Wszystko powiem Lilce!

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Lilka, wojna
Shirkus

Wiosna 1945 r. Do Warszawy powracają jej dawni mieszkańcy. Wśród ruin zburzonego miasta, w cudem ocalałych resztkach zabudowań, zaczyna się nowe życie. Na bramach wypalonych kamienic ludzie zostawiają kartki z wiadomością, że przeżyli, gdzie można ich teraz znaleźć - dla swoich bliskich, którzy być może także powrócą z tułaczki. Taką nadzieję mają również Lilka i jej młodsze rodzeństwo. Dzieci wiedzą, że ich ojciec został rozstrzelany w czasie wojny, ale matka, wywieziona po upadku powstania z Warszawy, może wkrótce wróci. Mocno w to wierzą. Czekają i chcą mamę powitać. Dlatego ukrywają się przed opieką społeczną, w obawie, że odeśle ich do sierocińca, jeśli wyjdzie na jaw, że dzieci mieszkają same, tylko pod opieką 15-letniej dziewczynki.

źródło okładki: wlasne

Jarosław Wiśniewski | 2017-12-31

Warszawa tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Miasto gruzów, miasto ruin, miasto zgliszczy. Stolica biedoty, saperów, sierot, szabrowników. Pośród ulic tego obrazu nędzy i rozpaczy dzieci spędzają czas pomagając rodzinie w codziennym życiu lub na zabawie. Zabawy organizowane na miarę skromnych powojennych czasów i głównie wśród rówieśników. Gdzie się one odbywają? Często są to miejsca niebezpieczne, najeżone niewybuchami i minami. I to jest temat tejże książki i to wszystko powyższe w pigułce ta książka nam ukazuje. Ukazuje z perspektywy dziecka, bo dziecko właśnie tutaj jest narratorem.
Nasz narrator i główny bohater zarazem ma na imię Antolek. Mieszka z dwiema siostrami. Młodsza to Irka, starsza ma piętnaście lat i na imię ma Lilka. Ojciec został rozstrzelany w czasie wojny, o matce słuch zaginął. Rodzina czeka na nią i ma nadzieje, że się odnajdzie. Lilka przejęła rolę rodziców, zarabia pieniądze, pierze, gotuje, sprząta i stara się zagwarantować rodzinie w miarę normalne...

aldona | 2012-07-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lipca 2012

świetna, jeszcze bez słodzenia jak w niektórych książkach "dla młodzieży"

anaso | 2016-05-19

Dopiero zaczęłam czytać i...przepadłam. Co z tego, że młodzieżowa skoro temat dla mnie trafił w sedno. Opowieść o dzieciakach w gruzach zburzonej w Powstaniu Warszawy. Bez splendoru, bez wspominania wielkich bohaterów tamtej straszliwej bitwy. Zwyczajna rzeczywistość tych, którzy powrócili. Czasem wstrząsająca, czasem taka zwyczajna, a czasem zabawna. Widziana oczami kilkuletniego chłopca.

Historia o powracaniu do życia po II wojnie, ale widziana oczami dzieci - kilkunastolatków.

LeLuAk | 2017-12-27
Kiara | 2017-11-03