Point of Impact
wojna, Wietnam, USA, snajperzy
Marcin Szajda

Zdobywca nagrody Pulitzera Stephen Hunter w swojej najgłośniejszej powieści łączy kilka amerykańskich mitów: niepokornego i zuchwałego Południa, dzikiego Zachodu ery rewolwerowców, przegranej przez polityków a wygranej przez żołnierzy wojny w Wietnamie, spisku na życie prezydenta Kennedy’ego przez tzw. lobby przemysłowo-militarne, zaangażowania USA w brudne wojny w trzecim świecie. Jednak siłą „Strzelca” jest niepokorny, niezwykle kompetentny, opanowany i jednocześnie prawy snajper piechoty morskiej, bohater z Wietnamu Bob Lee Swagger.

Przeczytana: 28 września 2010

OSTRZEŻENIE - RECENZJA MOŻE ZAWIERAĆ SPOILERY!

Powieść Stephena Huntera pt. „Strzelec” na pewno przyciągnie uwagę ludzi lubiących mocne wrażenia, interesujących się bronią, ale przede wszystkim tych, których interesuje walka jednostki z systemem.
Oto weteran z Wietnamu, tytułowy strzelec, snajper, doskonały żołnierz, zostaje poproszony o pomoc w ujęciu zamachowca. Do Secret Service docierają informacje, że zaplanowano zamach na prezydenta USA. Tylko Bob Swagger ma wiedzę, która pozwoli na ujęcie zamachowca. Bob pomaga w ustaleniu najprawdopodobniejszego miejsca zamachu, bada miejsca, gdzie ma przemawiać prezydent i wskazuje najlepsze z punktu widzenia snajpera.
I tu zaczyna się prawdziwa akcja – wydarzenia zaczynają gonić jedno drugie, Bob musi uciekać i podejmuje samotną walkę z systemem. To jest właśnie główny wątek – czy pojedynczy człowiek osiągnie cel, jakim jest udowodnienie swojej niewinności, gdy ma przeciwko sobie aparat państwowy – policję, sądy, społeczeństwo. „To...

Mirek | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Powieść naładowana akcją jak karabin Boba - bez przerwy:)

Świetna, wielowątkowa i wciągająca fabuła. Złożone postacie. Od czytania trudno sie oderwać. A sama postać Swaggera - genialna. Twardy, opanowany, charyzmatyczny, sprytny i bezwzględny.

I broń. W całej książce jest mnóstwo fragmentów opisujących budowę, działanie, a nawet historię broni. Jeżeli ktoś interesuje się bronią to jest to pozycja dla niego. Taki pakiecik 2 w 1(powieść + minileksykon).

Jest to druga historia z Bobem Lee Swaggerem, z którą się zetknąłem. I wrażenia są na naprawdę wysokim poziomie. Polecam!!!

Piotrek | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Po przeczytaniu "47 samurajów" stwierdzam że "Strzelec" wydaje mi się lepszy, bardziej dynamiczny, bardziej wciągający. Co prawda jest to książka z gatunku "wrobili go, zabili go a on uciekł" ale jest dobrym sposobem spędzenia weekendu. Kupcie sobie albo obejrzyjcie film z Markiem Wahlbergiem. W obu sytuacjach nie powinniście się zawieść.

Joanna Bożek | 2010-09-27
Przeczytana: 27 września 2010

13 powieści, nagroda Pulitzera – czego można się spodziewać po autorze z taki dorobkiem?
Na pewno tego, że napisana przez niego książka nas nie zawiedzie.

„Strzelec” to powieść sensacyjna. Poznajemy Boba Lee Swanggera, weterana wojennego, człowieka pełnego tajemnic. W roku 1972 w Wietnamie odniósł poważne obrażenia, które wykluczyły go z dalszej służby wojskowej. Po 3 letniej rehabilitacji osiadł na odludziu w górach Ouachita, niedaleko miejscowości Blue Eye. Jego jedynym przyjacielem jest oddany mu pies w typie Beagle – Mike. Pewnego dnia jego życie zmienia się o 180 stopni, Swagger będzie musiał sobie poradzić w tej sytuacji, ale czy da radę?
Książka ma interesujący wątek psychologiczny, oprócz tego, że jednym z bohaterów drugoplanowych jest psychiatra, to autor pozwala nam spojrzeć głęboko w sumienie i poznać motywy każdego bohatera. Wiadomym powszechnie jest fakt, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a to pociąga za sobą pewne konsekwencje, pytanie jest co zrobić żeby były...

monika | 2012-05-01
Przeczytana: 25 kwietnia 2012

Do tej pozycji podchodziłam jak do węża; brałam do ręki i odkładam nie wiedząc czy potrafię ją przeczytać. Jednak już po pierwszych stronach byłam pozytywnie zaskoczona. Co prawda dokładne opisy broni trochę mnie zbijały, ale akcja i fabuła jest ok.

tom | 2013-08-21
Przeczytana: 2012 rok

Arcydzieło, mistrzostwo, nie mogę się doczekać kolejnych tłumaczeń. A film to jakaś pomyłka, nie nakręcili większości ważnych scen..:/

marquez | 2010-10-14
Przeczytana: 14 października 2010

Czytając „Strzelca” łatwo dojść do przekonania, że jest to tyleż mistrzowska realizacja schematu powieści sensacyjnej, co obwieszczenie herolda gatunku o jej kresie. Z jednej bowiem strony mamy dopracowaną w szczegółach fabułę wypełniająca punkt po punkcie zalecenia takiego rodzaju powieści, z drugiej zaś – jakby niedowierzanie autora, że z tych klocków da się wciąż wybudować jakiś sensownie wyglądający obiekt użyteczności jakiej bądź.
Motto powieści („Tylko karabiny precyzyjne są interesujące”) skłania, oprócz odfajkowania fabularnych wskazówek, do których przyjedzie jeszcze wrócić, również do przemyśleń natury genologicznej. Literatura widziana z perspektywy autora dzieła, Stephena Huntera, dzieli się, upraszczając nieco, na improwizowano-modernistyczną i precyzyjną właśnie. Powieść sensacyjna, której wyczerpanie dostrzegamy obserwując posługiwanie się w „Strzelcu” zgranymi sposobami opisu i charakterystyki, powszechnie dostępnymi technikami retardacji i wykorzystywania...

slawak1 | 2012-03-09
Przeczytana: 05 marca 2012

Dużo lepsza niż film, zresztą nie wiele ma z nim wspólnego. Gorąco polecam..

Krzysztof | 2015-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zaczyna się naprawdę obiecująco - Prawy Amerykański Bohater z Południa zostaje uwikłany w niecny spisek Bardzo Złych Ludzi, co autor przedstawił w stylu godnym Forsytha czy Clancy'ego. Potem jednak zmienił zdanie i zamiast na złożoną intrygę postawił na galopującą akcję pełną szalonych, często nieprawdopodobnych zwrotów. Powiedzmy sobie szczerze, że fabułę można streścić zdaniem: "Rencista mści się za to, że zabili mu psa". Książkę czyta się jednak świetnie, wciąga niesamowicie i gwarantuje świetną zabawę wielbicielom powieści sensacyjnych.

Oddzielną sprawą jest jakość polskiego wydania. Terminologia strzelecka, bardzo ważna w tej powieści, jest chyba w porządku (piszę chyba, bo jestem w temacie laikiem). Natomiast książka jest skandalicznie niechlujnie przygotowana od strony językowej i technicznej. Wydawca powinien się wstydzić.

mntmbo | 2014-04-25
Przeczytana: 02 lipca 2013

tyle o tej książce co jest na obrazku z okładki. jak ktoś lubi to może być super lekturą. dla mnie była "do poczytania".