Ostatni król Szkocji

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Last King of Scotland
Idi Amin, Uganda

Fikcyjna historia adepta sztuki lekarskiej ze Szkocji, Nicholasa Garrigana, który poprzez splot dziwnych okoliczności zostaje osobistym lekarzem dyktatora Ugandy, Idiego Amina Dady.

źródło opisu: Opis autorski użytkownika takisobiejac

Idi Amin, krwawy dyktator Ugandy oskarżony o ludobójstwo, rządził krajem w latach 1971 - 1979. Za jego rządów zginęło do 600 tysięcy ludzi. Jego panowanie doprowadziło Ugandę do ogromnego kryzysu gospodarczego. Nosił przydomek Dada, nazywano go też rzeźnikiem z Ugandy.

"Ostatni król Szkocji" ukazuje dyktaturę Idiego Amina, a wydarzenia jakie miały miejsce w Ugandzie, przedstawione są z perspektywy fikcyjnej postaci, osobistego lekarza Nicholasa Garrigana. Przybywa on do Afryki w 1971 roku i na mocy umowy z rządem, podejmuje praktykę kliniczną w odległym rejonie wiejskim. Trafił do Ugandy w przełomowej chwili, władza została odebrana panującemu prezydentowi Obote i przekazana generałowi Idi Aminowi. Wskutek nieprawdopodobnego zbiegu okoliczności, Nicholas zostaje osobistym lekarzem Amina, "Lekarzem Jego Ekscelencji", niektórzy twierdzą, że także jego przyjacielem i doradcą. Dla młodego lekarza, który przybył do Afryki w poszukiwaniu przygód, tak bliskie przebywanie u boku Amina,...

Dotka76 | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Jakiś czas temu oglądałam świetny film, który zapadł mi w pamięci. Teraz sięgnęłam po książkę. Równie dobra. Sa różnice między książką a jej ekranizacją, lecz to tylko powoduje, że z jeszcze większą ciekawością czytałam.
Polecam!

Agata Jedrych | 2014-09-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 września 2014

Tragiczne tłumaczenie, boli jak się czyta. Błędy stylistyczne plus ortograficzne, jakaś 4 strona i mamy babol "instrumęty"... Książka może być, nie czytałam oryginału co prawda, ale to, co wypuściło polskie wydawnictwo, to jakaś sieczka z translatora google. Żałuję, bo lubię książki z klimatem podróżniczym, do tego film naprawdę zachęca do lektury. Wstyd żeby tak popsuć książkę...

Monika | 2012-09-20

Książka ukazuje dyktaturę Idiego Amina w Ugandzie. Cała historia została opowiedziana przez fikcyjną postać, lekarza Nicholasa Garrigana.
W powieści zawarte zostały liczne przykłady krwawego, reżimu i ucisku miejscowej ludności. Ludzie w tym kraju już od najmłodszych lat musieli oswajać się z bronią i zabijaniem.
To co mnie najbardziej uderzyło w tej powieści, to niezwykle autentyczne opisy Afryki. Czytelnik razem z głównym bohaterem odczuwa ciężkie, przepełnione wilgocią powietrze i panujący upał. Cała ta "lepkość" wydaje się być wszechogarniająca.
Moim zdaniem historia ta jest dobrze napisana i warto sięgnąć po tę pozycję. Książka w bardzo wyrazisty sposób pokazuje zupełnie odmienne podejście do ludzkiego życia i powszechnie wyznawanych wartości.

Danielsson | 2015-09-17
Przeczytana: 15 września 2015

Wiele można zarzucić polskiemu wydawcy za słabe wykonanie swojej pracy, ale na pewno niedużo negatywnych komentarzy można wymyślić na temat wysiłków Gilesa Fodena. Miał świetny pomysł z osadzeniem fikcyjnego bohatera w rzeczywistym świecie ugandyjskiej (i nie tylko) polityki. Ten pomysł uatrakcyjnił ciekawą fabułą, dokładnymi opisami charakteru bohaterów (szczególnie najważniejszej postaci - Idiego Amina) i przede wszystkim wspaniałym afrykańskim klimatem. Do polecenia każdemu, nawet tym, którzy obejrzeli wcześniej film (jestem jedną z takich osób), ponieważ na ekranie zostało wiele zmienione i umyka parę ciekawostek z książki.

Pola | 2012-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2012

"Ostatni Król Szkocji" to lektura ciężka i siermiężna, mimo, że nie jest gruba. Głowny bohater, lekarz ze Szkocji ani grzeje ani ziębi. Ciekawie wypadają opisy Afryki i Ugandy, reżimu Amina oraz specyfiki mieszkania na czarnym lądzie. Z uwagi na dużą ilość opisów i praktycznie nieistniejącą akcje szybko nudzi czytelnika.

piterrmerr | 2017-02-01
Dulkie | 2016-11-01
Cojaturobię | 2016-09-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 października 2016
naru666 | 2016-03-12
Przeczytana: 24 kwietnia 2016
Filmowe okładki

Niektórzy czytelnicy, zwłaszcza ci młodsi, uważają pojawienie się filmowych okładek za proceder stosunkowo nowy. Spieszę wyjaśnić, że stało się to znacznie wcześniej. Po szybkim przejrzeniu swojej biblioteczki mogę stanowczo stwierdzić, że w naszym kraju co najmniej w roku 1989. Wtedy właśnie została wydana książka "Królewskie sny" Józefa Hena, na okładce której widzimy królewski wizerunek Gustawa Holoubka.