Bojaźń i drżenie. Choroba na śmierć

Tłumaczenie: Jarosław Iwaszkiewicz
Seria: Biblioteka Filozofii Religii
Wydawnictwo: Homini
Sygdommen til doden
filozofia i etyka
emm

Inne wydania

Potraktujmy tę książkę raczej jako powieść, niźli traktat filozoficzny. Powieść o życiu samego autora i jego przedziwnej walce z rzeczymarnością, religią i miłością. To rzecz znakomita, lecz mało dosłowna, wielość interpretacji może zaskakiwać.

jestemtu | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

"Człowiek jest duchem. Ale czym jest duch? Duch jest jaźnią. Ale co to jest jaźń? Jaźń jest stosunkiem, który ustosunkowuje się do samego siebie, a istotą tego stosunku jest to, że zachodzi on do samego siebie; jaźń nie jest stosunkiem, ale zjawiskiem ustosunkowania się stosunku do samego siebie. Człowiek jest syntezą [...] Synteza ta to połączenie dwóch czynników. Tak rozumiany człowiek nie jest nawet jaźnią.

W stosunku dwóch czynników stosunek ten jest czynnikiem trzecim jako jedność negatywna i oba czynniki ustosunkowują się w stosunku i w stosunku do stosunku, tak więc w pojęciu duszy stosunek duszy i ciała jest stosunkiem. Jeżeli zaś, przeciwnie, stosunek ten wchodzi w stosunek sam z sobą, staje się trzecim pozytywnym czynnikiem, i to jest właśnie osobowością."

Tomasz Hansen | 2013-05-22
Przeczytana: 21 maja 2013

Podobały mi się rozważania na temat Abrahama a dokładniej dygresje dotyczące aspektu etyczno-moralnego czynu... To kim w końcu był Abraham? Mordercą? Sługą boskim? Pomyleńcem? Człowiekiem bojaźliwym? Był ponad wszystko? Czy po prostu do końca ufał i wierzył Bogu a jego wiara była tak silna, że pozwoliła na zamianę Izaaka na baranka?

"Oto jestem" Anioł powiedział mu: "Nie podnoś ręki na chłopca i nie czyń mu nic złego! teraz poznałem, że boisz się Boga, bo nie odmówiłeś Mi nawet jego jedynego syna (Rdz 22:9-12)

Olaf | 2012-01-04

W stanowisku filozoficznym określanym jako egzystencjalizm, najbardziej intryguje mnie ciągłe i zupełnie świadome analizowanie świata pod względem jego niesłychanego nieuzasadnienia, czyli absurdu. Część dotycząca Abrahama, rzeczywiście może doprowadzić do jakiejś mani, paniki, bądź całkowitego zdurnienia pod tym względem. Zaś druga część już mi tak nie ruszyła. Zabawne jest, że człowiek takiego formatu lubił się zabawić to tu to tam w podwórkowy antyklerykalizm. Zdarza się. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich maniaków, obłąkańców, ludzi udręczonych i czołowych reprezentantów myśli zachodniej.

| 2017-03-17
Na półkach: Przeczytane, Filozofia

Czytając przez pewien czas ma się wrażenie wznoszenia w najwyższe rejony, aż napotyka się szklaną szybę, za którą coś niewyraźnie widać i można tylko z rezygnacją walić w nią głową i wrócić z powrotem. Tak odebrałem dzieło Kierkegaarda. Pomimo jego niewątpliwej wzniosłości nie przebija się za zasłonę świata i pozostaje w sferze fantazji. Za mało szaleństwa jak na takiego Szaleńca.

Mimetyczka | 2010-11-02
Przeczytana: 31 października 2010

Oceniać rozprawy filozoficzne?
Oceniać tekst literacki, który przecież do końca nim nie jest- szaleństwo !

Drżenie ogarniało mnie przy czytaniu tej książki. Egzystencjalizm w szczytowej formie.

blekitnybalonik | 2014-08-08

To trudna książka. Na pewno czytając ją nie zrozumiemy bez odpowiedniej dozy koncentracji tego co chce nam przekazać duński myśliciel, a jest o czym czytać; począwszy od refleksji nad religijnym fundamentalizmem, po rozpacz. Tematy jakże nam bliskie zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Turysta | 2016-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2016

"A teraz coś z zupełnie innej beczki."-jak mawiał klasyk.By opisać temat(lub
kilka tematów?)poruszanych w obu dziełach potrzeba nie paru linijek tekstu
lecz co najmniej następnego dzieła.A skoro z innej beczki to będzie o czym innym...Są ludzie,są książki,filmy ,obrazy lub muzyka,które to(autorzy,dzieła)
stają się nam bliscy,w których się przeglądamy.A te wersy,historie,myśli
wszystko to ...a my czujemy z nimi pokrewieństwo.Ja osobiście mam kilku takich
twórców.Nazywam ich "Starszymi braćmi"takimi na.których zawsze mogę liczyć.
Pomogą słowem,podzielą się zdobytym doświadczeniem.
I to jest koniec tej recenzji,która miała być z zupełnie innej beczki...

Michel | 2012-04-23

Dzieła nie trzeba polecać. Szkoda tylko, ze polski przekład zawiera sporo usterek...

Michel | 2012-04-15