Rio Bravo

Tłumaczenie: Mieczysław Dutkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Westerny z 'Przygody'". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Przygoda
Rio Bravo
przygodowa
Honorka22

Miasteczko Rio Bravo jest odcięte od świata. Bandyci wynajęci przez bogatego ranczera Nathana Burdette'a, zablokowali wszystkie drogi, nie pozwalając nikomu wyjechać. W ten sposób dokonuje się izolacji szeryfa, który ośmielił się zaaresztować brata Nathana, oskarżonego o morderstwo. Klasyczny motyw, osamotnionego przedstawiciela prawa (początkowo pomagają mu jedynie stary inwalida oraz wyśmiewany przez wszystkich pijak) zyskuje tu interesującą głębię, wątek awanturniczy rozwija się równolegle z innymi bardziej refleksyjnymi. Powieść jest znana miłośnikom westernów z doskonałej ekranizacji filmowej, w której jako odtwórcy głównych ról zabłysły takie gwiazdy jak John Wayne, Dean Martin, Ricki Nelson, Walter Brennan i Angie Dickinson.

źródło opisu: Wydawnictwo Przygoda, 1990

Buka | 2012-08-03

Opis zdecydowanie ułatwia odbiór książki.

| 2014-06-24
Przeczytana: czerwiec 2014

"Rio Bravo" to dość stara książka. Jednak mimo to jest zaliczana do klasyki westernu.

Ciekawy motyw sprawił, że od czytania wprost nie mogłem się oderwać. Zauważyłem jednak dwa minusy:

1) Nie lubię brutalności w książkach, a tu trochę się tego znalazło. Stopień brutalności oceniam na 3,6/10.

2) Zakończenie zupełnie nie współgra z resztą książki. Spodziewałem się czegoś lepszego, swoistej wisienki na torcie. Tymczasem koniec był prosty nie ambitny.

Mimo to przyjemnie się czyta. Ogólnie ten western jest dość dobry, jednak są z pewnością lepsze i to do nich odsyłam. Jeśli jednak już przeczytaliście wiele powieści o Dzikim Zachodzie i macie ochotę na coś nowego to polecam "Rio Bravo".

Daję 6,2/10

Bitel | 2014-10-22
Przeczytana: sierpień 2014

Niska średnia jest dziwna, książka jest co najmniej bardzo dobra.Klasyczny western, świetnie napisany z kultową postacią szeryfa odegraną w ekranizcji przez Wayne`a. Dla fanów gatunku pozycja obowiązkowa

Adrian Spajder | 2015-08-11

Pierwszy w życiu western, który przeczytałem. I śmiało mogę stwierdzić, że wolę je czytać niż oglądać. I mimo, że obejrzałem już parę razy w życiu Rio Bravo, podczas lektury nie miałem skojarzeń z filmem (jak w przypadku Batmana np.). Za to duży plus. :)

nickorobin | 2014-03-31

Gatunek raczej nie jest preferowany przeze mnie, jednak ta pozycja jest gleboko w moim sercu. Najpierw ogladalam film i zauroczylam sie John Waynem, potem znalazlam w biblioteczce taty ten tytul i musialam siegnac po ten tytul. Naprawde warto siegnac:)

Mefiozos | 2016-06-20
książek: 2009