Historia filozofii starożytnej. Tom II: Platon i Arystoteles

filozofia i etyka
Olena

Arczi | 2017-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2017

W drugiej części swojej Historii filozofii starożytnej Reale bierze na warsztat dwóch, niesprzecznie największych, myślicieli tamtej epoki: Platona i Arystotelesa. Zadanie niełatwe, szczególnie w przypadku tego drugiego, którego dzieła nie dotarły do naszych czasów w komplecie, a nie ma też pewności, czy te które dotarły, są nienaruszone.

Przedstawione tu wykłady są wykładami wzorowymi, maksymalnie pomocnymi przy próbie całościowego poznania i zrozumienia myśli omawianych filozofów. Reale świetnie przedstawia konstrukcję ich systemów oraz kluczowe powiązania między nimi. Warto sięgnąć poprzedzając lekturą tomu pierwszego.

girlonthebridge | 2013-01-05

Jeżeli ktoś się zastanawia, które "podręczniki" z historii filozofii wybrać z tego gąszczu, który nas zalewa - to ja spieszę z pomocą. Reale w swoich książkach bardzo bogato opisuje filozofie każdego z myślicieli, to książka pełna nie trzeba szukać uzupełnień jak w przypadku podręczników Tatarkiewicza. Często wspomagałam się nią na studiach (jestem po filozofii).

Milena | 2019-02-01

Arcyciekawe.

| 2012-03-13

Jeden z tomów historii idei filozoficznych spisanych przez G. Reale. Znakomity wstęp do poznawania ponadczasowych prawd o świecie i miejscu, jakie w nim zajmuje człowiek. Autor przytacza mnóstwo tekstów źródłowych, popartych rzeczowym komentarzem, przez co jego opis starożytnego świata jest wstępem do merytorycznej dyskusji.

Filinka | 2011-12-02
Przeczytana: 2011 rok

czyli jak w najkrótszym czasie wiedzieć, co jeszcze zostało do przeczytania...
świetnie napisany podręcznik filozofii starożytnej... nie raz uratował mi skórę ;)

| 2010-11-03

Filozofia G. Reale jest najpełniejszym i najbardziej obrazującym przedstawieniem filozofii. Polecana jest studentom filozofii.

Rege | 2017-08-13

Obowiązkowa lektura dla studentów.

nivien | 2018-03-17
Na półkach: Filozofia, Przeczytane