Shinsengumi. Ostatni wojownicy szoguna

Bellona
2007-01-01
2007-01-01

Bezpieka z katanami

Przez ostatnie wieki Europę nawiedzały rewolucje, reformacje i inne ruchy polityczne. W tym samym czasie w Japonii po zdobyciu przez ród Tokugawa szogunatu kraj zamknął się na świat. Wszystko zmieniło się wraz z przybyciem statu parowego z USA w połowie XIX wieku, wymusił ponowne otwarcie Japonii. Uznano to za taką hańbę, że postanowiono ją zmazać. Powstały różne ruchy samurajskie, które przysięgały wierność cesarzowi (czasami wbrew jego woli) ewentualnie szogunowi i opowiadały się za wygnaniem barbarzyńców.

W tym zamieszaniu potrzebna była siła, która zaprowadziła by porządek w stolicy Kioto. Zorganizowano wiele takich grup w tym Shinsengumi - którzy charakteryzowali się tym, że byli roninami a ich przywódcy chłopami. Za to perfekcyjnie posługiwali się mieczem, byli bezwzględni dla wrogów i posiadali ogromne pragnienie władzy. W czasie kiedy etos samurajski przez lata izolacji uległ stępieniu, niczym nieużywana katana, ci wojownicy byli symbolem odrodzenia się ducha bushido.

Tropili nocami samurajów zakłócających porządek publiczny, spiskujących przeciw szogunowi i bez litości się z nimi rozprawiali. Książka jest pełna pojedynków, grupowych walk w ciasnych pomieszczeniach czy nocnych napadów. Fascynujący obraz ostatnich lat feudalnej Japonii, twardej polityki i zanikania dawnych zwyczajów.

Bezpieka z katanami

Shinsengumi był to sławny oraz wzbudzający mnóstwo kontrowersji oddział policyjny, stacjonujący w Kioto końcówki Edo. Słynął z rygoru, okrucieństwa, oddania i wierności szogunatowi, przy którym rzeczywiście trwał aż do samego końca.
Ich historia nie jest specjalnie popularna w Europie - a szkoda, bo członkowie tej organizacji stanowili prawdziwą paletę osobliwości, wszyscy ubrani w błękitno-białe stroje, niosący sztandar z napisem 'szczerość' nad głowami. Najbardziej charakterystycznymi postaciami na pewno są Isami Kondou oraz Toshizou Hijikata, którego śmierć jest uznawana za oficjalny rozpad oddziału.
Dwoje chłopów zapisało się w pamięci Japończyków, jako samurajscy bohaterowie i mężczyźni, ceniący honor bardziej niż własne i cudze życie. Ale byli też inni, wielu innych. Na przykład:
- Heisuke Toudou, nieślubne dziecko, które od ojca dostało jedynie nazwisko, a jednocześnie najmłodszy członek organizacji.
- Sanosuke Harada, walczący chętniej włócznią, a nie mieczem i noszący na brzuchu bliznę, która stanowiła pamiątkę po nieudanym seppuku.
- Souji Okita, "cudowne dziecko", mistrz walki mieczem, drugi po Toudou najmłodszy członek organizacji. Ku ironii nie zginął od miecza, ale powoli zabijającej go gruźlicy.
Naprawdę żałuję, że autor nie opisał bardziej tych właśnie kapitanów oddziałów, bo to postaci niezwykle interesujące i warte zapamiętania. Wszyscy, których wymieniłam powyżej odeszli z tego świata młodo. Kondou i Hijikata mieli ok. 30 lat, a Okita i Toudou 20.
Historia Okity jest mi wyjątkowo bliska - wiem jak okrutna jest leczona gruźlica... A powolne umieranie na nią musi być tragiczne.

Losy samurajów, a w tle zmieniające się realia tamtych czasów. Jeśli kogoś interesuje historia oraz kultura tego regionu, a także historie wojowników tego okresu, jest to pozycja dla niego.

Książka historyczna, ale wciągająca. Śledzimy losy Shinsengumi od momentu powstania do samego końca. Schyłek epoki Edo jest bardzo ciekawym okresem historycznym, tu poznajemy go z perspektywy oddziału Shinsengumi, niezbyt szczegółowo, nie będziemy w żaden sposób zanudzani.
Losy oddziału i jego członków przedstawione są w sposób dynamiczny, co spowodowane jest ciągle zmieniającą się sytuacja polityczną, dzięki temu historia jest naprawdę wciągająca.
Dowiemy się też jacy na prawdę byli przywódcy tej formacji, co nimi kierowało, dlaczego ich historia może inspirować.

Polecić można każdemu, kto zainteresował się w jakiś sposób historią Shinsengumi

Bardzo ciekawa pozycja opisująca losy doborowej jednostki Shinsengumi działającej pod patronatem Szoguna. Śledzimy je u schyłku epoki Edo jak również na początku restauracji Meiji. Na przykładzie jej dwu sławnych dowódców – Kondo Isamiego oraz Hijikaty Toshiro - można prześledzić unikalne w tamtym okresie kariery – od chłopa do samuraja. Shinsengumi budzili zarazem podziw jak i strach – musieli odznaczać się wiernością bushido oraz surowym prawom utworzonym przez Hijikatę. To zapewniło jednostce niebywałą skuteczność w walce.
W tle opowieści ukazane są ważne historyczne wydarzenia, w które obfitował ten okres. Na pierwszy plan wysuwa się tu konflikt zwolenników bakufu oraz rojalistów. Można wiele dowiedzieć się również o życiu codziennym, obyczajach, strojach itp. Bardzo cenne są w niej zapisy ustnych relacji Shinpachiego Nagakury, dowódcy jednego z odziałów, jego punkt widzenia jest troszkę odmienny od perspektywy Kondo czy Hijikaty.
Książka ma wyraźne zacięcie historyczne, aczkolwiek można ja polecić również fanom Japonii czy też niejednego anime lub serialu telewizji NHK, które poruszają kwestię Wilków z Mibu ;-) To dobry początek do poznania prawdziwych Shinsengumi, nie ich wyidealizowanych czy wręcz przekłamanych animowanych lub filmowych wersji.

bardzo przypadła mi do gustu ta książka, ciekawie opisane losy Doborowego Oddziału (Shinsengumi, Wilki z Mibu) kierowanego przez Kondo Isamiego i Hijikatę Toshizo, oddziału znakomitych szermierzy którzy jako ostatni wojownicy szoguna strzegli przez ostatnie lata rządów Tokugawów porządku w Kioto, panowie życia i śmierci, którzy dopuścili się szeregu mordów zostali do ostatnich dni wierni szogunowi i tradycji, bardzo ciekawa historia, mało znana i w zasadzie w naszej literaturze nie występująca, dodatkowo upadek szogunatu w 1868 roku to niezwykle ciekawy okres w historii Japonii...

Uwielbiam okres Edo w historii Japonii, w szczególności czasy rządów ostatniego Tokugawy ze względów czysto badawczych x) Shinsengumi zainteresowałam się przypadkiem; występowali w jednym z moich ulubionych anime, dlatego stwierdziłam, że koniecznie muszę się czegoś więcej o nich dowiedzieć. Lektura idealna dla wszystkich lubiących historię Kraju Kwitnącej Wiśni.

• Japonia
  • Nippon