Shinsengumi. Ostatni wojownicy szoguna

Okładka książki Shinsengumi. Ostatni wojownicy szoguna Romulus Hillsborough
Okładka książki Shinsengumi. Ostatni wojownicy szoguna
Romulus Hillsborough Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Bellona
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788311106574
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
80
57

Na półkach: ,

Bezpieka z katanami

Przez ostatnie wieki Europę nawiedzały rewolucje, reformacje i inne ruchy polityczne. W tym samym czasie w Japonii po zdobyciu przez ród Tokugawa szogunatu kraj zamknął się na świat. Wszystko zmieniło się wraz z przybyciem statu parowego z USA w połowie XIX wieku, wymusił ponowne otwarcie Japonii. Uznano to za taką hańbę, że postanowiono ją zmazać. Powstały różne ruchy samurajskie, które przysięgały wierność cesarzowi (czasami wbrew jego woli) ewentualnie szogunowi i opowiadały się za wygnaniem barbarzyńców.

W tym zamieszaniu potrzebna była siła, która zaprowadziła by porządek w stolicy Kioto. Zorganizowano wiele takich grup w tym Shinsengumi - którzy charakteryzowali się tym, że byli roninami a ich przywódcy chłopami. Za to perfekcyjnie posługiwali się mieczem, byli bezwzględni dla wrogów i posiadali ogromne pragnienie władzy. W czasie kiedy etos samurajski przez lata izolacji uległ stępieniu, niczym nieużywana katana, ci wojownicy byli symbolem odrodzenia się ducha bushido.

Tropili nocami samurajów zakłócających porządek publiczny, spiskujących przeciw szogunowi i bez litości się z nimi rozprawiali. Książka jest pełna pojedynków, grupowych walk w ciasnych pomieszczeniach czy nocnych napadów. Fascynujący obraz ostatnich lat feudalnej Japonii, twardej polityki i zanikania dawnych zwyczajów.

Bezpieka z katanami

Przez ostatnie wieki Europę nawiedzały rewolucje, reformacje i inne ruchy polityczne. W tym samym czasie w Japonii po zdobyciu przez ród Tokugawa szogunatu kraj zamknął się na świat. Wszystko zmieniło się wraz z przybyciem statu parowego z USA w połowie XIX wieku, wymusił ponowne otwarcie Japonii. Uznano to za taką hańbę, że postanowiono ją zmazać....

więcej Pokaż mimo to

avatar
563
443

Na półkach: , ,

Shinsengumi był to sławny oraz wzbudzający mnóstwo kontrowersji oddział policyjny, stacjonujący w Kioto końcówki Edo. Słynął z rygoru, okrucieństwa, oddania i wierności szogunatowi, przy którym rzeczywiście trwał aż do samego końca.
Ich historia nie jest specjalnie popularna w Europie - a szkoda, bo członkowie tej organizacji stanowili prawdziwą paletę osobliwości, wszyscy ubrani w błękitno-białe stroje, niosący sztandar z napisem 'szczerość' nad głowami. Najbardziej charakterystycznymi postaciami na pewno są Isami Kondou oraz Toshizou Hijikata, którego śmierć jest uznawana za oficjalny rozpad oddziału.
Dwoje chłopów zapisało się w pamięci Japończyków, jako samurajscy bohaterowie i mężczyźni, ceniący honor bardziej niż własne i cudze życie. Ale byli też inni, wielu innych. Na przykład:
- Heisuke Toudou, nieślubne dziecko, które od ojca dostało jedynie nazwisko, a jednocześnie najmłodszy członek organizacji.
- Sanosuke Harada, walczący chętniej włócznią, a nie mieczem i noszący na brzuchu bliznę, która stanowiła pamiątkę po nieudanym seppuku.
- Souji Okita, "cudowne dziecko", mistrz walki mieczem, drugi po Toudou najmłodszy członek organizacji. Ku ironii nie zginął od miecza, ale powoli zabijającej go gruźlicy.
Naprawdę żałuję, że autor nie opisał bardziej tych właśnie kapitanów oddziałów, bo to postaci niezwykle interesujące i warte zapamiętania. Wszyscy, których wymieniłam powyżej odeszli z tego świata młodo. Kondou i Hijikata mieli ok. 30 lat, a Okita i Toudou 20.
Historia Okity jest mi wyjątkowo bliska - wiem jak okrutna jest leczona gruźlica... A powolne umieranie na nią musi być tragiczne.

Shinsengumi był to sławny oraz wzbudzający mnóstwo kontrowersji oddział policyjny, stacjonujący w Kioto końcówki Edo. Słynął z rygoru, okrucieństwa, oddania i wierności szogunatowi, przy którym rzeczywiście trwał aż do samego końca.
Ich historia nie jest specjalnie popularna w Europie - a szkoda, bo członkowie tej organizacji stanowili prawdziwą paletę osobliwości, wszyscy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
77
79

Na półkach:

Losy samurajów, a w tle zmieniające się realia tamtych czasów. Jeśli kogoś interesuje historia oraz kultura tego regionu, a także historie wojowników tego okresu, jest to pozycja dla niego.

Losy samurajów, a w tle zmieniające się realia tamtych czasów. Jeśli kogoś interesuje historia oraz kultura tego regionu, a także historie wojowników tego okresu, jest to pozycja dla niego.

Pokaż mimo to

avatar
85
10

Na półkach:

Książka historyczna, ale wciągająca. Śledzimy losy Shinsengumi od momentu powstania do samego końca. Schyłek epoki Edo jest bardzo ciekawym okresem historycznym, tu poznajemy go z perspektywy oddziału Shinsengumi, niezbyt szczegółowo, nie będziemy w żaden sposób zanudzani.
Losy oddziału i jego członków przedstawione są w sposób dynamiczny, co spowodowane jest ciągle zmieniającą się sytuacja polityczną, dzięki temu historia jest naprawdę wciągająca.
Dowiemy się też jacy na prawdę byli przywódcy tej formacji, co nimi kierowało, dlaczego ich historia może inspirować.

Polecić można każdemu, kto zainteresował się w jakiś sposób historią Shinsengumi

Książka historyczna, ale wciągająca. Śledzimy losy Shinsengumi od momentu powstania do samego końca. Schyłek epoki Edo jest bardzo ciekawym okresem historycznym, tu poznajemy go z perspektywy oddziału Shinsengumi, niezbyt szczegółowo, nie będziemy w żaden sposób zanudzani.
Losy oddziału i jego członków przedstawione są w sposób dynamiczny, co spowodowane jest ciągle...

więcej Pokaż mimo to

avatar
277
58

Na półkach: ,

Bardzo ciekawa pozycja opisująca losy doborowej jednostki Shinsengumi działającej pod patronatem Szoguna. Śledzimy je u schyłku epoki Edo jak również na początku restauracji Meiji. Na przykładzie jej dwu sławnych dowódców – Kondo Isamiego oraz Hijikaty Toshiro - można prześledzić unikalne w tamtym okresie kariery – od chłopa do samuraja. Shinsengumi budzili zarazem podziw jak i strach – musieli odznaczać się wiernością bushido oraz surowym prawom utworzonym przez Hijikatę. To zapewniło jednostce niebywałą skuteczność w walce.
W tle opowieści ukazane są ważne historyczne wydarzenia, w które obfitował ten okres. Na pierwszy plan wysuwa się tu konflikt zwolenników bakufu oraz rojalistów. Można wiele dowiedzieć się również o życiu codziennym, obyczajach, strojach itp. Bardzo cenne są w niej zapisy ustnych relacji Shinpachiego Nagakury, dowódcy jednego z odziałów, jego punkt widzenia jest troszkę odmienny od perspektywy Kondo czy Hijikaty.
Książka ma wyraźne zacięcie historyczne, aczkolwiek można ja polecić również fanom Japonii czy też niejednego anime lub serialu telewizji NHK, które poruszają kwestię Wilków z Mibu ;-) To dobry początek do poznania prawdziwych Shinsengumi, nie ich wyidealizowanych czy wręcz przekłamanych animowanych lub filmowych wersji.

Bardzo ciekawa pozycja opisująca losy doborowej jednostki Shinsengumi działającej pod patronatem Szoguna. Śledzimy je u schyłku epoki Edo jak również na początku restauracji Meiji. Na przykładzie jej dwu sławnych dowódców – Kondo Isamiego oraz Hijikaty Toshiro - można prześledzić unikalne w tamtym okresie kariery – od chłopa do samuraja. Shinsengumi budzili zarazem podziw...

więcej Pokaż mimo to

avatar
550
340

Na półkach: , ,

bardzo przypadła mi do gustu ta książka, ciekawie opisane losy Doborowego Oddziału (Shinsengumi, Wilki z Mibu) kierowanego przez Kondo Isamiego i Hijikatę Toshizo, oddziału znakomitych szermierzy którzy jako ostatni wojownicy szoguna strzegli przez ostatnie lata rządów Tokugawów porządku w Kioto, panowie życia i śmierci, którzy dopuścili się szeregu mordów zostali do ostatnich dni wierni szogunowi i tradycji, bardzo ciekawa historia, mało znana i w zasadzie w naszej literaturze nie występująca, dodatkowo upadek szogunatu w 1868 roku to niezwykle ciekawy okres w historii Japonii...

bardzo przypadła mi do gustu ta książka, ciekawie opisane losy Doborowego Oddziału (Shinsengumi, Wilki z Mibu) kierowanego przez Kondo Isamiego i Hijikatę Toshizo, oddziału znakomitych szermierzy którzy jako ostatni wojownicy szoguna strzegli przez ostatnie lata rządów Tokugawów porządku w Kioto, panowie życia i śmierci, którzy dopuścili się szeregu mordów zostali do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
812
342

Na półkach: , , ,

Uwielbiam okres Edo w historii Japonii, w szczególności czasy rządów ostatniego Tokugawy ze względów czysto badawczych x) Shinsengumi zainteresowałam się przypadkiem; występowali w jednym z moich ulubionych anime, dlatego stwierdziłam, że koniecznie muszę się czegoś więcej o nich dowiedzieć. Lektura idealna dla wszystkich lubiących historię Kraju Kwitnącej Wiśni.

Uwielbiam okres Edo w historii Japonii, w szczególności czasy rządów ostatniego Tokugawy ze względów czysto badawczych x) Shinsengumi zainteresowałam się przypadkiem; występowali w jednym z moich ulubionych anime, dlatego stwierdziłam, że koniecznie muszę się czegoś więcej o nich dowiedzieć. Lektura idealna dla wszystkich lubiących historię Kraju Kwitnącej Wiśni.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    79
  • Przeczytane
    74
  • Posiadam
    32
  • Japonia
    10
  • Chcę w prezencie
    4
  • Nippon
    3
  • 2012
    3
  • Ulubione
    3
  • Historia
    2
  • Książki historyczne
    2

Cytaty

Więcej
Romulus Hillsborough Shinsengumi. Ostatni wojownicy szoguna Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także