Niknący świat

Wydawnictwo Iskry
1965-01-01
1965-01-01
podróże Brazylia

Ciekawa książka podróżniczo-przygodowa. Autor opisuje liczne perypetie, które spotkały go podczas podróży po leśnych terenach centralnej Brazylii, ubarwiając je licznymi opisami przyrody.

W obecnych czasach ta książka na pewno nie zostałaby wydana przez soją niepoprawność polityczną, dlatego też jest piękna!
Świetnie ukazuje ówczesną mentalność ludzi, czyta się ją jak znakomitą powieść.
Skłania taż do refleksji, jak wiele złego człowiek wyrządził dzikiej przyrodzie i ludziom, którzy do niej należeli.

Świetnie ukazuje ówczesną mentalność ludzi, czyta się ją jak znakomitą powieść.

ŚWIETNA KSIĄŻKA PODRÓŻNICZA W WERSJI RETRO, A W PAKIECIE MOŻLIWOŚĆ POZNANIA ARCYCIEKAWEGO AUTORA - ZAPALONEGO PODRÓŻNIKA OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO I ADIUTANTA J. PIŁSUDSKIEGO

Jak ja uwielbiam książki podróżnicze z dwudziestolecia międzywojennego! Nie dość, że wędruje się z nimi po tropikach, to jeszcze przemierza się świat, którego już nie ma, a który wtedy był tak bardzo ciekawy.
Tu w pakiecie dostajemy nieziemskiego autora i arcyciekawego człowieka. Legionista, w okresie międzywojennym pracował w Gabinecie Ministra Spraw Wojskowych, był adiutantem Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, przez cztery ostatnie lata życia Marszałka towarzyszył mu niemal stale. W okresie od czerwca do listopada 1935 r. przebywał, jako oficjalny przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Brazylii, Argentynie i Paragwaju badając możliwości osadnictwa na terenach wskazanych przez polskie placówki konsularne. W maju 1936 r. Premier RP gen. dyw. Felicjan Sławoj Składkowski powierzył mu organizację Biura Zadań Specjalnych Prezesa Rady Ministrów i powołał na stanowisko jego dyrektora. Po wybuchu II wojny światowej na emigracji, z której wrócił w 1962 r. Po II wojnie światowej władze PRL wycofały z bibliotek wszystkie książki Jego autorstwa.
O autorze od dawna już słyszałam, teraz dopiero wpadła mi w ręce jego książka. Uważam, że nie przeczytać to grzech. Trzeba poznać dla samej zasady. Tym bardziej, że czytało mi się bardzo przyjemnie, szybko. To czym sie odróżnia ta książka od innych polskich książek okresu międzywojennego to brak problemów finansowych. Wówczas, gdy inni nasi podróżnicy porywali się motyką na księżyc i okrążali świat bez grosza w kieszeni, to tutaj mamy gościa, dla którego wszystko jest tanie. Sama ta wyprawa po kamienie jest jakaś nie do końca chyba opowiedziana. W książce nie ma akcentu na trudy podróży, stary żołnierz chyba nie umie narzekać na warunki, mamy za to sporo migawek z życia różnych osób i dobrą lekcję historii (np. kwestie nabywania własności ziemi, czy niewolnictwa w Brazylii).
Polecam koniecznie, choć jeżeli ktoś nie gustuje w książkach podróżniczych, to może mu się nieco dłużyć. Dla miłośników takiej literatury absolutne must have.

brazylijski dziki zachód
takie mam pierwsze skojarzenie.
uzmysłowiła mi jak mało wiem o tym wielkim kraju.
podobała mi sie.

brazylijski dziki zachód
takie mam pierwsze skojarzenie.
uzmysłowiła mi jak mało wiem o tym wielkim kraju.
podobała mi sie.

Książka ta, napisana w latach 60′, była ostatnią w dorobku Lepeckiego. Samego autora nie znałam wcześniej, ale jego osoba wydaje się równie ciekawa jak większość podróżników tych czasów. Urodzony pod koniec XIX wieku, od młodzieńczych lat walczył najpierw w I wojnie światowej w Legionach Polskich a następnie pełnił funkcje wojskowe na mocy których zaczął swoje podróże do Ameryki Południowej. Generalnie książek swoich napisał Lepecki KILKADZIESIĄT. Przeczytałam tytułową i jestem pewna , że chciałabym również przeczytać inne jego pozycje. Jego styl bardziej do mnie przemawia niż Fiedlera np. Problemem jest jednak to, że w 1951 władze w Polsce nakazały wszystkie jego książki z bibliotek usunąć, straszne to były czasy. W latach 60′ po odwilży politycznej na szczęście wznowiono niektóre jego dzieła.

Jak wskazuje sam podtytuł – jest to opowieść o podróży po centralnej Brazylii. Lepecki opisywał te ziemie jako olbrzymie pustawe połacie, gdzie „czas zatrzymał się w miejscu niczym owad w bursztynie”. Miał tu na myśli nie tyle bujną naturę przypominającą prehistoryczne czasy, ale również ludzi, którzy żyli tak samo jak przed wiekami (potomkowie konkwistadorów) a nawet tysiącleciami (Indianie). Cała ta książka ma pomysłową budowę. Otóż celem autora jest wyprawa daleko daleko, setki kilometrów wgłąb kraju, nie po diamenty, nie po złoto, a po akwamarynę – czyli półszlachetny minerał, którego znaczne zasoby są właśnie między innymi w Brazylii. Podczas swojej podróży poznaje różnych ludzi, współtworzy i współuczestniczy w ich historiach aby po czasie na zawsze już się z nimi rozstać i a pamięć o nich uwiecznić właśnie na kartach książki. Zdradzę, że do celu trafia i udaje mu się wypłukać całkiem pokaźną ilość (kilkadziesiąt kilo) minerału.

O czym jest ta książka? O poszukiwaczach złota (garimpeirzy) i diamentów i ich hulaszczym życiu, o kobietach („damach”) jak ich nazywają hultaje i hulaki, czyli prostytutkach które pojawiały się wszędzie tam gdzie były jakieś pieniądze i mężczyźni. O biednych kaboklach (wieśniakach),którzy przez spekulację ziemią tracili miejsca w których mieszkali od wieków i o obserwatorze tego wszystkiego – Lepeckim właśnie. Autor jest pokojowo nastawiony, raczej nie wtrąca się do awantur, które co rusz na każdym etapie drogi się pojawiają, stara się podchodzić życzliwie, za każdą pomoc płaci, zna portugalski więc nie jest dla niego problemem porozumiewanie się z tubylcami.

Co mnie zaskoczyło w tej książce? Ciekawe jest to, że Brazylia jest krajem tak różnorodnym co do ras – mamy tam czystej krwi rasę czarną (dawnych niewolników),mamy Indian i mamy oczywiście białych, którzy są potomkami Portugalczyków od ich podbojów w XVI wieku i jakoś się cudem uchowali bez wymieszania. Oczywiście oprócz tego są też wszelkiej maści „mixy”. Było parę ciekawych historii opowiedzianych w książce, np. o monopolu... Arabów prowadzących gospody w Brazylii, o sposobach nawracania tubylców przez misjonarzy itd. Takich ciekawostek jest całkiem sporo.

Polecam, w szczególności fanom książek podróżniczych - ciekawa odmiana w stosunku do Fiedlerów, Halików, Cejrowskich i Pawlikowskich.

Szału nie ma. Autor nie porywa swoimi opowieściami ze względu na dość toporny styl pisania, ale można przeczytać w ramach ciekawostki podróżniczej.

Ciekawe opowieść o podróży po zakątkach Brazylii w poszukiwaniu kamieni półszlachentych. Po drodze poznajemy inne oblicze kraju.

Znam środkową Brazylię, więc lektura mnie zaciekawiła. Choć muszę przyznać, że autor nie zachwyca stylem.

Bardzo niepoprawna politycznie, kulawo napisana, naiwna. Jednocześnie urocza, zabawna i ciekawa. Dla brazyliofilów.

• Podróżnicze
  • Naokoło Świata
  • Brazil
  • Naokoło świata
  • Podróże
  • Polska

Dodaj cytat z książki Niknący świat