Shinsengumi. Ostatni wojownicy szoguna

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Na podstawie przekazów historycznych, dokumentów, dzienników, wspomnień oraz zapisków prywatnych autor odtwarza fascynujący, krwawy a jednocześnie mało u nas znany fragment dziejów Japonii zwany rewolucją Meiji

Dunya | 2015-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Shinsengumi był to sławny oraz wzbudzający mnóstwo kontrowersji oddział policyjny, stacjonujący w Kioto końcówki Edo. Słynął z rygoru, okrucieństwa, oddania i wierności szogunatowi, przy którym rzeczywiście trwał aż do samego końca.
Ich historia nie jest specjalnie popularna w Europie - a szkoda, bo członkowie tej organizacji stanowili prawdziwą paletę osobliwości, wszyscy ubrani w błękitno-białe stroje, niosący sztandar z napisem 'szczerość' nad głowami. Najbardziej charakterystycznymi postaciami na pewno są Isami Kondou oraz Toshizou Hijikata, którego śmierć jest uznawana za oficjalny rozpad oddziału.
Dwoje chłopów zapisało się w pamięci Japończyków, jako samurajscy bohaterowie i mężczyźni, ceniący honor bardziej niż własne i cudze życie. Ale byli też inni, wielu innych. Na przykład:
- Heisuke Toudou, nieślubne dziecko, które od ojca dostało jedynie nazwisko, a jednocześnie najmłodszy członek organizacji.
- Sanosuke Harada, walczący chętniej włócznią, a nie mieczem i noszący na...

grecki | 2014-05-10
Przeczytana: 2012 rok

Książka historyczna, ale wciągająca. Śledzimy losy Shinsengumi od momentu powstania do samego końca. Schyłek epoki Edo jest bardzo ciekawym okresem historycznym, tu poznajemy go z perspektywy oddziału Shinsengumi, niezbyt szczegółowo, nie będziemy w żaden sposób zanudzani.
Losy oddziału i jego członków przedstawione są w sposób dynamiczny, co spowodowane jest ciągle zmieniającą się sytuacja polityczną, dzięki temu historia jest naprawdę wciągająca.
Dowiemy się też jacy na prawdę byli przywódcy tej formacji, co nimi kierowało, dlaczego ich historia może inspirować.

Polecić można każdemu, kto zainteresował się w jakiś sposób historią Shinsengumi

Toshii | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji

Bardzo ciekawa pozycja opisująca losy doborowej jednostki Shinsengumi działającej pod patronatem Szoguna. Śledzimy je u schyłku epoki Edo jak również na początku restauracji Meiji. Na przykładzie jej dwu sławnych dowódców – Kondo Isamiego oraz Hijikaty Toshiro - można prześledzić unikalne w tamtym okresie kariery – od chłopa do samuraja. Shinsengumi budzili zarazem podziw jak i strach – musieli odznaczać się wiernością bushido oraz surowym prawom utworzonym przez Hijikatę. To zapewniło jednostce niebywałą skuteczność w walce.
W tle opowieści ukazane są ważne historyczne wydarzenia, w które obfitował ten okres. Na pierwszy plan wysuwa się tu konflikt zwolenników bakufu oraz rojalistów. Można wiele dowiedzieć się również o życiu codziennym, obyczajach, strojach itp. Bardzo cenne są w niej zapisy ustnych relacji Shinpachiego Nagakury, dowódcy jednego z odziałów, jego punkt widzenia jest troszkę odmienny od perspektywy Kondo czy Hijikaty.
Książka ma wyraźne zacięcie historyczne,...

Getos | 2012-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2012

bardzo przypadła mi do gustu ta książka, ciekawie opisane losy Doborowego Oddziału (Shinsengumi, Wilki z Mibu) kierowanego przez Kondo Isamiego i Hijikatę Toshizo, oddziału znakomitych szermierzy którzy jako ostatni wojownicy szoguna strzegli przez ostatnie lata rządów Tokugawów porządku w Kioto, panowie życia i śmierci, którzy dopuścili się szeregu mordów zostali do ostatnich dni wierni szogunowi i tradycji, bardzo ciekawa historia, mało znana i w zasadzie w naszej literaturze nie występująca, dodatkowo upadek szogunatu w 1868 roku to niezwykle ciekawy okres w historii Japonii...

EmilyStrange | 2011-10-08
Przeczytana: 08 października 2011

Uwielbiam okres Edo w historii Japonii, w szczególności czasy rządów ostatniego Tokugawy ze względów czysto badawczych x) Shinsengumi zainteresowałam się przypadkiem; występowali w jednym z moich ulubionych anime, dlatego stwierdziłam, że koniecznie muszę się czegoś więcej o nich dowiedzieć. Lektura idealna dla wszystkich lubiących historię Kraju Kwitnącej Wiśni.

Vincent | 2015-02-01

Losy samurajów, a w tle zmieniające się realia tamtych czasów. Jeśli kogoś interesuje historia oraz kultura tego regionu, a także historie wojowników tego okresu, jest to pozycja dla niego.

oswin | 2016-10-31
Okutama | 2016-08-21