Złoto z Porto Bello

megiddovl

Inne wydania

ryszpak | 2016-07-31
Przeczytana: 28 lipca 2016

Warto było sobie przypomnieć po kilkudziesięciu latach tą bardzo dobrą książkę przygodową. Autor przedstawia losy kapitana Flinta i Długiego Johna Silvera przed wydarzeniami znanymi z "Wyspy Skarbów" R.L. Stevensona.

Piratka | 2015-10-28

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dość mym zdaniem przekonujący prequel "Wyspy Skarbów" Stevensona. Narratorem jest nowojorczyk Robert Ormerod porwany na pokład pirackiego statku przez swego wujecznego dziadka Andrzeja Murraya (zwanego od zażywanej tabaki Rip Rapem) walczącego o te cele co Alan Breck z "Porwanego za młodu". Robert zauważa, że załoga składa się z wariatów, dziadek odpowiada "jeśli na pokładzie „Króla Jakuba” znajdziesz choć jednego rozumnego — wyłączywszy, oczywiście, ciebie i Piotra — to będę ci wdzięczny za jego wskazanie i natychmiast podaruję tego człowieka Flintowi." Flint rabuje dla rabowania, Murray dla sprawy. W końcu dochodzi między nimi do walki o łupy...

Robert wraz ze swym druhem Piotrem wychodzi z tego żywy i wraca do domu z narzeczoną, o którą stoczył pojedynek z Billy Bonesem (to tłumaczy, czemu Bones w "Wyspie" ma bliznę na twarzy).

Wersja ta jest zupełnie odmienna od "Przygód Bena Gunna", zatem jakby powiedział Herodot "z obu tych tradycji wolno posługiwać się tą której kto...

sveah | 2013-07-28

Wspaniala ksiązka!! Milosnikom tego typu literatury daje niewiarygodną ilosc radosci,, ale takiej prawdziwej dziecięcej radosci:) Ksiązka dla wszytskich, ktorzy kochają morską terminologię, ukryte skarby, zlorzeczenia i przeklenstwa korsarzy, morskie przyspiewki po jamajskim rumie i prawdziwe pirackie przygody. Ksiązka ta to jednoczesnie wspanialy wstęp do "Wyspy skarbów", nawet jesli czytacie je w odwrotnej kolejnosci. Jeden jedyny minus - po przeczytaniu pozostaje wieelki zal ze to juz koniec. ..jo-ho-ho i butelka rumu!;)

Magdalena | 2013-11-16

Doskonała pozycja dla miłośników literatury o podróżach i przygodach morskich, piratach i ich fortelach. Zakończenie dość przewidywalne, jednak swobodny styl książki, zabawny język jednego z bohaterów i wszystkie zawieruchy "po drodze" sprawiają, że książka warta jest polecenia dla kogoś, kto lubi lekką literaturę.

Bolo | 2011-09-03
Przeczytana: styczeń 2009

Bardzo zgrabna książeczka w pirackich klimatach. Pocleam każdemu kto takowe lubi.

Komig | 2013-10-21
Przeczytana: 15 października 2013

Książkę polecam szczególnie miłośnikom morskich przygód.

Bohaterem książki jest Robert Ormerod, chłopak, który pracuje w nowojorskiej faktorii handlowej ojca. Pewnego dnia młody Ormerod ze swoim przyjacielem, Piotrem Corlaerem, zostają uprowadzeni przez ciotecznego dziadka Roberta – znanego i groźnego korsarza – Andrzeja Murraya, zwanego też Rip-Rapem. Trafiają na pokład "Króla Jakuba". Wraz z Johnem Flintem, kapitanem "Konika Morskiego", Murray planuje złupić hiszpański statek przewożący wielki skarb.

Książka może nie jest za bardzo porywająca, ale dużym plusem są ciekawe opisy bitwy morskiej oraz opisy przyrody.

Książkę oceniam na 3.

Grzegorz | 2016-09-25
Przeczytana: październik 2014
Michał Kandulski | 2016-08-12
Przeczytana: 01 września 2016
Matys | 2016-08-05
Matys | 2016-08-05
Nowy przekład "Wyspy skarbów"

Kultowa powieść Roberta Louisa Stevensona "Wyspa Skarbów" ukazuje się w nowym współczesnym przekładzie wybitnego tłumacza literatury angielskiej Andrzeja Polkowskiego.