, Nieciekawa...

Zbiór opowiadań i nowel Antoniego Czechowa:
Kalchas,
Jubileusz,
Wańka,
Przestępstwo,
Liść na wietrze. Szkic z podróży,
Spać się chce,
Nieciekawa historia. Z notatek starego człowieka,
Na zesłaniu,

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Mysza_99 | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Jestem pozytywnie zaskoczona. Nie wiem, czego się spodziewałam, ale na pewno nie takiego poczucia humoru i lekkości w opowiadaniach.

KarolKa | 2013-11-08
Przeczytana: 21 marca 2015

Opowiadania zawarte w tym wydaniu to lektura ciekawa, ale i dziwna. Jest coś dziwnego w treści tych opowiadań. Są to rozmaite sceny z życia ludzi przeciętnych, ale i tych wysoko postawionych. W świecie tych opowiadań rządzi koteria, układy i pieniądz. Obcujemy ze zdecydowanie negatywnym obrazem Rosji. Z drugiej zaś strony to obujemy z wytworną konwencją literacką jaką jest komizm (opowiadania: "Końskie nazwisko" i inne)! Okazuje się jednak, że to co nas pozornie bawi w ogóle nie jest śmieszne. Pod płaszczykiem komizmu kryje się strach, lęk, obawa, zdemaskowana - przyprawiająca o lęk - rzeczywistość ówczesnej Rosji (opowiadanie "Kameleon"). Lektura tych opowiadań wymaga od czytelnika szczególnego uczestnictwa w akcie poznawania utworów.

surrealice | 2016-09-28
GRAKU | 2016-03-09