Wszystko powiem Lilce!

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Lilka, wojna
Shirkus

Wiosna 1945 r. Do Warszawy powracają jej dawni mieszkańcy. Wśród ruin zburzonego miasta, w cudem ocalałych resztkach zabudowań, zaczyna się nowe życie. Na bramach wypalonych kamienic ludzie zostawiają kartki z wiadomością, że przeżyli, gdzie można ich teraz znaleźć - dla swoich bliskich, którzy być może także powrócą z tułaczki. Taką nadzieję mają również Lilka i jej młodsze rodzeństwo. Dzieci wiedzą, że ich ojciec został rozstrzelany w czasie wojny, ale matka, wywieziona po upadku powstania z Warszawy, może wkrótce wróci. Mocno w to wierzą. Czekają i chcą mamę powitać. Dlatego ukrywają się przed opieką społeczną, w obawie, że odeśle ich do sierocińca, jeśli wyjdzie na jaw, że dzieci mieszkają same, tylko pod opieką 15-letniej dziewczynki.

źródło okładki: wlasne

aldona | 2012-07-09
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2012

świetna, jeszcze bez słodzenia jak w niektórych książkach "dla młodzieży"

anaso | 2016-05-19

Dopiero zaczęłam czytać i...przepadłam. Co z tego, że młodzieżowa skoro temat dla mnie trafił w sedno. Opowieść o dzieciakach w gruzach zburzonej w Powstaniu Warszawy. Bez splendoru, bez wspominania wielkich bohaterów tamtej straszliwej bitwy. Zwyczajna rzeczywistość tych, którzy powrócili. Czasem wstrząsająca, czasem taka zwyczajna, a czasem zabawna. Widziana oczami kilkuletniego chłopca.

Jacek47 | 2016-10-15
MrsRoose | 2016-09-10