religia
Czytam

Współczesny człowiek doznaje oporów wobec niejednej formy objawiania się sacrum: trudno mu pogodzić się z tym, że dla niektórych istot ludzkich sacrum może przejawiać się np. w kamieniach czy drzewach. Ale nie należy zapominać, że nie chodzi tu o hołd składany kamieniowi jako takiemu, o kult drzewa jako takiego; święty kamień, święte drzewo nie są czczone jako kamień lub jako drzewo, są one przedmiotem kultu dlatego, że są hierofaniami, że wskazują na coś, co nie jest już kamieniem ani drzewem, ale czymś "całkiem innym".

Formy i sposoby przejawiania się sacrum są różne u różnych ludów i w różnych kulturach. Ale pozostaje zawsze fakt paradoksalny - to jest niepojęty - że sacrum objawia się, a tym samym "ma granice nieskończony" i przestaje być czymś absolutnym.

źródło opisu: PIW, 1974

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Ahsan | 2016-08-25
Przeczytana: sierpień 2016

Bardzo poszerzająca horyzonty, polecam!

Zaciekawił mnie ten zbiór tekstów słynnego rumuńskiego religioznawcy przede wszystkim dlatego, że chciałem poszerzyć swoją wiedzę o relacji między mitem a historią. Cóż, nie mogę powiedzieć, że jestem do końca zadowolony. Właściwie nie zostały te kwestie poruszone w odniesieniu do świata starożytnej Grecji i Rzymu, a to mnie najbardziej interesowało. Odniosłem też wrażenie, że jest zbyt duży rozrzut między różnymi rzeczami, o których Autor w tej książce pisze. Wiem, to swego rodzaju antologia i właściwy kontekst tych tekstów jest nieco inny, ale i tak trochę mi to przeszkadzało. Poza tym tłumacz trochę pobłądził w oddawaniu wyrazów greckich i łacińskich, które z nieznanych bliżej przyczyn przybrały jakąś mieszaną formę wykazującą wpływy języka francuskiego. Najogólniejszy wniosek dla mnie jest taki (to zresztą najbardziej mnie w tej pracy zdziwiło), jak bardzo świat jest - na różne sposoby - religijny, choć próbuje się to zanegować.

Tomasz Babnis

Ania | 2014-11-24

Fragment który przeczytałam był bardzo ciekawy i mam nadzieję ,że pomoże mi w zrozumieniu najbliższych zajęć z filozofii kultury gdzie będziemy rozmawiać o różnych rodzajach przestrzeni i ich rozumieniu.

Konrad | 2019-01-08

Z wyborami esejów tak to jest, że niektóre są gorsze a niektóre lepsze, tutaj jednak każdy jest interesujący. Lektura trudna dla kogoś mało obeznanego z historią religii, lecz nie niemożliwa do zrozumienia. Polecam każdemu, kto chce spojrzeć na religię w kontekście szerszym niż codzienna praktyka wiary.

| 2014-01-06
Przeczytana: 2011 rok

Jedna z najlepszych książek, jakie w życiu czytałem.

filipijak | 2019-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2019