Zapiski myśliwego. Tom 1

Okładka książki Zapiski myśliwego. Tom 1 Iwan Turgieniew
Okładka książki Zapiski myśliwego. Tom 1
Iwan Turgieniew Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Arcydzieła Literatury Rosyjskiej klasyka
klasyka
Arcydzieła Literatury Rosyjskiej
Записки охотника
Hachette Polska
2016-08-17
1954-01-01
1966-01-01
9788328204379

Okładka książki Opowieści niesamowite. Literatura rosyjska Michał Arcybaszew, Walery Briusow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Michaił Lermontow, Nikołaj Leskow, Aleksander Puszkin, Włodzimierz Titow, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści nies... Michał Arcybaszew,&...
Okładka książki Opowieści niepokojące. Od Gogola do Bułgakowa Aleksander Amfiteatrow, Michał Arcybaszew, Michaił Bułhakow, Anton Czechow, Fiodor Dostojewski, Mikołaj Gogol, Aleksander Grin, Aleksander Kuprin, Nikołaj Leskow, Władimir Odojewski, Fiodor Sołogub, Aleksy Konstantynowicz Tołstoj, Iwan Turgieniew
Opowieści niep... Aleksander Amfiteat...

Jakiś niesamowity czar mają opowieści o starej Rosji. Jednak, nie każdemu czytelnikowi może przypaść do gustu specyficzny " stan umysłu" Rosjan. Piękne opisy przyrody, krótkie i rzeczowe przedstawienie typów ludzkich charakterów ówczesnych czasów. Urzekające.

Opowiadania te tracą, gdy są czytane w jednym ciągu, powinne być rozpqatrywane jako dzieła pojedyncze ze względu na mało efektywny styl opowiadania. Główne wydarzenia są opowiadane w trakcie monologów na pół strony, co jest trochę męczące. Dominuje wątek chłopski, obserwacje obyczajowe i społeczne. Jednak dużo bardziej podoba mi się bardziej konkretne podejście w tej tematyce Tołstoja na przykładzie Lewina.

wbrew modom, czynsz < pańszczyzna, troszkę nudnawo, lepiej bym spędziła ten czas jadąc do folwarku Gzowice pod Radomiem jednak

Wydana nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka książka „Zapiski myśliwego i inne opowiadania” to zbiór kilkunastu wybranych opowieści, które wchodzą w skład cyklu 25 opowiadań Iwana Turgieniewa. Dodatkowo, w najnowszym wydaniu odnajdziemy także dwie inne historie, tj. „Trzy spotkania”, „Pieśń triumfującej miłości”, które dotychczas były mało znane szerszej grupie czytelników.

„Zapiski myśliwego” w żadnym stopniu nie przypominają, ani nie stanowią pozycji monograficznej o polowaniu. Ono jest tylko wstępem, tłem, przyczynkiem do szerszej obserwacji przyrody, a przede wszystkim do obcowania i poznawania innych ludzi. Niemal każde opowiadanie ma swojego bohatera, swoją historię i swoje przesłanie. Zbiór wszystkich postaci tworzy razem przekrój społeczny XIX wiecznej Rosji. Autor przybliża czytelnikowi postacie osobliwych szlachciców, próżnych właścicieli ziemskich, okrutnych zarządców folwarków. Najwięcej jednak uwagi poświęca chłopom i ich problemom, niedoli, ubóstwie oraz zniewoleniu. Książka zdecydowanie porusza realizmem w opisywaniu wsi rosyjskiej i żyjących na niej ludzi.

Iwan Sergiejewicz Turgieniew to jedna z najbardziej fascynujących i intrygujących postaci z całej plejady rosyjskich pisarzy. W swoim życiu zawsze starał się podążać w zgodzie z własnymi przekonaniami, nieraz wybierając przy tym niezwykle kręte i niebezpieczne drogi do celu. Pisarz, choć wywodzący się z zamożnej rodziny ziemiańskiej był zadeklarowanym przeciwnikiem pańszczyzny i człowiekiem, który nie był obojętny na niedole biedniejszych warstw społecznych. Doskonale to widać w poszczególnych opowiadaniach. Jeśli spojrzymy na nie z szerszej perspektywy, to z łatwością zauważymy, że stanowią one ukryty manifest polityczny nawołujący do elementarnych reform społeczno-gospodarczych kraju carów.

czytaj więcej na: http://www.expertkujawski.pl/index.php/kultura/ksiazka/recenzje/131-zapiski-mysliwego-i-inne-opowiadania

...

Naprawde rewelacja, poezja pisana proza.. moim zdaniem autor zasluzy tyle samo uwagi co Dostojewski, Tolstoj...

• Literatura rosyjska
  • Rosja