Kamienica przy Rue Sainte-Anne 43

Wydawnictwo: Radwan
978-83-7745-007-9
Kat, gilotyna, kara śmierci,

Jest to fikcyjna historia, osadzona w realiach przedwojennego Paryża, tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. Młody, nowojorski dziennikarz rozmawia z katem Paryża o kulisach jego niezwykłego zawodu. Z czasem wywiad, który z założenia miał mieć charakter sensacyjnej historyjki o mrocznej stronie starego świata, przeradza się w… No właśnie, w co? Żyjemy w czasach i miejscu, które od pewnego...

Żyjemy w czasach i miejscu, które od pewnego czasu - dodajmy przy tym - niezbyt odległego, wolne jest od zabijania ludzi w majestacie prawa. Kraje Unii Europejskiej zniosły ustawową możliwość karania śmiercią ludzi popełniających najcięższe zbrodnie. NIESTETY, czy może NA SZCZĘŚCIE?

Dyskusja na temat, póki co, jest w dalszym ciągu aktualna. Co rusz pojawiają się głosy różnych środowisk, poddające pod wątpliwość słuszność zakazu stosowania tej kary "ostatecznej".

Książka "Kamienica przy Rue Sainte-Anne 43" jest skromnym głosem Autora w tej dyskusji. Tomasz Kowalski zaprasza więc do tej lektury z nadzieją, że opowieść ta skłoni Czytelnika do zadumy i refleksji nad znaczeniem słowa człowieczeństwo.

"-Znaleźć sposób, taki środek wyrazu, który zmusi ludzi opętanych żądzą mordu i bezmyślnej chęci odwetu, do zastanowienia się, czego tak naprawdę ode mnie oczekują? Zrobić coś takiego, co wyrwie całe społeczeństwa ze snu samozadowolenia, hipokryzji i tej okropnej, ulicznej demagogii. By ludzie w końcu przestali sięgać do koszy pełnych odrąbanych głów, w poszukiwaniu dowodów swej mądrości i nieomylności."

źródło opisu: Wydawnictwo Radwan, 2010

źródło okładki: http://www.radwan.pl