Znany jako: Arthur Douglas Howden Smith,...Znany jako: Arthur Douglas Howden Smith, Arthur D. Howden Smith, Arthur Howden Smith, A. Howden Smith, Howden Smith
Historyk i pisarz amerykański. W 1907 wstąpił w szeregi Wewnętrznej Macedońskiej Organizacji Rewolucyjnej. Swoje wrażenia z walk wyzwoleńczych opisał w książce Fighting the Turk in the Balkans (1908). Po powrocie do Stanów zaczął pracować jako reporter New York Evening Post. Pisał opowiadania i powieści do magazynów Adventure i Blue Book, m. in. cykle opowiadań awanturniczych poświęcone morskim przygodom kapitana McConaughy'ego oraz wikinga Swaina ze średniowiecznych Orkadów, walczącego z wiedźmą Frakork i jej krwiożerczym wnukiem Olvirem Rostą. Tło historyczne jest zgodne z Orkneyinga Saga. Jednak najbardziej znanym cyklem opowiadań historyczno-fantastycznych Smitha jest Gray Maiden, rozgrywający się na przestrzeni kilku tysięcy lat, w których występuje przeklęty krwiolubny miecz, wykuty w Egipcie za panowania faraona Tutmozisa III (1479-1425 p.n.e.),literacki prekursor takich mieczy jak nawiedzony przez mściwą duszę berserkera The Seeking Sword z dylogii Jaana Kangilaskiego i krewniak niezwykłego Stormbringera Elryka z Melnibone Michaela Moorcocka. Wydania książkowe cyklu: Grey [sic] Maiden: The Story of a Sword through the Ages (zb 1929, ls6; skr. 1974, ls4) oraz kompletne The Gray Maiden: Three Thousand Years in the Life of a Sword (zb 2010, ls9). Smith jest autorem dylogii The Trail Doom (1921) i Beyond the Sunset, (1923) o przygodach Harry'ego Ormeroda, wygnańca angielskiego . Akcja tych powieści toczy się w kraju Irokezów w osiemnastym wieku. Bohaterem prequelu Wyspy skarbów Stevensona, Złoto z Porto Bello (Porto Bello Gold, 1924; pol. 1926) jest Robert Ormerod, syn Harry'ego. Smith jest także autorem kontynuacji Stevensonowskiego Porwanego za młodu, która nosi tytuł Alan Breck Again... (1934). Dokończeniem sagi rodziny Ormerodów jest A Manifest Destiny (1926),w którym prawnuk Roberta bierze udział w awanturniczych kolonialnych wyprawach dziewiętnastowiecznego flibustiera Williama Walkera. Smith pisał także biografie, Conqueror, the Story of Cortes and Montezuma and the Slave Girl, Malinal (1933) i inne oraz opracowania historyczno-polityczne, np. Men Who Run America: A Study of the Capitalistic System and its Trends Based on Thirty Case Histories (1936).
Książkę polecam szczególnie miłośnikom morskich przygód.
Bohaterem książki jest Robert Ormerod, chłopak, który pracuje w nowojorskiej faktorii handlowej ojca. Pewnego dnia młody Ormerod ze swoim przyjacielem, Piotrem Corlaerem, zostają uprowadzeni przez ciotecznego dziadka Roberta – znanego i groźnego korsarza – Andrzeja Murraya, zwanego też Rip-Rapem. Trafiają na pokład "Króla Jakuba". Wraz z Johnem Flintem, kapitanem "Konika Morskiego", Murray planuje złupić hiszpański statek przewożący wielki skarb.
Książka może nie jest za bardzo porywająca, ale dużym plusem są ciekawe opisy bitwy morskiej oraz opisy przyrody.
Książkę oceniam na 3.
Dość mym zdaniem przekonujący prequel „Wyspy Skarbów” Stevensona. Narratorem jest nowojorczyk Robert Ormerod porwany na pokład pirackiego statku przez swego wujecznego dziadka Andrzeja Murraya (zwanego od zażywanej tabaki Rip Rapem) walczącego o te cele, co Alan Breck z „Porwanego za młodu”. Robert zauważa, że załoga składa się z wariatów, dziadek odpowiada „jeśli na pokładzie "Króla Jakuba" znajdziesz choć jednego rozumnego — wyłączywszy, oczywiście, ciebie i Piotra — to będę ci wdzięczny za jego wskazanie i natychmiast podaruję tego człowieka Flintowi.” Flint rabuje dla rabowania, Murray dla sprawy. W końcu dochodzi między nimi do walki o łupy...
Robert wraz ze swym druhem Piotrem wychodzi z tego żywy i wraca do domu z narzeczoną, o którą stoczył pojedynek z Billy Bonesem (to tłumaczy, czemu Bones w „Wyspie” ma bliznę na twarzy).
Wersja ta jest zupełnie odmienna od „Przygód Bena Gunna”, zatem jakby powiedział Herodot „z obu tych tradycji wolno posługiwać się tą której kto bardziej zawierzy”.