Invocato

Cykl: Invocato (tom 1) | Seria: Gorgo
Wydawnictwo: Bullet Books
9788362382040
martyśka

Jeśli myślałeś kiedyś o założeniu sobie stryczka, strzeleniu w skroń bądź zanurzeniu się w gorącej kąpieli z brzytwą - zastanów się jeszcze... bo Oni mogą nie zdążyć. Jeśli jednak twoja desperacja zwycięży i wypchniesz krzesło spod nóg, nie zdziw się, jeśli przywitają cię strzały i wstęgi żarzących się liter Inwokacji. Wtedy możesz zacząć się bać, bo oto przybyli ci od Samobójców, a im jest...

Jeśli jednak twoja desperacja zwycięży i wypchniesz krzesło spod nóg, nie zdziw się, jeśli przywitają cię strzały i wstęgi żarzących się liter Inwokacji. Wtedy możesz zacząć się bać, bo oto przybyli ci od Samobójców, a im jest wszystko jedno, czy przeżyjesz.

Istnieje bowiem pozazmysłowa rzeczywistość, dzika i nieustannie głodna, a ty, Samobójco, jesteś w tym świecie astralnym mięsem. Tu nie ma bohaterów - są kule kontra kły i pazury. Tu liczy się spryt, siła i doświadczenie. Nikt nie pochyli czoła nad twoim marnym losem, nikt nie uroni łzy, bo jesteś jednym z tysięcy.

Więc skoro stryczek zacisnął się wystarczająco mocno i trafiłeś już do Miasta Samobójców, pamiętaj o dwóch rzeczach. Pierwsza - nie traktuj lekko żadnej modlitwy, bo ma wielką moc sprawczą. Druga - śmierć dotyka również nieśmiertelnych.

Inne prawa obowiązujące po tamtej stronie znajdziesz na kartach tej historii. Przeczytaj, zanim podstawisz krzesło.

źródło opisu: Wydawnictwo Bullet Books. 2010

źródło okładki: http://www.bullet-books.com

książek: 1925
ola161 | 2011-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2011

"Invocato" mogę zaliczyć do przyjemnych rozczarowań. Książkę tą kupiłam pod wpływem impulsu, zwyczajnie zainteresowała mnie okładka. Bez żadnych udziwnień, zwykła okładka. Opis też wydał mi się interesujący. Miasto samobójców brzmiała bardzo ciekawie. Zasiadłam jednak do lektury z lekką dozą powściągliwości i ze strony na stronę książka ta wciągała mnie coraz bardziej.
Fabuła nie jest bardzo zawiła ani skomplikowana i to jest właśnie jej urok. Książka opowiada o przygodach Burej, członka drużyny samobójców walczących z demonami. Przez całą książkę śledzimy jej losy w tym dziwnym świcie oraz poznajemy jej przyjaciół z drużyny.
Bohaterowie są bardzo barwni, każdy jest inny. Ma własny unikalny rys charakterologiczny, a do tego bawią do łez.
Sarkastyczny humor jest chyba najważniejszą rzeczą, która uwiodła mnie w tej książce.
Każda kolejna strona pochłania bez reszty i zapewnia dobry humor.
Naprawdę gorąco polecam tą książkę!!

ven_detta | 2011-03-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 22 marca 2011

Do zakupu tej książki skusił mnie opis, który mimo że obszerny, jednak nie zdradza zbyt wiele co do fabuły. Okazuje się, że książka opowiada o przygodach młodej dziewczyny – Burej – która trafia do rzeczywistości łowców demonów. Nie tego się spodziewałam, ale nie powiem, żebym była rozczarowana.

Bura jest bardzo tajemniczą postacią. Kiedy ją poznajemy, nie znamy jej prawdziwego imienia, pochodzenia, a jedynie mniej więcej jej zamiary i cel, w jakim chciała dostać się do Miasta Samobójców. Tam trafia pod skrzydła Kapitana – dowódcy Posterunku żołnierzy zwalczających demony żerujące na ludzkich duszach lub zmuszające do samobójstw. Bura trafia do takiej właśnie grupy żołnierzy – bardzo specyficznego oddziału, złożonego z samych ciekawych osobistości i musi nauczyć się funkcjonować w nowej rzeczywistości i dogadać się z grupą, co nie okazuje się wcale takie łatwe.

Zakochałam się w bohaterach tej powieści – wszystkich razem i każdym z osobna. Sama Bura jest wyszczekana, niezależna,...

McRap1972 | 2015-06-23
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Książka kupiona przypadkiem podczas wakacji na straganie z tanimi książkami. Nie wiązałem z nią większych nadziei i przeżyłem raczej miłe zaskoczenie.

"Invocato" nie rzuciło mnie co prawda na kolana. Książki nie czytałem z wypiekami na twarzy. Ale powieść Pani Agnieszki zaliczyłbym do książek o których mówię "nie jest zła".

Fabuła wciągnęła mnie dość szybko. Styl autorki również przypadł mi do gustu. Trochę to jak mieszanina "Nocarza" Magdaleny Kozak z "Grą Endera" Carda. Tak mi się jakoś skojarzyło i proszę o wyrozumiałość jeśli się mylę. To wg mnie komplement bo bardzo cenię obydwoje wymienionych autorów. Momentami wkradał się jednak w powieść pewien rodzaj chaosu i czasami bohaterowie zachowywali się nielogicznie. Mam też wrażenie wielu przeskoków w fabule. Tak jakby czegoś brakowało. Wydaje mi się, że wydawca zmusił autorkę do wycięcia sporej części powieści. Być może bez tych cięć mielibyśmy do czynienia z powieścią rewelacyjną.

Książka spodobała mi się na tyle,że chętnie...

Paskuda | 2013-05-28

[opinia ukazała się także na moim blogu: http://paskudnerecenzje.blogspot.com/ ]

Nad tym, co dzieje się po śmierci ludzie zastanawiają się od wieków. Ile kultur, tyle teorii i wierzeń. Złoczyńcy idący do piekła, samobójcy plątający się między wymiarami i wiele innych... Temat już od dawien dawna inspirował pisarzy. Jedną z książek zawierający ten motyw jest "Invocato" Agnieszki Tomaszewskiej.
Intrygująca okładka oraz płynny, mroczny opis mają zachęcić czytelnika do sięgnięcia po tę pozycję. Zachęcają, jak najbardziej, jednak oczekiwania szybko ścierają się z rzeczywistością.
Główną bohaterką powieści jest kobieta, nazywająca siebie Lilith Novak. Młoda dziewczyna, która trafiła do Miasta Samobójców poprzez Inwokację. Jedyna żywa, która przebywa w zaświatach. Pyskata i zadziorna, kochanka sierżanta. Skąd dokładnie się wzięła? Jaka jest jej historia? Nie na wszystkie pytania odpowie nam ta książka.
Świat astralny w "Invocato" z jednej strony jest zbudowany oryginalnie i bardzo...

Asia | 2014-04-07
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Oj strasznie mnie zawiodła ta książka. Nastawiałam się na wielkie WOW, a tym czasem nie drgnął mi ani jeden włosek na ciele.... Czytając miałam wrażenie jakbym pominęła ze 3 pierwsze części, strasznie ciężko było się połapać "kto, kiedy, po co i dlaczego", dużo trzeba było się domyślać. Do końca nie dotrwałam, więc nie wiem jak się zakończyło i szczerze, nie ciągnie mnie do poznania tej "tajemnicy"...

loclaith | 2011-07-24
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 23 lipca 2011

Dobra i wciągająca, a gdyby nie braki językowe i stylistyczne, oraz przeciąganie niektórych wątków, byłaby nawet porywająca. Pomysł jest ciekawy, ale - co dość często i słusznie się autorce zarzuca - nie wykorzystany do końca.

sav | 2011-04-05
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Kolejna pozycja, przykuwająca uwagę mrocznym opisem na tyłach okładki, zwiastującym powieść z elementami grozy. Grozy nie ma, nie łudźcie się. Mamy tu powieść akcji, fantasy, obyczajowo-psychologiczną, ale nie grozy. Każdy z tych aspektów można docenić, bo i każdy nadaje książce charakterystyczny posmak.
Na zdecydowaną korzyść można zapisać barwne postacie i przyjemne dialogi. Podoba mi się poczucie humoru autorki, styl pełen ciętych ripost i sytuacyjnych żartów pomiędzy postaciami, nawet jeśli nie obyło się bez jakiejś pomniejszej wpadki. W rankingu sympatii najpewniej przodować będą bohaterowie męscy, z których każdy jest bardzo wyraźnie zarysowany, określony tłem i specyficznym stylem, który sprawia, że postacie nie zlewają się ze sobą, pomimo że jest ich sporo. Gorzej na tym tle wypada Lilith czy też Bura. W toku akcji, jak się okazuje początkowo nieatrakcyjna, płaska, szara i zaniedbana dziewczyna o trudnym charakterku okazuje się być najbardziej pożądanym towarem na rynku i...

Karen | 2016-08-12
Przeczytana: 15 lipca 2012

Niedawno odświeżyłam sobie ,,Invocato" (dopiero po raz czwarty :D)i postanowiłam napisać recenzję na jaką ta książka zasługuje, bo ta pierwsza pisana kilka lat temu, zdecydowanie nie oddawała moich uczuć. Po pierwsze nie sugerujcie się zbytnio opisem na okładce. On w ogóle nie oddaje atmosfery tej książki, nie mówiąc już nawet o historii, która jest tak rozbudowana, że ciężko to streścić w kilku zdaniach. Po drugie jeśli już jesteśmy przy samej historii, to odniosę się tu do głosów, które zarzucają, że jest ona zbyt chaotyczna. Muszę przyznać, że w książce dzieje się tyle, co czasami w niektórych seriach na przestrzeni kilku tomów, ale nie powiedziałabym na pewno, że jest chaotyczna. Wątków jest wiele i nie zawsze autorka przechodzi płynnie od jednego do drugiego, ale każdy jest wyraźnie zakończony, każdy wnosi coś ciekawego do historii i żadnego nie chciałabym pominąć. Po trzecie, mocnym jeśli nie największym atutem tej książki są bohaterowie. Mimo, że jest ich sporo, a akcja goni...

Kevorkian | 2014-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Bardzo chaotyczna i przez to trudna w czytaniu książka. Co chwila musiałam się cofać o parę stron, bo gubiłam wątek, o kim teraz czytam, albo dlaczego nagle bohaterowie są gdzie są. Narracja też była nierówna, czasami wszystko było ok, a w pewnej chwili... przegapiłam, że bohaterowi nogi prawie urwało. :P

Wątek z Magikiem bardzo mi się podobał, ale DLACZEGO TAK PÓŹNO! To był właściwie główny motyw książki, a pojawia się w połowie. Historia życia Burej też fajna i można ją było fajnie wykorzystać, ale zamiast tego miga sobie prawie niezauważalnie na paru ostatnich stronach i tyle z tego.

Bohaterowie fajni, ale parę głównych to tak autorka wyidealizowała, że bardziej chyba się nie dało.

Ogólnie nie jest tragicznie, ale mogło być dużo, dużo lepiej.

Invocato to książka pełna magii. Brać czytająca wie doskonale o czym mówię, ale wyjaśnię krótko. Otwierasz człowieku taką księgę, czytasz jedną, dwie strony i już po tobie. Łapie cię taka za grzywę, wciąga w swój świat i uwalniasz się z niego po przeczytaniu ostatniej strony. Zamykasz wolumin, drapiesz się po rozczochranej głowie, przecierasz czerwone oczy, ziewając jak hipopotam i lecisz do komputera, mijając kuchnię ze zlewem pełnym naczyń, aby sprawdzić czy i kiedy będzie następny tom. Książka cudnej pani Agnieszki Tomaszewskiej , jest właśnie taka. Nie jest jej potrzebna żadna recenzja zachęcająca, tylko hasło, słowo klucz - UZALEŻNIACZ - i wszystko jasne.