Druga brama

Seria: Biblioteka Dzieci i Młodzieży
Wydawnictwo: Śląsk
artemis

Pierwsze wydanie tej powieści dla dzieci ukazało się w 1935 roku. Do druku podała i wstępem opatrzyła Marta Ziółkowska-Sobecka. Seria: Biblioteka Dzieci i Młodzieży pod red. Józefa Z. Białka. Główną bohaterką jest Krysia, dziewczynka z dobrego domu, wychowana w 6-pokojowym mieszkaniu, z kucharką, niemiecką boną i kamerdynerem. Ojciec Krysi jest lekarzem, a ponieważ dziewczynka jest dość...

Seria: Biblioteka Dzieci i Młodzieży pod red. Józefa Z. Białka.
Główną bohaterką jest Krysia, dziewczynka z dobrego domu, wychowana w 6-pokojowym mieszkaniu, z kucharką, niemiecką boną i kamerdynerem. Ojciec Krysi jest lekarzem, a ponieważ dziewczynka jest dość słabowita, zarządził naukę w domu (w tym celu dodatkowo przychodzi codziennie nauczycielka)

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mandżuria | 2016-11-25

Książka zapomniana a moim zdaniem świetny materiał do dyskusji. Na pierwszy rzut oka nachalnie ideologiczna i jednostronna, po bliższym przyjrzeniu się wcale nie taka czarno-biała. A dodatkowo jest to interesujące studium przyjaźni, czy może raczej fascynacji między dwiema dziewczynami, które dzieli właściwie wszystko, a które jednak się dopełniają i działania jednej bez drugiej są tylko połowicznym sukcesem i nikt mnie nie przekona, że Adela to jest ta dobra, ta, która zawsze postępuje słusznie w odróżnieniu od naiwnej Krysi. Bez Krysi i jej ideałów, marzeń i pragnienia zmieniania świata na lepszy praktyczne działania Adeli są jednak trochę puste. Może w kategorii ideologii to nie jest nic odkrywczego (ale i nie ma być), ale jako opowieść o dwóch dziewczynkach i relacji między nimi jest chwilami rozdzierająco. Zawsze płaczę na koniec.

Deedra | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Moja siostra postanowiła zrobić porządek w swoich rzeczach (zainspirowana pewną książka o tematyce sprzątania), w taki więc sposób trafiła do mnie ta oto książka.
Przygarnęłam do siebie więcej książek z postanowieniem, że najpierw je przeczytam, a dopiero później będę myśleć co z nimi zrobić.
Tak więc :)
Przeczytałam i uważam, że jest to naprawdę wartościowa książka,przeznaczona nie tylko dla młodzieży. Przedstawiony świat przeraża, zachwyca i fascynuje jednocześnie. Czytałam, czując się, jakbym była w innym świecie, a przecież to ten sam świat, tylko parędziesiąt lat wcześniej.
Całą książkę czytało się bardzo płynnie, a historia naprawdę potrafiła zaciekawić. Jak większość czytelników, nie cierpię na nadmiar wolnego czasu. Uważam jednak, że mój wynik końcowy mówi sam za siebie. Trzy dni, tyle czasu trwała moja podróż do tak ciekawych czasów.
Autorka napisała książkę z punktu widzenia kilku osób, dzięki temu jesteśmy w stanie od razu zauważyć problem, podczas gdy główna...

Ania Podgórska | 2011-07-05

Szukając tej książki dla kogoś (sama mam)trafiłam na te strony.To moja najważniejsza książka w życiu. Choć język i styl nieco retro mówi poważnie o najważniejszych rzeczach-prawdzie,prywatnych mitach, uczciwości,lęku, który towarzyszy nie tylko dzieciństwu, ale całemu życiu.O ewolucji przyjaźni od potrzebuję ciebie do dostrzegam ciebie. No i o etosie lewicy, o którym szkolni poloniści i historycy uparcie milczą.

Meredith | 2016-01-03

Wracam do tej książki często od kilku lat, interpretując i odnajdując w niej coraz to nowe odpowiedzi na kilka przedstawionych relacji. Bardzo ją lubię mimo iż mogłabym się wykłócać o niektóre poglądy lub przedstawione sytuacje. Ale warto ja przeczytać chociaż czy to taka książka typowo dla dzieci - nie sądzę :) Nie wszystko mogłyby zrozumieć.

Bernikla | 2013-12-09

Książka niewolna od, zupełnie naiwnej, propagandy komunistycznej. Wielka szkoda - powiązania polityczne autorki nie dozwoliły, żeby dzieło stało się arcydziełem.

| 2010-07-27
Przeczytana: 2007 rok

To jedna z książkę na której uroniłam łzę (przyznam że jest ich mało).Wzruszyło mnie postać Adeli która pocieszała która próbowała pocieszyć główną bohaterek po śmierci matki .
Bardzo piękny z barwnymi opisami utwór.

Anna Klimek | 2017-06-18
Przeczytana: 21 czerwca 2017