Etyka nikomachejska

978-83-01-15172-0
filozofia, etyka,
filozofia i etyka
emm

Podstawowe dzieło moralne wydane po śmierci Filozofa przez jego syna Nikomacha. Arystoteles zawarł w nim zasady ludzkiego postępowania według wskazań moralnych, uznając, iż dobro i szczęście są najwyższymi wartościami. Człowiek powinien dążyć do osiągnięcia tego stanu przez harmonię, umiarkowanie i cnotę (arete).

Antoni Leśniak | 2013-04-16
Przeczytana: 06 listopada 2012

Arystotelesowskie rozumienie cnoty jako dyspozycji, która czyni człowieka dobrym i pozwala mu spełniać dobrze swa „funkcje”, jest spełnieniem jego koncepcji „umiaru”, „złotego środka”. A czym on jest: Jeśli więc wszelka umiejętność spełnia należycie swe zadanie w ten sposób, iż baczy na środek i zmierza doń w swych czynnościach (stąd zwykło się mówić o dziełach, które dobrze wypadły, że nie można im nic ująć ani dodać, ponieważ przyjmuje się, iż nadmiar i niedostatek umniejszają wartość dodatnią, umiar zaś ją utrzymuje) Tak więc trzeba postępować, by tę średnią marę uzyskiwać. I tak:
prawdomówność – to droga środka, chełpliwość – droga przesady, ironia – droga pomniejszania
przyjemność w zabawie – takt i wesołość to droga środka, błaznowanie – droga przesady, mrukliwość – droga pomniejszania
męstwo – środek, zuchwałość – nadmiar, tchórzliwość ¬- niedomiar.
Są jednak postępowania i namiętności, które już w nazwie nie dopuszczają średniej miary: są to radość z niepowodzeń czy...

Antagonista Esklaważu | 2015-01-28
Na półkach: Filozofia, Przeczytane

Można tu znaleźć oczywiste oczywistości jak i tezy mocno kontrowersyjne. Mocno kontrowersyjne dla relatywistów moralnych ;) Polecam.

watchyouback | 2015-05-01

Na przestrzeni dziejów na temat dzieł Stagiryty powstały niezliczone ilości komentarzy, dlatego ja napisze tylko lapidarnie: dzieło wybitne i obowiązkowa pozycja dla każdego kto interesuje się filozofią. Polecam.

Kubencjusz | 2016-01-08

Świetny podręcznik dla początkujących filozofów.
Znajdziemy tu wiele definicji, przykładów i prawd życiowych.

JWRJWR | 2013-11-16

Dzisiaj już nie zastanawiamy się nad podstawowymi kwestiami. To błąd.

ipower | 2015-12-26

Etyka złotego środka, dzieło na podstawie którego zostały zbudowane fundamenty cywilizacji łacińskiej. Arystoteles głosi wykłady o tym jak dobrze żyć. Zamiast słuchać wszechobecnych w naszych czasach coach'czy czy innych guru, warto zapoznać się z klasyczną filozofią i zacząć samodzielnie myśleć.

Asasello Astrowariat | 2013-11-04
Przeczytana: styczeń 2013

Klasyka filozofii. Spojrzenie na ludzką rzeczywistość starożytnego filozofa, który wciąż jest kontrowersyjny i wciąż inspiruje.

masej | 2016-11-27
kilogramwinogron | 2016-10-24