47 Samurai
samurajowie, Japonia
historyczna
Marcin Szajda

W śnieżną noc 30 stycznia 1703 roku 46 samurajów włamało się do domu człowieka odpowiedzialnego za śmierć ich Pana Asano Noganori, lorda Ako. Kirze zaproponowano wybór między popełnieniem seppuku, a dekapitacją. Kira nie chciał umrzeć godnie i jego ciało pozbawiono głowy tym samym mieczem, którym Asano zadał sobie śmierć. Rankiem roninowie stawili się w miejscu, gdzie pochowany był ich daimio Asano i, nie czekając na wyrok shoguna, popełnili seppuku. Tylko Oishi, zaufany lorda z Ako, czekał na posłańca z wyrokiem śmierci. Gdy ten nadszedł, znalazł jeszcze dość siły, by po otwarciu brzucha mieczem poderżnąć sobie gardło.

Dylemat Antygony osadzony w tradycji XVII-wiecznej Japonii jest tłem dla poszukiwań zaginionego, niezwykle cennego miecza samurajskiego. Miecza, od którego zginęli Asano i Kira, miecza poszukiwanego we współczesnej Japonii przez Boba Lee Swaggera, emerytowanego snajpera marines.

Hunter przywołuje w odpowiednich momentach ludzi konstytuujących japońską tradycję - legendarnych płatnerzy Muramasę i Masamunę, czy fechtmistrzów Kondo Isamiego i Musashiego Miyamoto, by opowiedzieć historię na miarę "Strzelca".

źródło opisu: http://sklep.mayfly.pl

Robert | 2010-11-12
Przeczytana: 10 listopada 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Stephen Hunter dał się poznać polskim czytelnikom dzięki powieści sensacyjnej "Strzelec". Specyficzny styl, 'bezpośrednie' słownictwo, drobiazgowość opisów, sprawne trzymające w napięciu prowadzenie fabuły i wyrazista postać Boba Lee Swaggera, to właśnie główne atuty tejże powieści. W "47 Samuraju" nie zabraknie żadnego z nich, łącznie z samym Bobem.

"47 Samuraj" jest właściwie luźną kontynuacją "Strzelca". Obie książki scala postać głównego bohatera i jego zawiła przeszłość. Jest to jednak kontynuacja diametralnie różna od poprzedniej części. Bob Lee Swagger pozostaje tutaj 'tylko' postacią pierwszoplanową. Dlaczego? Bo tak naprawdę jest to opowieść o mieczu, o samurajach, o honorze, o Japonii. Historia pozbawiona obiektywizmu - zamierzenie - pokazuje z perspektywy Amerykanina świat całkowicie obcy, zamknięty, praktycznie nie do ogarnięcia. Czytelnik razem z Swaggerem próbuje ten świat zrozumieć, poznać kawałek po kawałku, świadom jednak tego, że nigdy nie zrozumie całości i tym...

Aria | 2010-11-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 11 listopada 2010

„Stal tnie ciało/ stal tnie kości/ stal nie tnie stali.”*

Granice między państwami dzielą nie tylko na mapie kraje oznaczone innymi kolorami. Stanowią także wyrzeźbione mury pomiędzy mentalnością, kulturą, historią i ludźmi. Jeden krok i jesteś w zupełnie innym świecie, na innej planecie, wśród ludzi, których nigdy nie zrozumiesz, możesz znać ich język, ich przeszłość i teraźniejszość, ich zwyczaje, ale nigdy nie będziesz myśleć tak jak oni. A przecież zrobiłeś tylko jeden krok, przekroczyłeś granicę.

„47 Samuraj” to przede wszystkim historia o mieczu. O ostrzu, które 21 lutego 1945 zabłysło na wojnie między Japończykiem a Amerykaninem, a wiele lat później połączyło przyjaźnią ich synów, którzy szanowali i kochali swoich ojców, a do siebie nawzajem nie żywili niechęci za to, że jeden ojciec zabił drugiego.

„- Wiem tylko, że w czasie walki wszystko się miesza. Nigdy nie wiadomo, kto zrobił co. Oficjalne raporty zwykle dalekie są od prawdy.
- Wiem o tym. Równie dobrze mógł to...

Alina | 2010-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2010

Czy gaijin może napisać książkę, która opowiada o wielkich japońskich wartościach, nie odwalając przy tym totalnej fuszerki? Ku memu (i autora) szczęściu tak.

Bob Lee Swagger jest byłym komandosem, synem bohatera wojennego i alkoholikiem. Gdy pewnego dnia w jego domu pojawia się Japończyk i pyta o miecz, który ojciec Boba zabrał jego ojcu w czasie wojny, nie pojawiają się niesnaski. Wręcz przeciwnie. Oboje jako wojskowi rozumieją, że śmierć w czasie bitwy jest nieunikniona. Nie ważne jest, kto zabił czyjego ojca. Ważne jest, by wszystko naprawić.

I tym oto optymistycznym aspektem rozpoczyna się książka. Przyjaźń obojga mężczyzn zostaje wystawiona na ciężką próbę, gdy Yano - ów Japończyk - ginie z powodu miecza, który odzyskał dla niego Bob. W tym momencie komandos pragnie pomścić jego śmierć i pląta się w aferę związaną z yakuzą i słynnym mieczem, który doprowadził do zagłady rodu Asano.

Książka jest świetna. Barwna, pozwala popatrzeć na Japonię i jej dziwactwa (jak to zostało...

Alivea | 2014-06-01

Wspaniała.
Przeczytana na jednym oddechu.
Dla każdego zainteresowanego Japonią, kulturą czy historią. Zdecydowany faworyt ostatnich miesięcy. Jak mogłam wcześniej na nią nie trafić?

Piotrek | 2012-05-11
Przeczytana: 11 maja 2012

Miałem pewne obawy co do książki. Ważne mity, opowieści dotyczące wiary i historii Japonii zostały zinterpretowane przez człowieka Zachodu. Niewiele się pomyliłem. Początek i środek książki jest wciągający, ale końcówka jest gówniana, zrobiona na amerykańską modłę, wręcz hollywódzką - i tak wszystko rozwiąże oddział super wyszkolonych żołnierzy z wypasionymi elektronicznymi zabawkami. Wszystko lekko ociera się oo mity samurajów w ramach hołdu dla japońskiej kultury, ale każdy amerykański żołnierz w tydzień opanowuje technikę walki mieczem samurajskim, natomiast Japończycy doskonalili to przez lata, a raczej wieki. Zmarnowany potencjał, choć miejscami sporo książka objaśnia na temat najbardziej specyficznego czasu historycznego Japonii, w którym rycerz i miecz byli jednością, a honor miał bezdyskusyjne znaczenie.

Mirek | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Pozycja, którą warto przeczytać. Fabuła jest bardzo wciągająca. Kończąc jeden rozdział od razu zaczynałem czytać następny. W bardzo przejrzysty sposób zostały wplecione w fabułę elementy kultury oraz historii Japonii.

Jedna z najlepszych książek, jakie miałam przyjemność przeczytać w roku 2010. I przede wszystkim, najpiękniej wydana - solidna oprawa, liczne wkładki w postaci zakładki, miniaturowych reprodukcji drzeworytów, zdjęć mieczy. Wizualnie byłam zachwycona, a i sama treść wciągnęła mnie bez reszty. Polecam bez dwóch zdań.

hunter | 2012-12-31

Po autorze rewelacyjnej "Dzień przed północą" spodziewałem się wielokrotnie bardziej wciągającej, pełnej akcji pozycji. Dla mnie zbyt "techniczna" z brakiem błyskawicznej, wciągającej fabuły.

tom | 2013-08-22
Przeczytana: 2012 rok