Strzelec

Okładka książki Strzelec Stephen Hunter
Okładka książki Strzelec
Stephen Hunter Wydawnictwo: Mayfly Seria: 360 stopni: Człowiek na krawędzi kryminał, sensacja, thriller
360 stopni: Człowiek na krawędzi
Point of Impact
Mayfly
2010-10-08
2010-10-08
wojna Wietnam USA snajperzy

Solidna dawka sensacyjnej literatury. Doskonałe połączenie z ekranizacją.

Solidna dawka sensacyjnej literatury. Doskonałe połączenie z ekranizacją.

Świetna książka sensacyjna, na którą naprowadził mnie film pod tym samym tytułem z Markiem Wahlbergiem, kiedyś niespełnionym raperem (z kilkoma hitami jako Marky Mark and the Funky Bunch),a obecnie bardziej spełnionym aktorem. Pochłonąłem ją błyskawicznie, choć wcale cienka nie jest (ani dosłownie, ani metaforycznie). Film w sumie mi się podobał, ale ja lubię Fuquę (a Danny Glover wcale nie jest "too old for this shit").

Bob Lee Swagger jest byłym snajperem z Wietnamu (film jest nieco unowocześniony, także w odniesieniu do sytuacji geopolitycznej),który po postrzale odszedł ze służby. Zostaje wynajęty do zaplanowania zamachu na prezydenta, oczywiście żeby mu zapobiec. Każdy, kto zrobił parę rpg-owych questów, dobrze wie, że taka zajawka to intryga szyta grubymi nićmi i pułapka, w którą nie wpadłby żaden Indianin (chyba że ślepy i upojony wodą ognistą z zakąską z peyotlu),ale Boba łatwo wmanewrowano, bo jak mawiał płk. Kwiatkowski "Z nimi trzeba psychologicznie, Jajec!". A potem wszystko się sypie. Ktoś strzelał do prezydenta, potem do Boba Lee, a potem dużo się strzelają z różnych odległości i kalibrów. W to wszystko wmieszał się jeszcze agent FBI i każdy poluje na każdego.

Szwankuje lekko motywacja, bo Bob wcale nie jest takim patriotą i bohaterem, za jakiego go uważano. Ściga złoli (jak mawia Mr Pool),bo mu zabili psa i porwali kobitę, a nie dla honoru i łopotu flagi. Ale poza tym intryga jest pomyślana zręcznie, z odpowiednią dozą geopolityki, wewnętrznych rozgrywek różnych agencji i wewnątrz nich.

Na plus należy policzyć redakcję merytoryczną (dwóch wojskowych),zresztą autor chyba też ma szeroką wiedzę na temat snajperstwa (nie wiem, nie znam się). Na minus z kolei tę samą redakcję merytoryczną, bo podawanie za każdym razem dokładnej i pełnej nazwy każdego karabinu i rodzaju amunicji jest może przydatne w leksykonie uzbrojenia, a nie w książce sensacyjnej. Ale to mały minusik. Większym dla mnie była trochę niechlujna korekta językowa (przyuważyłem literówki, drobne błędy). Ale ogólnie polecam. I ciekaw jestem następnych przygód Boba Lee (przynajmniej jeden tom jeszcze wyhaczę).

Zaczyna się naprawdę obiecująco - Prawy Amerykański Bohater z Południa zostaje uwikłany w niecny spisek Bardzo Złych Ludzi, co autor przedstawił w stylu godnym Forsytha czy Clancy'ego. Potem jednak zmienił zdanie i zamiast na złożoną intrygę postawił na galopującą akcję pełną szalonych, często nieprawdopodobnych zwrotów. Powiedzmy sobie szczerze, że fabułę można streścić zdaniem: "Rencista mści się za to, że zabili mu psa". Książkę czyta się jednak świetnie, wciąga niesamowicie i gwarantuje świetną zabawę wielbicielom powieści sensacyjnych.

Oddzielną sprawą jest jakość polskiego wydania. Terminologia strzelecka, bardzo ważna w tej powieści, jest chyba w porządku (piszę chyba, bo jestem w temacie laikiem). Natomiast książka jest skandalicznie niechlujnie przygotowana od strony językowej i technicznej. Wydawca powinien się wstydzić.

tyle o tej książce co jest na obrazku z okładki. jak ktoś lubi to może być super lekturą. dla mnie była "do poczytania".

Powieść naładowana akcją jak karabin Boba - bez przerwy:)

Świetna, wielowątkowa i wciągająca fabuła. Złożone postacie. Od czytania trudno sie oderwać. A sama postać Swaggera - genialna. Twardy, opanowany, charyzmatyczny, sprytny i bezwzględny.

I broń. W całej książce jest mnóstwo fragmentów opisujących budowę, działanie, a nawet historię broni. Jeżeli ktoś interesuje się bronią to jest to pozycja dla niego. Taki pakiecik 2 w 1(powieść + minileksykon).

Jest to druga historia z Bobem Lee Swaggerem, z którą się zetknąłem. I wrażenia są na naprawdę wysokim poziomie. Polecam!!!

Powieść naładowana akcją jak karabin Boba - bez przerwy:)

Pierwszy rozdział zaskakujący a później jest tylko lepiej.
Polecam

Pierwszy rozdział zaskakujący a później jest tylko lepiej.
Polecam

Arcydzieło, mistrzostwo, nie mogę się doczekać kolejnych tłumaczeń. A film to jakaś pomyłka, nie nakręcili większości ważnych scen..:/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po przeczytaniu "47 samurajów" stwierdzam że "Strzelec" wydaje mi się lepszy, bardziej dynamiczny, bardziej wciągający. Co prawda jest to książka z gatunku "wrobili go, zabili go a on uciekł" ale jest dobrym sposobem spędzenia weekendu. Kupcie sobie albo obejrzyjcie film z Markiem Wahlbergiem. W obu sytuacjach nie powinniście się zawieść.

Do tej pozycji podchodziłam jak do węża; brałam do ręki i odkładam nie wiedząc czy potrafię ją przeczytać. Jednak już po pierwszych stronach byłam pozytywnie zaskoczona. Co prawda dokładne opisy broni trochę mnie zbijały, ale akcja i fabuła jest ok.

Dużo lepsza niż film, zresztą nie wiele ma z nim wspólnego. Gorąco polecam..

Dużo lepsza niż film, zresztą nie wiele ma z nim wspólnego. Gorąco polecam..

• Sensacja
  • Thriller/sensacja/kryminał