Sacrum, mit, historia

Okładka książki Sacrum, mit, historia Mircea Eliade
Okładka książki Sacrum, mit, historia
Mircea Eliade Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej religia
298 str. 4 godz. 58 min.
Kategoria:
religia
Seria:
Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1974-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1974-01-01
Liczba stron:
298
Czas czytania
4 godz. 58 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Anna Tatarkiewicz
Tagi:
religia historia sakralizacja profanum sakrum
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
76 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
297
192

Na półkach:

Ta książka to zbiór tekstów antropologicznych o znaczeniu świętości i jego wpływie w kształtowaniu różnych kultur i ich ludów. To książka o rożnych formach i sposobach przejawiania się sacrum są w różnych kulturach. To spojrzenie tego rumuńskiego antropologa na archaiczność świata pierwotnego, na "środek świata" i jego magiczność. To interesujące studium z zakresu antropologii religii.

Ta książka to zbiór tekstów antropologicznych o znaczeniu świętości i jego wpływie w kształtowaniu różnych kultur i ich ludów. To książka o rożnych formach i sposobach przejawiania się sacrum są w różnych kulturach. To spojrzenie tego rumuńskiego antropologa na archaiczność świata pierwotnego, na "środek świata" i jego magiczność. To interesujące studium z zakresu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
52
12

Na półkach:

Super-klasyk myśli antropologicznej/kulturoznawczej, który, choć nieco się już przedawnił, był (i pozostaje) wielce inspirujący dla kolejnych pokoleń studentów i badaczy. I pisarzy (ileż tego w Tokarczuk np. ale i innych, Twardochy, Fowlesy...) i artystów różnych. Czym by się człowiek nie zajmował (no, może poza hipochondriami lub maszynami łożyskowymi, ale tych, jak rozumiem, zbyt wielu tu nie ma),jest to pozycja bardzo godna uwagi.
Bardzo to odkrywcze i choć wiele tez jest zbyt śmiałych (co wykazano później),to nigdy nie zostały zupełnie obalone (w przeciwieństwie do wielu innych "klasycznych" dzieł typu np. Frazer, Durkheim, Malinowski) i Eliade pozostaje aktualny - szczególnie nieśmiertelne Axis Mundi! I parę innych "ustaleń". Studenci 1 czy 3 roku studiów szeroko rozumianych kulturowych bardzo chętnie go czytują i cytują - niechaj to będzie podsumowanie.

Super-klasyk myśli antropologicznej/kulturoznawczej, który, choć nieco się już przedawnił, był (i pozostaje) wielce inspirujący dla kolejnych pokoleń studentów i badaczy. I pisarzy (ileż tego w Tokarczuk np. ale i innych, Twardochy, Fowlesy...) i artystów różnych. Czym by się człowiek nie zajmował (no, może poza hipochondriami lub maszynami łożyskowymi, ale tych, jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
200
113

Na półkach:

Mircea Eliade, w przeciwieństwie do antropologów jego i jemu poprzedniego pokolenia(czego nie omieszka wskazać),wyciąga śmiałe wnioski z badań historii religii, z których możemy ujrzeć podobieństwa między kulturami nie mającymi ze sobą jakiejkolwiek styczności. Eliade wyjaśnia rolę mitów i doświadczania sacrum u człowieka dawniej. Polecam eseje zainteresowanym antropologią, choć oczywiście nie tylko. Przynajmniej w moim przypadku zbiór esejów zmusił do popatrzenia z mniejszym uprzedzeniem na religię przodków, co więcej zachęcił do rozważań nad współczesną, zdesakralizowaną kulturą.

Mircea Eliade, w przeciwieństwie do antropologów jego i jemu poprzedniego pokolenia(czego nie omieszka wskazać),wyciąga śmiałe wnioski z badań historii religii, z których możemy ujrzeć podobieństwa między kulturami nie mającymi ze sobą jakiejkolwiek styczności. Eliade wyjaśnia rolę mitów i doświadczania sacrum u człowieka dawniej. Polecam eseje zainteresowanym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
97
69

Na półkach:

Klasyka antropologii

Klasyka antropologii

Pokaż mimo to

avatar
763
39

Na półkach: ,

Dobrze spojrzeć na doświadczenie religijne z nieco innej perspektywy niż swoja własna i tutaj najlepszym wyborem wydaje się Eliade, ponoć ojciec współczesnego religioznawstwa. Przedstawiona pozycja to wznowienie zbioru artykułów bądź fragmentów książek dobranych przez polskiego wydawcę. Taki przekrojowy zbiór to dobre wprowadzenie dla laika, dla niektórych nawet wystarczające by nie drążyć dalej tematu. Przedstawia różne aspekty ludzkiej religijności poszukując tego co wspólne dla ludzi we wszystkich czasach, pokazuje również różnice i rozwój pojęć religijnych. Postrzeganie czasu, historii, rola symboli, miejsc świętych, wyobrażenia bogów - o tym wszystkim całkiem sporo dowiemy się czytając. Jednocześnie nie wypowiada się na temat realności owych zjawisk koncentrując się na ludzkim doświadczeniu. Wyczuć jednak można wyraźnie, że autorowi zdecydowanie milsza jest postawa człowieka archaicznego, autentycznie żyjącego transcendencją, niż współczesne materialistyczne postrzeganie świata. Szczególnie zaś interesuje go hinduizm, z którego czerpie wiele przykładów. Eliade przyznaje zarówno judaizmowi jak i chrześcijaństwu wprowadzenie całkowicie nowych jakości w życie religijne ludzkości odnajdując jednocześnie w Biblii starsze symbole, które zyskują nowe znaczenie. Niektóre wątki i interpretacje są mocno dyskusyjne, czy w niedorzeczny wręcz sposób sprzeczne z naszą interpretacją Pisma Świętego, ale akurat w tej książce to detale, które nie psują obrazu całości - wszak człowiek sam szukał innego spojrzenia.
Pozycję tę polecam chcącym poszerzyć horyzonty, niekoniecznie wątpiącym.

I jeszcze na koniec - warto zadać sobie pytanie czy w naszym życiu jest jeszcze miejsce na sacrum czy daliśmy się już całkowicie pochłonąć duchowi nowoczesnego świata? Być może to jest największa korzyść z lektury.

Dobrze spojrzeć na doświadczenie religijne z nieco innej perspektywy niż swoja własna i tutaj najlepszym wyborem wydaje się Eliade, ponoć ojciec współczesnego religioznawstwa. Przedstawiona pozycja to wznowienie zbioru artykułów bądź fragmentów książek dobranych przez polskiego wydawcę. Taki przekrojowy zbiór to dobre wprowadzenie dla laika, dla niektórych nawet...

więcej Pokaż mimo to

avatar
277
247

Na półkach:

Z wyborami esejów tak to jest, że niektóre są gorsze a niektóre lepsze, tutaj jednak każdy jest interesujący. Lektura trudna dla kogoś mało obeznanego z historią religii, lecz nie niemożliwa do zrozumienia. Polecam każdemu, kto chce spojrzeć na religię w kontekście szerszym niż codzienna praktyka wiary.

Z wyborami esejów tak to jest, że niektóre są gorsze a niektóre lepsze, tutaj jednak każdy jest interesujący. Lektura trudna dla kogoś mało obeznanego z historią religii, lecz nie niemożliwa do zrozumienia. Polecam każdemu, kto chce spojrzeć na religię w kontekście szerszym niż codzienna praktyka wiary.

Pokaż mimo to

avatar
193
186

Na półkach:

Bardzo poszerzająca horyzonty, polecam!

Bardzo poszerzająca horyzonty, polecam!

Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , ,

Zaciekawił mnie ten zbiór tekstów słynnego rumuńskiego religioznawcy przede wszystkim dlatego, że chciałem poszerzyć swoją wiedzę o relacji między mitem a historią. Cóż, nie mogę powiedzieć, że jestem do końca zadowolony. Właściwie nie zostały te kwestie poruszone w odniesieniu do świata starożytnej Grecji i Rzymu, a to mnie najbardziej interesowało. Odniosłem też wrażenie, że jest zbyt duży rozrzut między różnymi rzeczami, o których Autor w tej książce pisze. Wiem, to swego rodzaju antologia i właściwy kontekst tych tekstów jest nieco inny, ale i tak trochę mi to przeszkadzało. Poza tym tłumacz trochę pobłądził w oddawaniu wyrazów greckich i łacińskich, które z nieznanych bliżej przyczyn przybrały jakąś mieszaną formę wykazującą wpływy języka francuskiego. Najogólniejszy wniosek dla mnie jest taki (to zresztą najbardziej mnie w tej pracy zdziwiło),jak bardzo świat jest - na różne sposoby - religijny, choć próbuje się to zanegować.

Tomasz Babnis

Zaciekawił mnie ten zbiór tekstów słynnego rumuńskiego religioznawcy przede wszystkim dlatego, że chciałem poszerzyć swoją wiedzę o relacji między mitem a historią. Cóż, nie mogę powiedzieć, że jestem do końca zadowolony. Właściwie nie zostały te kwestie poruszone w odniesieniu do świata starożytnej Grecji i Rzymu, a to mnie najbardziej interesowało. Odniosłem też wrażenie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    197
  • Przeczytane
    150
  • Posiadam
    24
  • Ulubione
    8
  • Teraz czytam
    5
  • Biblioteka Myśli Współczesnej
    5
  • Filozofia
    4
  • Studia
    4
  • Religioznawstwo
    3
  • 2014
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Sacrum, mit, historia


Podobne książki

Przeczytaj także