Działa Nawarony

Wydawnictwo: Mediasat Poland
The Guns of Navarone
klasyka
Oceansoul

Alistair MacLean, urodzony w Szkocji w 1923 roku, po wybuchu II wojny światowej wstąpił do brytyjskiej marynarki wojennej. Przeżycia związane z okresem ponad dwuletniej służby na krążowniku angielskim posłużyły jako bogaty materiał do jego słynnych powieści o tematyce wojennej. "Działa Navarony" to historia nieustraszonej grupy komandosów, którzy z rozkazu dowództwa wojsk alianckich w...

"Działa Navarony" to historia nieustraszonej grupy komandosów, którzy z rozkazu dowództwa wojsk alianckich w brawurowej akcji wysadzają w powietrze hitlerowską fortecę na jednej z wysp greckich.

Oparty na tej powieści film Karola Foremana, bijący na całym świecie rekordy kasowe, przyniósł MacLeanowi międzyanrodową sławę.

źródło opisu: Mediasat Poland, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

a_Olasdottir | 2018-12-22

Wzorzec literatury sensacyjnej, książka archetypiczna. Trochę z dzisiejszej perspektywy naiwna, odrobinę postarzała, ale czytając Ludluma, Kinga czy Nesbo, nie sposób przeoczyć, że oni TEŻ TO CZYTALI.

Oczytany | 2017-08-16

Chyba najbardziej znana książka Alistaira Macleana „Działa Nawarony”, to absolutna klasyka literatury sensacyjnej osadzonej w realiach drugiej wojny światowej.

Alistair MacLean urodził się 21 kwietnia 1922 w Glasgow. Pisarz szkocki, autor wielu popularnych powieści o tematyce sensacyjnej, kryminalnej i wojennej. Znany także pod pseudonimem Ian Stuart. W 1941 roku wstąpił do Royal Navy. W czasie II wojny światowej służył na krążowniku. Podczas tej służby walczył na północnym Atlantyku, w Arktyce, na Morzu Śródziemnym oraz na Oceanie Indyjskim. Pisarz twierdził, że w 1945 r. dostał się do niewoli japońskiej i doznał ran w wyniku tortur – jego syn jednak udowodnił, że był to jego wymysł, a Alistair MacLean został ranny w wyniku wypadku podczas ćwiczeń na okręcie. Po zwolnieniu z wojska rozpoczął studia języka angielskiego na Uniwersytecie w Glasgow, które ukończył w 1953 roku i został nauczycielem. Debiutował opowiadaniem „Dileas” w 1954 roku, a następnie napisał powieść „H.M.S....

Karol | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Klasyka gatunku.

Wracam do tej książki po raz pierwszy od dobrych kilku lat i jestem naprawdę zszokowany jak dobrze ten tytuł znosi próbę czasu. Podobało mi się za pierwszym razem, podobało mi się za drugim, trzecim, i podoba mi się również teraz. Nie wiem w czym tkwi sekret, po prostu niektóre pozycje mają w sobie to coś co pozwala im działać na czytelnika tak samo bez względu na wszystko.

Może sekret tkwi w prostocie? Bo w gruncie rzeczy jest to książka bardzo "sztampowa", mamy historię w której nasi bohaterowie muszą dokonać niemożliwego, mamy bohaterów którzy są bardzo wyraźnie określeni - jest ten silny, jest ten z poczuciem humoru, jest ten młody i niedoświadczony, jest ten który panuje nad wszystkim, etc. etc.

Może właśnie przez ten brak komplikowania wszystkiego na siłę można się tak łatwo zatracić w historii. Postacie są nakreślone wyraźnie, historia toczy się metodycznie, nie ma zbyt wielkich przestojów i nawet nie zauważamy kiedy nagle okazuje się że dotarliśmy już...

majkabally | 2017-03-02
Przeczytana: 15 lutego 2017

Nie wiem, czy ktoś zwrócił uwagę, że to nie książka Alistaira MacLeana?
Komentujący piszą jednak o w/w autorze, więc i ja się do niego odniosę, choć krótko.
Jak to MacLean, dobra szpiegowska proza, momentami czyta się z wypiekami na twarzy. Na szczęście jeszcze wiele jego pozycji do odkrycia.

Roman Dłużniewski | 2016-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2016

Rewelacyjna książka!! Piszę to w odniesieniu do czasu, gdy ją czytałem. Śmiała akcja brytyjsko-amerykańsko-greckich komandosów. A potem był jeszcze wspaniały film.

fik | 2016-10-11
Przeczytana: 10 października 2016

Już jako młody pożeracz książek byłem nią zafascynowany, bo któż z nas nie chciały być jednym z grupy straceńców wysłanych zrobić coś niemożliwego ( dla takich przygód wstąpiłem do wojsk desantowo-szturmowych). Po latach może fascynacja osłabła ale nadal uważam ją za rewelacyjną, doskonale wykreowani bohaterowie nigdy nie dający za wygraną, świetne tło do akcji no i wreszcie sama akcja nie pozwalająca się nudzić - cały MacLean

Paweł | 2016-10-06

„Działa Nawarony” książka i film mojego dzieciństwa. Wartka akcja, jasno podzielone strony, uroczo „czarno-biały świat” wiadomo gdzie są dobrzy, gdzie źli. Dla mnie słabym punktem są dialogi i język w jakim porozumiewają się bohaterowie. Konwersację przypominają bardzie dysputy dżentelmenów niż komunikację wyborowych wiarusów po 4 latach wojny.
Cała fabuła jest od początku do końca fikcyjna, jednakże należy pamiętać, że to Brytyjczycy jako pierwsi sformowali profesjonalne oddziały komandosów i z powodzeniem używali ich w czasie II Wojny Światowej.

dymek | 2016-09-05

Jest tu wiele różnych opinii więc ograniczę się jedynie do oceny.

Favonius | 2016-06-27

Książka daje dużą dawkę emocji, przeżyć oraz akcji. Dodatkowo świetny wojenny klimat i dialogi - które wygłaszane w kryzysowych sytuacjach zawierają sporą dawkę sarkazmu i ironii, co jeszcze mocniej pokazuje kunszt autora.

patronat | 2016-06-21
Przeczytana: 2013 rok

Jest to świetna propozycja dla kogoś, kto początkowo nie przepada za literaturą wojenną. Początkowo, ponieważ uważam, iż "Działa Nawarony" to zmienią. Jest to książka, którą czyta się szybko z powodu zaciekawienia tym, co znajdziemy na następnych stronach. Akcja toczy się wartko, a styl pisania autora przekona do takiej tematyki nawet tych opornych. Polecam!