Dziennik uwodziciela

Wydawnictwo: Hachette
Forforerens dagbog
Filozof, Romantyzm,
filozofia i etyka

W Dzienniku uwodziciela znajdujemy słowa będące charakterystyką samego autora: „Zdaje się być zbyt uduchowiony, aby go można nazwać zwykłym uwodzicielem. (...) Przy pomocy swoich sił duchowych pojął, jak można skusić młodą dziewczynę i pociągnąć ją ku sobie, nie starając się posiąść jej w ścisłym znaczeniu tego słowa”

źródło opisu: http://www.nexto.pl/szukaj/s%C3%B6ren_kierkegaard_ebook

Dociekliwy_Kotek | 2014-03-17
Przeczytana: marzec 2014

Nie wiem, jak inaczej podsumować moje wrażenia jak tym, że mam mieszane uczucia. Naprawdę mieszane uczucia.

Przede wszystkim już od pierwszych zdań rozpoznaję ten typ książki, która urzeka, fascynuje i sprawia niemal fizyczną rozkosz subtelną sofistyką nawet nie narracji, ale zachowania bohatera i motywów jego postępowania. Już się spodziewam uczty, już przeczuwam tę przyjemność misternej, koronkowej wręcz intrygi, która wszelako istnieje tylko w głowie uwodziciela, już to widzę, już jestem zachwycona i zakochana.

Tymczasem jak niewprawny kochanek, który nieopatrznie mrozi atmosferę i psuje nastrój, nasz uwodziciel pozwala sobie na uwagi... cóż, z dzisiejszego punktu widzenia zasługujące na ironiczne uniesienie brwi. Wszystkie jego wywody o miłości, teoria uczuć i związku – toż to jest w najlepszym razie śmieszne, a w najgorszym tak oderwane od rzeczywistości, jak był sam Kierkegaard. To samo dotyczy kobiet, jakimi je opisuje i przedstawia. Z jednej strony gloryfikuje więc...

Kinga | 2014-06-25

Nie mogłam, po prostu nie mogłam. Całkowicie poddałam się magii słów uwodziciela. Kolejna naiwna Kordelia. Na początku. Potem- z górki na dno. Czytałam znudzona tą książką jak małżeństwem. Pomijałam rozdziały, chciałam po prosty dobrnąć: do listów, do zakończenia. Co mnie trzymało przy tej książce- on, uwodziciel. Co mnie odwodziło- język, rozumowe opowiadanie o kolejnych krokach, długie dysputy na pewne tematy. Gdyby książkę obrać jak grejpfrut z gorzkiej skórki znalazłby się pod spodem słodko-kwaśny miąższ. Lecz jest jak jest i niełatwo delektować się owocem. Moja rada- zeżryj, jeśli umiesz.

serwatka | 2016-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Przepiękny język, który w tłumaczeniu Iwaszkiewicza raczej nie utracił wiele z oryginału. I nic więcej dobrego nie można powiedzieć o tej książce. Mizoginizm autora mnie - kobietę, bardzo razi.
Za to gdyby czytać tę powieść tylko we fragmentach - wybierając na przykład listy do Kordelii, można byłoby pomylić tę historię z romansem. Dopiero znając całą otoczkę - niecne zamiary bohatera, okazuje się, że piękne, romantyczne słowa są pełne hipokryzji.

FromNorwayWithLove | 2013-07-08
Przeczytana: 16 lipca 2013

Czy ja chcę przeczytać? O mamo! Ja chcę to zeżreć. :))

marianna | 2013-04-05

Niesamowita opowieść o pożądaniu, dzieje współczesnego Don Juana, człowieka estetycznego, którego interesuje tylko powierzchnia; zręcznego manipulatora.
Dobrze jest czytać "Dziennik uwodziciela" obok "Powtórzenia".

HSztFot | 2016-04-09
Na półkach: Miłość, Przeczytane

Anatomia miłości ziemskiej, pożądliwej. Johannes to intrygant i wprawny manipulator. Reprezentuje postawę życiową jak siebie nazywa estety, zafascynowanego kobiecym pięknem. Jego miłość to doznanie, nie w myśl mu małżeństwo. Opiewa kobiece piękno, zachwyca się i sprawnie kieruje stopniowo rozwojem sytuacji, tak, aby wszystko było po jego myśli. Niebywałe jak jest przebiegły, choć wydawałoby się że na prawdę darzy Kordelię uczuciem, pozostawiając jej wybór, który jednak sam przewidział. Ta książka to rodzaj przestrogi, nie dziwne że jedno z bulwersujących dzieł Kierkegaarda. Przedstawia jakby schemat zakochania, kierowanego przez kogoś, uosobienie jakiejś siły wyższej, uczucia zmierzającego do nieuchronnego końca. Nadal jest aktualna i bardzo szeroko podejmuje temat romantycznej intrygi.

Hossula | 2016-10-18
Na półkach: 2016, Przeczytane