Niknący świat. Opowieść o podróży po centralnej Brazylii

Seria: Podróże retro
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
podróże, Brazylia
Suerte

Niewiele zostało skrawków świata, gdzie można doświadczyć magii dziewiczej przyrody. Takim miejscem jest bez wątpienia Brazylia Centralna. Znany pisarz i wytrawny globtroter Mieczysław Lepecki zapragnął znaleźć tam akwamaryn, rzadki minerał o wysokiej wartości jubilerskiej. Podróżnik przedarł się do świata niebezpiecznych garimpeirów - poszukiwaczy złota i drogich kamieni - oraz miejscowych Indian walczących z właścicielami plantacji o przestrzeń do życia.
Lepecki czaruje słowami, opisując atmosferę ukrytych głęboko w dżungli amazońskiej miasteczek oraz snując opowieści o przygodach konkwistadorów i legendarnych bohaterów.? Zabiera w świat, w którym zachowały się zakątki nietknięte ludzką stopą. Jednak z wolna nikną, bo gdy złoty kruszec zawładnie sercem i duszą, wszystko inne traci kolory...

źródło opisu: Zysk i S-ka

źródło okładki: Zysk i S-ka

Renax | 2014-02-04
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Brazylia pionierów, opisana po raz kolejny, tym razem oczami Polaka, człowieka który ma już jakąś refleksję o świecie i dystans. Może to ta refleksja i dystans sprawia, że Matto Grosso Lepeckiego nie jest tak przerażającym piekłem jak Matto Grosso Raymonda Maufrais. I prawdę mówiąc to wizja Lepeckiego jest dla mnie bardziej znośna. Autorowi udało się w sposób łagodny ukazać wartości, którymi żyło społeczeństwo Brazylii. Ukazał różne grupy zawodowo-klasowe tych terenów, niejako łańcuch pokarmowy całego społeczeństwa. Ta uwaga narratora o tym, że po eksploatacji diamentów przyjdzie kolej na drzewa przypomniała mi się niedawno, gdy w radio słuchałam recenzji ostatniego reportażu z Brazylii.
Książka warta przeczytania.

anika | 2017-02-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 08 lutego 2017

Szału nie ma. Autor nie porywa swoimi opowieściami ze względu na dość toporny styl pisania, ale można przeczytać w ramach ciekawostki podróżniczej.

jamaicaaroma | 2017-05-13
Przeczytana: 06 marca 2016

Książka ta, napisana w latach 60′, była ostatnią w dorobku Lepeckiego. Samego autora nie znałam wcześniej, ale jego osoba wydaje się równie ciekawa jak większość podróżników tych czasów. Urodzony pod koniec XIX wieku, od młodzieńczych lat walczył najpierw w I wojnie światowej w Legionach Polskich a następnie pełnił funkcje wojskowe na mocy których zaczął swoje podróże do Ameryki Południowej. Generalnie książek swoich napisał Lepecki KILKADZIESIĄT. Przeczytałam tytułową i jestem pewna , że chciałabym również przeczytać inne jego pozycje. Jego styl bardziej do mnie przemawia niż Fiedlera np. Problemem jest jednak to, że w 1951 władze w Polsce nakazały wszystkie jego książki z bibliotek usunąć, straszne to były czasy. W latach 60′ po odwilży politycznej na szczęście wznowiono niektóre jego dzieła.

Jak wskazuje sam podtytuł – jest to opowieść o podróży po centralnej Brazylii. Lepecki opisywał te ziemie jako olbrzymie pustawe połacie, gdzie „czas zatrzymał się w miejscu niczym owad w...

vexlubo | 2017-12-03
Na półkach: Przeczytane, Przesłuchane
Przeczytana: 02 grudnia 2017

brazylijski dziki zachód
takie mam pierwsze skojarzenie.
uzmysłowiła mi jak mało wiem o tym wielkim kraju.
podobała mi sie.

Marcin Napierała | 2015-06-24
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Ciekawe opowieść o podróży po zakątkach Brazylii w poszukiwaniu kamieni półszlachentych. Po drodze poznajemy inne oblicze kraju.

Melocotón | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Bardzo niepoprawna politycznie, kulawo napisana, naiwna. Jednocześnie urocza, zabawna i ciekawa. Dla brazyliofilów.

Artur Schodziński | 2013-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Znam środkową Brazylię, więc lektura mnie zaciekawiła. Choć muszę przyznać, że autor nie zachwyca stylem.

Rafał | 2017-12-27
Zoltan | 2017-12-16