Druga brama

Seria: Biblioteka Dzieci i Młodzieży
Wydawnictwo: Śląsk
artemis

Pierwsze wydanie tej powieści dla dzieci ukazało się w 1935 roku. Do druku podała i wstępem opatrzyła Marta Ziółkowska-Sobecka. Seria: Biblioteka Dzieci i Młodzieży pod red. Józefa Z. Białka. Główną bohaterką jest Krysia, dziewczynka z dobrego domu, wychowana w 6-pokojowym mieszkaniu, z kucharką, niemiecką boną i kamerdynerem. Ojciec Krysi jest lekarzem, a ponieważ dziewczynka jest dość...

Seria: Biblioteka Dzieci i Młodzieży pod red. Józefa Z. Białka.
Główną bohaterką jest Krysia, dziewczynka z dobrego domu, wychowana w 6-pokojowym mieszkaniu, z kucharką, niemiecką boną i kamerdynerem. Ojciec Krysi jest lekarzem, a ponieważ dziewczynka jest dość słabowita, zarządził naukę w domu (w tym celu dodatkowo przychodzi codziennie nauczycielka)

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mandżuria | 2016-11-25

Książka zapomniana a moim zdaniem świetny materiał do dyskusji. Na pierwszy rzut oka nachalnie ideologiczna i jednostronna, po bliższym przyjrzeniu się wcale nie taka czarno-biała. A dodatkowo jest to interesujące studium przyjaźni, czy może raczej fascynacji między dwiema dziewczynami, które dzieli właściwie wszystko, a które jednak się dopełniają i działania jednej bez drugiej są tylko połowicznym sukcesem i nikt mnie nie przekona, że Adela to jest ta dobra, ta, która zawsze postępuje słusznie w odróżnieniu od naiwnej Krysi. Bez Krysi i jej ideałów, marzeń i pragnienia zmieniania świata na lepszy praktyczne działania Adeli są jednak trochę puste. Może w kategorii ideologii to nie jest nic odkrywczego (ale i nie ma być), ale jako opowieść o dwóch dziewczynkach i relacji między nimi jest chwilami rozdzierająco. Zawsze płaczę na koniec.

Meredith | 2016-01-03

Wracam do tej książki często od kilku lat, interpretując i odnajdując w niej coraz to nowe odpowiedzi na kilka przedstawionych relacji. Bardzo ją lubię mimo iż mogłabym się wykłócać o niektóre poglądy lub przedstawione sytuacje. Ale warto ja przeczytać chociaż czy to taka książka typowo dla dzieci - nie sądzę :) Nie wszystko mogłyby zrozumieć.

Bernikla | 2013-12-09

Książka niewolna od, zupełnie naiwnej, propagandy komunistycznej. Wielka szkoda - powiązania polityczne autorki nie dozwoliły, żeby dzieło stało się arcydziełem.

Ania Podgórska | 2011-07-05

Szukając tej książki dla kogoś (sama mam)trafiłam na te strony.To moja najważniejsza książka w życiu. Choć język i styl nieco retro mówi poważnie o najważniejszych rzeczach-prawdzie,prywatnych mitach, uczciwości,lęku, który towarzyszy nie tylko dzieciństwu, ale całemu życiu.O ewolucji przyjaźni od potrzebuję ciebie do dostrzegam ciebie. No i o etosie lewicy, o którym szkolni poloniści i historycy uparcie milczą.

| 2010-07-27
Przeczytana: 2007 rok

To jedna z książkę na której uroniłam łzę (przyznam że jest ich mało).Wzruszyło mnie postać Adeli która pocieszała która próbowała pocieszyć główną bohaterek po śmierci matki .
Bardzo piękny z barwnymi opisami utwór.

Stokrotka | 2016-11-23
Milli1982 | 2016-05-08