Archanioł

Archangel
83-7150-957-X
archanioł, fantasy
nar

Po cieszącej się wielkim uznaniem "Żonie zmiennokształtnego" otrzymujemy od Sharon Shinn niebywale piękną opowieść o przyszłości, w której losy świata zależą od głosu jednego anioła… Za pomocą nauki, wiary i siły woli Harmonicy stworzyli społeczeństwo, które uznali za doskonałe. Rozmaite narody połączył ze sobą wzajemny szacunek i przekonanie o błyskawicznej karze, gdyby prawo zostało złamane. Niezmiennie żyzna ziemia pokrywała tereny, na których panowały wszystkie możliwe klimaty. Aniołowie chronili ludzi śmiertelnych, mistycy strzegli tajemnej wiedzy, natomiast Jehowa miał pieczę nad wszystkim… Kilka pokoleń później nad Samarią wciąż szybuje pancerny statek kosmiczny "Jehowa", którego zadaniem jest zbombardowanie planety w razie pogwałcenia panującego tam pokoju. Samarię ogarnęło powszechne zepsucie, które grozi wybuchem konfliktów i wystawia Samarian na wielkie niebezpieczeństwo. Ich jedyną nadzieją jest koronacja nowego Archanioła. Wyrocznie orzekły, że honor ten spotkać ma anioła Gabriela, który - jak później mu oznajmiono - musi poślubić śmiertelną kobietę imieniem Rachela. Taki los ma spotkać tych dwoje. Gabriel jest pewien, że Rachela entuzjastycznie przyjmie wieści o przeznaczonym jej mężu i odda się swym obowiązkom z nie mniejszym poświęceniem aniżeli on sam. Jednak Rachela ma inne zamiary… "Archanioł" to powieść z pogranicza science fiction i fantasy, która powinna spełnić oczekiwania fanów obydwu gatunków.

Urmurmina | 2015-08-24

Piękny anioł Gabriel ma zostać archaniołem i poślubić wyznaczoną mu przez Jovę kobietę, Rachelę. Ma z nią zaśpiewać na najbliższej Glorii, ale gdy ją odnajduje, zaczynają się kłopoty. Rachela bowiem nie jest zadowolona ze świadomości zostania angeliną. Jednak okaże się, że świat jest w niebezpieczeństwie i tylko wspólne siły Gabriela i Racheli mogą go uratować...

Szczerze? Nie spodziewałam się aż tak dobrej książki! Bo właściwie przez 3/4 książki prowadzone jest normalne życie aniołów z ludźmi rodem z dawnych lat (jeśli za normalne uzna się istnienie razem tych dwóch ras). Ale jest to tak wciągające, że trudno się oderwać od czytania! Autorka ma bardzo czysty, profesjonalny i naprawdę obrazowy sposób pisania, przez co nawet sceny z życia codziennego bohaterów są ciekawe. "Archanioł" ukazuje rzeczy, które w innych opowieściach o aniołach są po prostu pomijane, jak ważna rola śpiewów w życiu tych istot czy niebezpośredni i nie zawsze łatwy kontakt z Bogiem. To daje tej opowieści...

WampirkaJustynka | 2015-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2015

Książka rewelacyjna. Jak czytałam w niektórych opiniach wciąga niesamowicie To prawda. Po porostu nie mogłam się od niej oderwać nie skończywszy czytania. Bardzo polubiłam Gabriela, jednak niezbyt przypadła mi do gustu Rachela. Uważam, że była strasznie głupia zachowując się tak w stosunku do anioła. Co do zakończenia to uważam je za z jednej strony satysfakcjonujące a z drugiej nie. Książka powinna przypaść do gustu fanom aniołów.

kaktusowaona71 | 2015-05-13
Na półkach: Fantasy / S-F, Przeczytane
Przeczytana: 13 maja 2015

Ta książka jest jak kojący
czytano-śpiewny opatrunek
Daje wyciszenie
Daje ukojenie
Daje wytchnienie
Napisana cudownym językiem, otula obrazem, muzyką i pieśnią, które podczas czytania przelewają się wprost do głowy czytelnika, formując niepowtarzalne sceny przed oczami.. nieprawdopodobne... ale tak jest. Widzi i słyszy się każde przeczytane słowo.
Owszem - posiada wiele nawiązań do Pisma Świętego, pokazując jednak Boga z trochę innej perspektywy, niż do tego przywykliśmy. Nie jestem pewna, ale to spojrzenie podoba mi się chyba nawet bardziej, niż obraz malowany w naszej codzienności.
Nie jest to jednak książka teologiczna !!!
Absolutnie nie.
Tyle, że ustanawiając anioły głównymi bohaterami - chcąc nie chcąc ociera się mocno o temat wiary. Czyni to jednak w sposób bardzo wysmakowany i ciekawy.
Czy polecam ?
Jak najbardziej. Mimo, że nie czyta się tu każdej strony ze stanem przedzawałowym i gryząc palce z nerwów, jest to opowieść nieprawdopodobnie wciągająca i jak najbardziej godna...

wiech | 2015-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Ach, cóż to za magiczna książka.
Myślałam, że fantasy to nie moje klimaty, a jednak książka mnie zachwyciła.
Zaczytałam się dosłownie w tym magicznym świecie aniołów i ludzi, który wcale nie był taki idealny.
Książka napisana pięknym językiem - słyszy się każdy dźwięk pieśni, czuje się każdy zapach i chce się dotknąć wszystkiego.
Świadczy to o ogromnym talencie i niesamowitej wyobraźni autorki.
Tej książki się nie czyta - ją się czuje.
Polecam tę magiczną książkę nie tylko miłośnikom fantasy.
PS.
No i ci boscy aniołowie rodzaju męskiego :))

książek: 1921
skorupka | 2014-03-11

Świetna książka.
Świat wykreowany przez Autorkę, w którym obok siebie egzystują ludzie i anioły jest naprawdę ciekawy.
Brakowało mi jedynie bardziej rozbudowanych drugoplanowych bohaterów, ale to jest dopiero pierwsza część, więc może w następnych coś się zmieni.
Żadko też spotykane są w tego typu książkach rozważania na tematy wiary i negowania istnienia Boga.
W książce jest większość, z tego co lubie: miłość, przyjaźń, przygoda (mogło być tego więcej), zły charakter, zagrożenie życia :).
Książka jest przyjemna i szybko się ją czyta.

Akasha89 | 2015-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Bardzo ciekawa koncepcja świata przedstawionego. Niesamowicie podoba mi się kreacja Racheli - jest to postać z krwi i kości, może momentami irytująca, ale namacalnie wręcz prawdziwa. Równie ciekawie skonstruowano pozostałe postaci. Piękne opisy muzyki, którą wykonują ludzie i aniołowie na chwałę Jovy. Jest to powieść z pogranicza fantasy i sci-fi, ale zdecydowanie więcej jest w niej jednak fantastyki. Jeśli ktoś lubi tematykę anielską, to polecam tą pozycję, ponieważ jest niebanalna i niesztampowa, a do tego ciekawie nawiązująca do Starego Testamentu.

nar | 2010-01-18

Moja ukochana książka po wsze czasy.
Po jej przeczytaniu już chyba zawsze będę marzyć o jakimś Archaniele, zachowującym się jak główny bohater, a skrzydła będę kojarzyła z poczuciem bezpieczeństwa.
Archanioła się nie czyta, tę książkę się wręcz słyszy i widzi, tak żywo obrazy zostały w niej opisane.
Wciąż poluję na to by ją kupić, jednak brak wznowień nie wpływa korzystnie na jej cenę, która jest zbyt wysoka jak na mój portfel :C

Ta powieść mnie zaskoczyła i zachwyciła. Jest dowodem na to, że da się stworzyć postać anioła bogobojnego, miłującego, pełnego dobra i powagi, który jednocześnie zachwyca czytelnika i intryguje. Dotąd w każdej powieści ze skrzydlatymi bohaterami autorzy bazowali na ich mrocznej stronie natury, całkowicie zapominając o takich atrybutach, które Shinn podkreśliła grubą kreską - niesamowitych właściwościach ich głosu i sercu przepełnionym miłością do Boga i człowieka.
Cały klimat książki kojarzył mi się ze Starym Testamentem: prymitywna ludność, poczucie bezpieczeństwa, które utrzymać można tylko żyjąc w zgodzie z bożymi nakazami, jasno pokazane granice, kto jest czarnym charakterem, a kogo powinno się popierać.
Rachela jest w tym wszystkim buntownicza, nie sprzeciwia się jednak Iovie, a swojej pozycji wśród innych postaci, głównie męskich. Wyzwala się powoli z ograniczeń i lęków, z których część niestety stworzyła sobie sama. Gabriel także się zmienia i jest w tym coś niesamowitego,...

Nissaya | 2011-09-24
Przeczytana: 11 września 2011

W powszechnym mniemaniu anioł to taki chłoptaś ze skrzydełkami o urodzie nie do końca męskiej. Jest dobry, opiekuje się ludźmi, a od czasu do czasu odwala brudną robotę za swojego szefa. Oczywiście są różne anioły: słodkie cherubinki, śpiewacy w chórach anielskich i tym podobne. Są i archaniołowie.
Sharon Shinn wyszła poza ten schemat. Jej anioły to i mężczyźni, i kobiety. Nie zawsze są kryształowe. Czasem są złe. Zawsze mają jakieś wady. Muszą podporządkowywać się woli istoty, która je stworzyła, ich boga, którego polecenia nie zawsze wydają się być słuszne, a niejednokrotnie sprawiają dużo bólu. Aniołowie muszą pilnować, by ich świat nie został zniszczony. Często wzywani są przez ludzi do modlitwy o ich dobro. Czasem muszą wykonywać naprawdę niewdzięczne prace. Od tego, co wymodlą, zależy ludzkie szczęście. Niektórzy aniołowie są brutalni, nie cofają się przed morderstwami, oszustwem i krętactwem. Nie zależy im na niczym, poza władzą i pozycją w hierarchii. Na szali potrafią...

lele55 | 2014-08-24

Zaczęłam czytać bez jakichś wielkich oczekiwań i pozytywnie mnie zaskoczyła, pochłonęłam ją w jeden wieczór ;). Właściwie wypożyczyłam tylko ze względu na tytuł, bo świeżo po przeczytaniu "Siewcy wiatru" Kossakowskiej i "Kłamcy" Ćwieka wszystko co nawiązywało do tematyki anielskiej mnie "przyciągało" ;). ( tak na marginesie polecam te pozycje)
Autorka stworzyła ciekawy świat i genialnie wykreowała dwójkę głównych bohaterów: Rachelę i (szczególnie) Gabriela. Dla mnie jedyne minusy to: troszkę trąci "harlekinem" miejscami i dlaczego ta książka jest tak trudno dostępna!?